Darja Softić-Kadenić trenutna je vršiteljica dužnosti premijera Kantona Sarajevo. To je čini prvom ženom na čelu Kantona.
Softić-Kadenić je jučer preuzela dužnost vršitelja dužnosti premijera Kantona Sarajevo, prenosi TVSA.
Istovremeno, ostaje na poziciji ministrice pravde. Razlog je to što se do imenovanja novog mandatara, odnosno premijera Kantona Sarajevo, vršitelj dužnosti bira između postojećih članova aktuelne vlade.
Darja Softić-Kadenić: Počela procedura
Na pitanje da li je potencijalni kandidat za premijera KS, Softić-Kadenić kaže kako se to još uvijek ne zna.
Kada je riječ o budžetu i pitanju njegovog usvajanja, kaže:
“Prije svega, ja moram istaći sljedeće, Kanton je ponovo uputio budžet u redovnu proceduru. To znači da imamo nacrt, kojim se otvara javna rasprava. Nakon nje idemo u izradu prijedloga, pa usvajanje prijedloga na Skupštini.
To je jedan transparentan i poželjan proces, jer podsjećam da je u Federaciji godinama unazad, više pravilo nego izuzetak da se budžet usvaja po hitnom postupku".
Dodaje da će ovaj proces trajati do 8. februara. Ukoliko bude usvojen nacrt u Skupštini, otvorit će se javna rasprava u trajanja od 20 dana.
"Nakon okončanja javne rasprave rezultati će se morati obraditi kroz nekoliko dana i onda taj prijedlog spustiti na Vladu. A najmanje 14 dana je zakonski rok u kojem bi se materijali nakon usvajanja na Vladi mogli uopšte naći na dnevnom redu Skupštine.
Tako da kada saberemo sve te dane, to su posljednji dani mart. Tada bi se moglo očekivati da prijedlog budžeta bude iznesen na Skupštinu“, rekla je Softić-Kadenić.
Kantonalni budžet za 2023. godinu, prema nacrtu, iznosi 1,2 milijarde KM. To je manje u odnosu na prošlogodišnji budžet.
“Mi smo odista jedini kanton u Bosni i Hercegovini koji ove godine ima manji budžet nego prošle godine. To je primarno rezultat usvajanja izmjena i dopuna Zakona o raspodjeli prihoda i ukidanja takozvanog pondera za KS. Usljed toga su prihodi od indirektnih poreza za KS umanjeni za 110 miliona KM.
Zakon usvojen prošle godine
Zakon je usvojen prošle godine. Početak primjene je od 1. januara. Mi smo sada u situaciji da osjetimo posljedice te činjenice. Jedino što bi se moglo desiti jeste da se anuliraju ta dejstva.
Činjenica je da još uvijek imamo otvoren postupak na Ustavnom sudu po zahtjevu za ocjenu ustavnosti. Njega je još u aprilu prošle godine podnio zamjenik premijera Federacije. Ukoliko bi Ustavni sud donio odluku da Zakon nije ustavan, onda bismo se vratili na početno stanje.
Međutim, mi smo trenutno prihvatili ovu realnost koja je nastupila. Budžet je planiran u skladu s tim“, naglasila je Softić-Kadenić.
Sindikati su najavili potencijalne proteste, kao i mogući štrajk, oboje potaknuto nezadovoljstvom prouzrokovanim odlukom Vlade o povećanju plate budžetskim korisnicima za 5%, kojih je negdje oko 14.500.
Koordinacija sindikata je tražila da to bude jednako za sve, tačnije 120 KM za sve.
Shodno tome, Softić-Kadenić kaže kako je nije strah niti protesta ni štrajka. Kaže da su to legitimni načini i mehanizmi izražavanja nezadovoljstva u sindikalnoj borbi.