Ministar vanjskih poslova Ivica Dačić izjavio je danas za Tanjug da je odluku o pokretanju procedure za razmatranje zahtjeva za članstvo Kosova u Vijeću Evrope podržalo 33 od 46 članica.
Sedam je bilo protiv, pet uzdržano, a jedna zemlja nije učestvovala u glasanju. Dačić je ocijenio da je odluka očekivana, ali da će naštetiti dijalogu Beograda i Prištine.
Dačić: Napustili salu
Dačić je rekao "da je ovo dan kojeg će se Vijeće Evrope stidjeti". Naveo da je delegacija Srbije, koja je glasala protiv, napustila salu poslije glasanja.
Kako kaže, nije željela da dalje učestvuje u "tiradama", ali je napomenuo da Srbija nije napustila tu organizaciju.
"Ovaj dan povodom te odluke svakako predstavlja sumrak i statuta Vijeća Evrope, jer se prvi put razmatra zahtjev nečega što nije država i što nije priznato od strane Ujedinjenih naroda i o teritoriji koja nije članica UN", rekao je Dačić.
On je zahvalio svima koji su bili protiv i pokazali da su tradicionalni prijatelji.
Naveo da prije svega misli na Kipar, Španiju, Rumuniju, Azerbejdžan i Gruziju. Posebno je zahvalio Mađarskoj koja je priznala nezavisnost Kosova, a danas je glasala protiv.
"Sa druge strane zaista smo razočarani stavom i pristupom Grčke i Slovačke kao članica EU koje su bile udržane. Prije svega zbog toga smo od njih čuli da oni ne priznaju nezavisnost Kosova. Također bih podsjetio da je BiH bila uzdržana. Zamislite te ironije.
Zamislite kada bi se Republika Srpska sada prijavila za članstvo. Kakva je to ironija i bezobrazluk, a nama drže predavanje da mi utičemo na rasturanje teritorijalnog integriteta BiH. Oni direktno učestvuju u rasturanju teritorijalnog integriteta Srbije", rekao je Dačić.
Iznenadili ga i Ukrajinci
On je posebno istakao i stav Ukrajine koja je bila uzdržana.
"Pogledajte koliko mi problema imamo da branimo teritorijalni integritet Ukrajine. Koliko se napinjemo i glasamo svuda. Pravdamo se zato što neko nas optužuje da ne podržavamo dovoljno teritorijalni integritet Ukrajine, a Ukrajina glasa uzdržano kada je riječ o našem teritorijalnom integritetu.
Apsolutno neprihvaljivo. Armenija, također, nije bila u sali kada je bilo glasanje. Nismo očekivali takve poteze od tih zemalja", rekao je Dačić.
Kada je riječ o Crnoj Gori, Dačić kaže, da ni sam ne zna da li je iznenađen ili nije jer su, kaže, ponovo podržali rasturanje teritorijalnog integriteta Srbije.
"Zaista hvala im na tome. Ne znam kako je Srbija to zaslužila. I moram da kažem da će to svakako ostaviti određene posljedice po naše odnose.
Ne može Srbija samo da služi da se kaže: "Pucat ćemo vam u glavu, ali nije ništa lično", rekao je Dačić.