Region

Crnogorka prije 45 godina zamijenjena u porodilištu. Dobila tužbu protiv bolnice, roditelje još traži

Zamjena beba u porodilištu nedvojbeno je jedna od najvećih i najnevjerovatnijih anomalija zdravstvenog sistema. Osim što je ona mogući izvor paranoje, to je ujedno i izvor najvećih trauma za roditelje i djecu. Jedna je žena tokom trudnoće shvatila da se krvne grupe nje i roditelja ne poklapaju. DNK test potvrdio je da oni nisu njeni biološki otac i majka. Pokrenula je sudski postupak kako bi dokazala sumnje da je kao beba zamijenjena u kotorskom porodilištu. Ona sada živi u jednoj evropskoj državi, a kako bi zaštitila privatnost djece, zatražila je anonimnost.

Presuda, izrečena pred sudom u Kotoru u Crnoj Gori, da je prije 45 godina zamijenjena u porodilištu, početak je potrage za biološkim roditeljima.

Dodijeljene im odštete

"Želim upoznati biološke roditelje i njihovu djecu. Mislim da imam pravo na istinu. Želim ispuniti dio koji mi pripada kako bih našla svoj mir", rekla je ona za RSE.

Sumnja da je zamijenjena još kao beba za nju je bio neopisiv šok i traumatično saznanje. Lična, intimna borba bila je najteža, ističe. Duboku duševnu bol doživljavaju i svi članovi njene porodice. Njeni su se roditelji morali suočiti sa spoznajom da negdje imaju još jedno dijete.

"Bilo im je jako teško. Ni danas se ne mogu nositi niti se poistovjetiti s tim. Pitaju se šta se dogodilo, gdje je njihovo dijete. Cilj moje borbe je da moji roditelji pronađu svoje biološko dijete", objašnjava. Ističe da šokantno saznanje nije promijenilo njen odnos sa sestrom i roditeljima, koji se nisu htjeli zatvoriti u ulogu žrtve.

Sudu je trebalo sedam godina da utvrdi da su bebe zamijenjene u kotorskoj bolnici. Žena i njena porodica morali su proći više psihijatrijskih vještačenja, DNK analiza, prigovora i žalbi.

Protiv kotorske bolnice zbog zastare nije bilo moguće pokrenuti krivični postupak. Istina se mogla saznati tek kroz parnični postupak za nematerijalnu naknadu. Presudom joj je dosuđeno 40.000 eura nematerijalne odštete, a njenoj sestri i ocu po 15.000. To mora platiti Opća bolnica Kotor.

Njen advokat Vukašin Šimrak kaže da Vrhovni sud preispituje visinu dosuđene odštete. Kao poređenje navodi sličan slučaj u Francuskoj za koji su tamošnji sudovi dodijelili odštetu od 1,2 miliona eura. Žena kaže da joj odšteta nije prioritet, već želja da pronađe biološke roditelje.

Noviji slučaj zamjene beba

Iz Opće bolnice Kotor, gdje su bebe zamijenjene, kažu da je dokumentacija o spornom periodu izgorjela u požaru u februaru 2004. godine.

Direktor kotorske bolnice Davor Kumburović izrazio je za RSE žaljenje zbog događaja od prije 45 godina i, kako je naveo, empatiju prema cijeloj obitelji jer su doživjeli traumu koju će nositi ostatak života.

"Bolnica će u granicama mogućnosti sarađivati ​​u rasvjetljavanju slučaja", rekao je Kumburović i dodao da je nezamislivo da se danas bebe mogu zamijeniti. "Danas se odmah nakon poroda mami i bebi stavlja narukvica sa istim jedinstvenim brojem, da ne bude zabune", kazao je Kumburović.

Međutim, podgoričkom Kliničkom centru Crne Gore u maju 2018. godine tuđa beba otpuštena je iz bolnice s majkom. No, porodilja i njezin suprug ubrzo su shvatili da broj narukvica nije isti te su se vratili u porodilište po dijete.

Na pitanje RSE KCCG je saopćio da je protiv odgovorne sestre vođen disciplinski postupak i izrečena joj je "maksimalna novčana disciplinska mjera", ne precizirajući iznos. Razriješena je dosadašnja direktorica Klinike za ginekologiju i porodništvo te voditeljica i glavna sestra Neonatalne jedinice. Od tada, kada majke i bebe budu otpuštene, uz majku su prisutne još tri osobe iz klinike.

Ovaj težak i traumatičan slučaj dokazuje da je zamjena beba bila moguća i prije 45 godina, ali nažalost i prije šest te da nakon nje slijedi duga pravosudna borba. Međutim potvrđivanje takvih sumnji putem DNK testa veliki je korak naprijed, ali onda počinje još složenija potraga za biološkim roditeljima.