banja luka

Cvijanović i Dodik na sjednici Narodne skupštine: U toku je opšti napad na RS!

U Banjoj Luci je počela posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, na zahtjev člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda srpskog naroda Željke Cvijanović.

Na prijedlogu dnevnog reda je tačka "Prijedlog odluke o potvrđivanju Izjave člana Predsjedništva BiH iz RS po kojoj je Zaključak Predsjedništva BiH u povodu eskalacije napada organa entiteta RS na temeljne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma i ugrožavanja ustavnopravnog poretka države Bosne i Hercegovine, usvojen bez konsenzusa na sjednici Predsjedništva BiH 10. oktobra, veoma štetan po vitalne interese RS".

Enitetski interes

Zaključak Predsjedništva BiH su podržala preostala dva člana Željko Komšić i Denis Bećirović, dok je Cvijanović odlučila pokrenuti zaštitu vitalnog entitetskog interesa.

"Smatram da je zaključak ne samo neistinit i da na maliciozan način pokušava predstaviti političku situaciju u BiH već i da je usmjeren na realizaciju ciljeva unitarističke politike koju zastupaju politički akteri sa sjedištem u Sarajevu", kaže Cvijanović, dodajući da se pokušavavaju političari iz RS označiti kao isključivi krivci za krizu u BIH.

"Tu je i lažna optužba da su institucije RS usmjerene na ugrožavanje Daytonskog sporazuma i Ustavnog poretka BiH.

Predlagači prizivaju sankcije za pojedince i institucije RS od strane Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država i OHR-a", kaže Cvijanović, koja smatra da im u tome pomažu i pojedini strani faktori.

Obrušila se u dijelu govora i na visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta te pozvala poslanike (više ih je od 70 na sjednici) da usvoje njen zahtjev.

Loši odnosi

Za govornicu je izašao i predsjednik RS Milorad Dodik, koji je rekao da je u toku opšti napad na RS, prije svega na imovinu.

Rekao je i da "odnosi sa bošnjačkim političarima odavno nisu bili gori".

Po Ustavu BiH, Narodna skupština RS razmatra Izjavu člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda i ukoliko je deset dana od dana prosljeđivanja potvrdi dvotrećinskom većinom, osporena odluka Predsjedništva BiH ne stupa na snagu, pojašnjeno je iz NSRS.