Ekonomija

Crna prognoza: Evropu bi ove zime mogla pogoditi redukcija struje slična onoj u Jugoslaviji s početka 80-ih?

Rekordne cijene na evropskim energetskim tržištima mogle bi se ostvariti na nizu robnih tržišta širom svijeta jer su njihove zalihe iscrpljene, objavio je Goldman Sachs.

Veleprodajni troškovi prirodnog plina i električne energije skočili su do rekordno visokih vrijednosti u Evropi jer se rast potražnje zbog ponovnog otvaranja privreda pogođenih pandemijom podudara s trendom remećenja ponude brojnim faktorima. U prijevodu, moglo bi se dogoditi dosad nezamislivo - redukcija najvažnijih energenata, i to kako za industriju, tako i za domaćinstva.

Cijena evropskih futuresa na prirodni plin kojima se trguje u Nizozemskoj porasla je više od 450 posto u posljednjih godinu, na rekordno visokih 60,63 eura (71,39 dolara) po megavat satu, prema podacima Bloomberga. Cijene plina u Velikoj Britaniji također su skočile na rekordno visok nivo, kao i njemačke i francuske cijene električne energije.

Rast cijena uskoro bi se mogao intenzivirati, kažu Goldmanovi analitičari. Rekli su da će kombinacija pada zaliha i ponovnog otvaranja globalne privrede vjerovatno potaknuti nestabilnost cijena jer se 'tržišta bore za uravnoteženje snažne potražnje sa slabijom ponudom'.

U SAD je također rekordno porasla cijena prirodnog plina, a referentna cijena Henry Huba je na najvišoj razini od 2014. Cijena sirove nafte (WTI) u ponedjeljak je probila nivo od 70 američkih dolara. Goldmanovi analitičari kažu da se zalihe gotovo sve fizičke robe, od američkih automobila do kineskih bakrenih katoda, naglo smanjuju u trenutku u kojem popuštaju mjere u mnogim zemljama, a ljudi sve više izlaze i troše.

"Ova tržišta postaju sve izloženija bilo kojoj vrsti prekida opskrbe (poput izvoza ruskog plina) ili neočekivanom povećanju potražnje (poput vrućeg vremena)", napisali su.

Ograničenja količine robe koja se može isporučiti - naprimjer, zbog nedostatka radne snage ili lošeg vremena - znače da će potražnja morati pasti kako bi se tržišta uravnotežila.

"Budući da robna tržišta sada ne mogu reagirati na prvu dionicu s višim cijenama kroz veću ponudu, nakon što se zalihe iscrpe, kao u slučaju evropskog plina, tada je rezanje potražnje oštro višim cijenama jedina opcija za uravnoteženje tržišta", rekli su.

Clicky