Vijesti

Danas je prvi dan posta: “Neka nam ovaj ramazan prašinu sa naših duša sapere”

Prema takvimu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini zalaskom sunca jučer je nastupio mubarek mjesec ramazan.

Sinoć se u džamijama širom Bosne i Hercegovina klanjala prva teravih-namaz, a prvi dan posta je danas.

Tri mubarek noći

Mjesec ramazan deveti je mjesec hidžretskog lunarnog kalendara. U njemu je sadržano drevno bogoštovlje posta koje odgaja dušu i tijelo. Post traje čitav mjesec dana. Kao i većina islamskih propisa post je naređen poslije Hidžre, u Medini.

U Mekki je propisan samo namaz, zbog posebne važnosti koju ima. Namaz je propisan u noći isra’a desete godine poslanstva - po pretežnom mišljenju. Pet ili više godina poslije propisan je post, tj. druge godine po Hidžri. Vjerovjesnik, s.a.v.s., postio je devet ramazana, navodi se u saopćenju Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice.

Muslimani u Bosni i Hercegovini su ramazan oduvijek doživljavali kao poseban mjesec vršeći temeljite pripreme za njegov dolazak. Dva mjeseca prije početka mjeseca ramazana, obično starije osobe, obavljale su dobrovoljni post za koji se kaže da poste učajluke.

Islamski učenjak Muhamed Hamidullah u vezi sa suptilnim odgojnim aspektima posta lucidno primjećuje: ,,Da bi se tijelo podvrglo duhu, treba lomiti snagu tijela, a povećavati snagu duha… U tom cilju ništa nije efikasnije od gladi, žeđi, odricanja od tjelesnih užitaka i kontrole jezika (govora), srca (misli) i drugih organa.“

U tradiciji Bošnjaka, prije ramazana obilježavaju se tri mubarek noći: Lejletu-r-regaib, Lejletu-l-Mi'radž, i Lejletu-l-berat. U tim se noćima najčešće organiziraju mevludi u džamijama i drugi prigodni programi.

Svevišnji je odabrao i istakao  mjesec ramazan među ostalim mjesecima i po tome što je u njemu počelo objavljivanje Kur’ana. Bošnjaci u toku ramazana uče mukabele. Mukabela najčešće počinje dan uoči ramazana kako bi bila završena, a sevapi od učenja poklanjaju se pred dušu vakifima džamije i džemata, uoči bajrama.

Čuvanje ramazanske tradicije

Iftar je više od večere poslije posta. To je prilika za poziv rodbini, prijateljima ili komšijama u kuću, opušten razgovor i sijelo. Iftar počinje nakon što se oglasi ezan ili nakon pucnja topa, učenjem iftarske dove i prekidanjem posta čašom šerbeta ili jedenjem hurme.

Uz ramazan se pripremaju jela specifična za ovaj mjesec, a somuni su sastavni dio običaja vezanih za mjesec posta. Nakon obavljenog iftara popije se kahva i džematlije odlaze na teravih-namaz u najbližu džamiju. Čak i oni koji rjeđe posjećuju džamije, tokom ramazana redovno idu na teravije.

U posljednjih deset dana ramazana, neki muslimani u Bosni i Hercegovini praktikuju itikaf - povlačenje u osamu u džamiji ili kući i posvećuju se intenzivnom ibadetu. Većina džamija posjeduje posebnu prostoriju za te namjene ili se pak iza minbera odredi mjesto za itikaf.

U toku ramazana muslimani praktikuju davanje sadekatu-l-fitra, ili popularno „vitre“, tako što novac uplaćuju u Bejtu-l-mal iz kojeg se pomažu potrebni.

Ramazan je najsvetiji i najvažniji mjesec za muslimane širom svijeta, pa i za one koji vijekovima žive u Bosni i Hercegovini i čuvaju ramazansku tradiciju.

Riječ ramazan  spominje se samo jedanput u Kur’anu, u suri El-Bekare, 185  ajet: Ramazan je onaj mjesec u kojem je spušten Kur'an, kao uputa ljudima s jasnim oznakama Pravoga puta i istinskoga razlučivanja, navodi se u saopćenju Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice.

Život bez blagoslova je bolan

Ramazansku poruku na svom zvaničnom Facebook profilu uputio je i hafiz Sulejman Bugari.

"Hvala Allahu na svakome dahu. Neka je Njegov salavat i selam na Miljenika Muhammeda, a.s., na njegovu uzoritu porodicu, na ashabe, ugledne prijatelje i na sve duše koje žele od lošeg zapostiti.

O, željne duše, šta smo to postigli onim što smo u životu i u društvu napravili? Sve se vidi na pozornici svijeta! Život bez beriketa (blagoslova) i stvarnog dostignuća je bolan, usamljen, poremećen duhovno žedan i besmislen.

Taj beriket gubi pojedinac, a i zajednica, kad se veliča sve mimo Njega i kad se voli i uvažava sve mimo čovjeka. Na nekoliko mjesta u Kur’anu, Gospodar svjetova ponavlja: "…Ne koristi im i ne mogu ništa onim što su radili, stekli."

Ovakvi pojedinci i zajednice su okićene lažnim sjajem i prividnim uspjehom. Možda su oni i stigli do svojih materijalnih i egoističnih želja i ciljeva, ali istinski ništa nisu postigli. Jer nismo okusili post od svega što skrnavi Božije propise i ljudsku čast. Zato Gospodar svjetova podsjeća svoje robove, a posebno vjernike, da iskoriste ponovnu priliku za duhovnu reintegraciju i sigurnu orijentaciju ka originalnosti, smislu i vječnoj ljepoti.

Posljednji poslanik Muhammed, a.s., nam je zato preporučio da molimo upravo za redovni beriket i istinsko postignuće, koje nam se nudi u mjesecu kojeg duše željno očekuju. Kako da ne, kad se u njemu svima prašta, sem zlobniku.

Braćo i sestre, plemenite duše, ako ozbiljno želimo oživjeti naše odnose, očistiti naše veze, uozbiljiti svoj život, da dobro pobijedi zlo, onda iskreno i bićem zamolimo Svevišnjeg Allaha poznatom Poslanikovom, a.s., dovom: "O, Allahu, daj nam beriket (blagoslov) u mjesecu Redžebu, Ša’banu i daj nam da dostignemo noći Bedr i Kadr te blagodati Ramazana.

"Neka nam ovaj Ramazan prašinu sa naših duša sapere, sve negativno u nama sprži i neka nam post od lošeg omili! Svima nama nek je Ramazan mubarek, berićetan i plemenit", napisao je Bugari.

Redakcija portala Raport svim muslimanima u Bosni i Hercegovini i inostranstvu upućuje iskrene čestitke povodom početka ovog svetog mjeseca uz želje da nastupajuće dane provedete u dobrom zdravlju, miru, blagostanju i sa svojim najbližima. Svim muslimanima želimo lagan i ugodan post i da u veselju dočekaju veliki praznik Bajram.

Clicky