Općinsko vijeće Centar danas bi se trebalo ponovo izjašnjavati o opozovu načelnika Srđana Mandića (NS).
Drama oko Mandića ustvari je počela još prošle godine kada je NiP javno počeo iznositi nezadovoljstvo radom načelnika, a još tad se špekuliralo da se ustvari radi o ličnim ambicijama pojedinaca u NiP-u.
Taj požar je prigušen, no vatra se rasplamsala nedavno kada su vijećnici NiP-a zajedno sa SDA, SBB i SBiH-om izglasali opoziv.
Stvar je bila toliko šokantna da je u raskoraku uhvatila i predsjednika NiP-a Elmedina Konakovića, koji za namjere svojih vijećnika nije znao.
Iako je sam Konaković u nekoliko navrata i javno isticao da je protiv opoziva Mandića, njegovi vijećnici su tvrdoglavi u namjeri da organiziraju građanski referendum zbog navodnog nezadovoljstva radom načelnika.
No, pitanje sudbine načelnika Mandića nije samo pitanje njegovog radnog angažmana, nego šireg političkog i strateškog konteksta.
Nakon što su NiP-ovci izglasali opoziv, odnosi između stranaka Trojke žestoko su se poremetili, a NiP je faktički ostao usamljen u svojim nakanama jer su iza Mandića stali i NS i SDP.
Kao kontrapotez NiP-u, Naša stranka zaledila je pregovore o rekonstrukciji ionako poljuljane Vlade Kantona Sarajevo.
Naime, poznato je da stranke Trojke više same nemaju većinu u Skupštini KS, a da stvar bude komplikovanija, ni predstavnici tri stranke koalicije u KS nisu u najboljim odnosima i jedva se usaglašavaju odluke što se na kraju vidi i po traljavim i blijedim rezultatima Vlade KS.
Potez NS-a kojim su obustavili sve razgovore o rekonstrukciji Vlade KS dao je svakako prostora SDA-u da rovari i stvara svoju većinu kako bi srušila Trojku s vlasti i postavila svoju predvođenu zastupnicom Sebijom Izetbegović.
Sve to pokazuje da je slučaj Mandić daleko od lokalne priče, a posljedice će se svakako osjetiti kakav god ishod današnjeg glasanja bude.
A kakav bi ishod mogao biti?
Prema informacijama Raporta, male su vjerovatnoće da će biti većine za izglasavanje opoziva Mandića. Većina se prema našim informacijama istopila, ali će NiP ostati pri svom stavu.
Ipak, čak i ako se ne izglasa opoziv pitanje je kako će stvari u narednom periodu funkcionirati na relaciji Mandić - Općinsko vijeće, ali i NiP - NS i SDP. Posebno na nižim razinama u Sarajevu.
Naravno, sve to opet nameće pitanje hoće li Trojka uspjeti već iduće godine izabrati zajedničkog kandidata i stati iza njega bez fige u džepu?!
Zbog toga uopće nije pretjerano kazati da od sudbine Mandića može ovisiti i sudbina Trojke kao koalicije koja je postala paradigma promjene.