Suspendirani predsjednik Suda BiH Ranko Debevec i bivši šef OSA-e Osman Mehmedagić sprovedeni su danas u državni zatvor u Vojkoviće, koji će im biti 'dom' narednih 30 dana.
Odluka je to sudije Branka Perića nakon što mu je tužiteljica Tužilaštva BiH Bojana Jolović sinoć na ročištu prezentirala svoje dokaze i razloge za određivanje mjere pritvora, nakon što su uhapšeni zbog nelegalnog prisluškivanja.
A tokom ročišta potvrđeno je ono što se već dugo znalo, ali se u suštini špekuliralo - dvojac Debevec-Osmica opsesivno je kontrolirao procese u pravosuđu koji su na neki način bili povezani s njima ili pak njihovim nalogodavcima i (nezvaničnim) šefovima.
U nekoliko detalja koje je iznijela tužiteljica Jolović jasno se vidi opsesivna potreba i Debevca i Mehmedagića da imaju uvid u sve što se dešava, a posebno bi bili nervozni kada bi nešto izlijetalo iz njihovih kandži.
Tako su Sudu BiH prezentirani detalji koji se odnose na period kada su Debevec i Osmica shvatili da se Tužilaštvo BiH raspituje za njihov rad odnosno za prisluškivanja.
Već smo objavili kako je Osmica isljeđivao svog uposlenika u OSA-i koji je pristao na saradnju s Tužilaštvom.
Nakon što je saznao da je taj uposlenik OSA-e pozvan u Tužilaštvo nazvao ga je pitao šta će on kod tužiteljice Jolović. Tužiteljica je potom otkrila da je Osmica rekao tom uposleniku da ga je zvao Ranko, jer se prepao, i tražio da Osmica to ispita.
Potom je tužiteljica kazala kako je Debevec provjeravao ko parkira automobil na parking ispred zagrede Suda i Tužilaštva BiH.
Njegova advokatica je to pravdala time da je on ipak predsjednik Suda i da treba da brine o sigurnosti.
I tu dolazimo do drugog šokantnog detalja, ustvari samo potvrde ranijih navoda koje su mediji već objavljivali.
Dakle, Debevec smtra da je on trebao nadzirati parking, ali da nije morao nadzirati spise o prisluškivanim brojevima koji su nekim čudom nestali iz Suda BiH.
"Ja nisam u obavezu da čuvam te spise. Šta uopće sudija priča na službeni telefon. Ništa", rekao je Debevec.
Postavlja se pitanje kako je to Debevec izgubio baš spise koje je Tužilaštvo BiH tražilo ili pak - kako to da je sačuvao druge ako nije dužan da ih čuva?
Da su dokazi o prisluškivanju nestajali već se dugo govorili i ukazivalo.
Prvobitno se smatralo da su nestajali samo podaci odnosno papiri iz OSA-e što je tužiteljica sinoć i potvrdila.
"U OSA-i su oni protokolisani, ali ih nema. Sumnjamo da su uništeni", rekla je Jolović.
Raport je tome već pisao. Tad smo naveli da postoje tragovi o prisluškivanju ali da su konkretni dokumenti nestali, a sumnja se da ih je Osmica spalio neposredno pred svoju smjenu.
Očito je da je ovaj dvojac iza sebe 'čistio' tragove, no - prema svemu sudeći traljavo.