Vijesti

Delegacija iz RS položila cvijeće u Dobrovoljačkoj: ‘Nije nam jasno od koga su branili Sarajevo’

Bez ijednog incidenta završeno je polaganje cvijeća Delegacije iz RS u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

Duško Milunović, ministar rada i invalidsko-boračke zaštite RS rekao je:

"Danas ovdje u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, u Organizaciji Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade RS, obilježavamo ubistvo vojnika JNA. Na današnji dan u ovoj koloni ubijeno je 9 vojnika, 26 je ranjeno, a 206 nje zarobljeno i poslije toga je veći dio zvjerski mučen. U naselju Hrasno ubijena su 20. aprila dva pripadnika JNA dok su igrali bilijar, nakon toga 22. aprila na Dobrinji su uhvatili 8 pripadnika JNA i njih su pobili u Velikom parku, a za te zločine niko nije odgovarao, niti su pronađeni njihovi posmrtni ostaci.

Napade na JNA masovno su vršili pripadnici Zelenih beretki i Patriotske lige na Dom vojske u Sarajevu i komandu Druge armijske oblasti 2. maja kada se desio najveći broj ubistava, a 3. maja bila je dogovoreno da se kolona mirno povuče iz Sarajeva. To je bila posljedica sporazuma koji je potpisao Alija Izetbegović sa pripadnicima JNA u Skoplju. Dogovor nije ispoštovan, kolona je napadnuta. Mi ovaj datum obilježavamo da damo pomen ubijenim i da podsjetimo da niko nije odgovarao. Ohrabrije da je nakon 30 godina podignita opužnica, ali vidjet ćemo kako će se to odvijati".

Na pitanje novinara iz RS kako komentira izjave Zelenih beretki da je Dobrovoljačka ulica bila legitiman vojni cilj i da je u njoj branjeno Sarajevo, rekao je:

"Nije mi jasno od koga su branili Sarajevo. Obezbijeđeno je da se bilo da se mirno povuku iz Sarajeva, nisu bili prijetnja, nisu bili u mogućnosti da se brane niti da napadnu. Pripadnici JNA su ubijani, nisu mogli da se brane", dodao je Milunović.

Milunović: Nije mi jasno od koga su branili Sarajevo / Foto: Raport

Aleksandar Glavaš, poslanik u NSRS na pitanje novinara iz RS "je li mu bio neprijatan ulazak u Sarajevo, zbog velikih mjera obezbjeđenja" rekao je:

"Ja kao rođeni Sarajlija, koji živi u Istočnom Sarajevu, moram da kažem da sam se osjećao kao Rus u Kijevu, 30 godina poslije mi Srbi moramo da dođemo pod ovakvim obezbjeđenjem. Došao sam da sam sa porodicama žrtava. Ko je odlučivao o obezbjeđenju ne znam, jesu li organizatori tražili ili su nadležni procijenili da Srbi u Sarajevo ni nakon 30 godina ne mogu da dođu bez ovakvih mjera zaštite.

Željko Pantelić, predstavio se kao pripadnik JNA koji je bio u Dobrovoljačkoj. Kaže da su dolazili na obilježavanje do 2018., nakon čega su prestale "jer su nam bacili cvijeće i svijeće u Miljacku".

"Optužnica je odlična vijest za rodbinu pobijenih u Dobrovoljačkoj. Žalosno je što nije obuhvatila sva ubistva od 20. aprila do 23. maja kada se desilo posljednje ubistvo. Mi živimo u nadi da će se podignuti optužnice i za ostale", kazao je.

Milenko Perić kaže da je 3. maja bio.

"Pucano mi je u noge, odvezen sam u bolnicu, poslije toga u Centralni zatvor, toliko o humanosti", rekao je Perić

Srđan Lukić kazao je da je četvrti put na obilježavanju u Dobrovoljačkoj.

"Velika je razlika u odnosu na 30 godina ranije, da su nas ovako čuvali onda, ne bismo ni prošli kako smo prošli. Imao sam tada 20 godina, bio sam maltretiran, sinoć sam bio na Baščaršiji na ćevapima, volio bih da dođem i sa porodicom. Volio bih da ne razmišljamo šta je bilo, da idemo naprijed. Radio na tada na telefonskoj centrali, možda sam nekoga od tih koji su nas napali i spajao. Volio bih da odgovorni za zločine s bilo koje strane odgovaraju. Da bi se ta istorija zatvorila i da se pokuša nastavit živjeti kao nekada. Po meni bi to trebalo, ali ne zavisi to od nas i naše priče, nego od priče političara koji stalno zveckaju nečim i zavađaju omladinu, držeći ih u stalnom strahu. ", kazao je Lukić.

U delegaciji iz RS bili su i predsjednik SDS Mirko Šarović, ministar izbjeglica i raseljenih lica Miloš Lučić, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac...

Clicky