Mandatar za sastav nove Vlade Crne Gore Dritan Abazović zvanično je predložio strukturu i sastav Vlade, o kojoj će se sutra izjašnjavati poslanici na sjednici Skupštine na Cetinju.
Abazović je to učinio na osnovu dostavljenog Programa rada 43. Vlade Crne Gore i programskih opredjeljenja, javlja Anadolu Agency (AA).
Manjinske partije
U novoj Vladi bit će predstavnici GP URA, SNP-a, SDP-a i manjinskih partija. Vlada će, kako je to i ranije najavljeno, imati 18 ministarstava, četiri potpredsjednika i dva ministra bez portfelja.
Kada je riječ o resorima, u odnosu na dosadašnju strukturu Vlade, povećan je broj resora sa 12 na 18. Resori u novoj Vladi Crne Gore biće Ministarstvo pravde, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo odbrane, Ministarstvo finansija, Ministarstvo vanjskih poslova, Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma, Ministarstvo evropskih poslova, Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo kapitalnih investicija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvo sporta i mladih, Ministarstvo javne uprave, Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Ministarstvo kulture i medija, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Ministarstvo Ijudskih i manjinskih prava, Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja i dva ministra bez portfelja.
Ukoliko Vlada sutra bude izglasana, premijer će biti Abazović iz GP URA, dok je za potpredsjednicu Vlade za spoljnu politiku, evropske integracije i regionalnu saradnju i ministarku evropskih poslova predložena Jovana Marović, takođe iz URA-e.
Za potpredsjednika Vlade za ekonomski sistem i ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predložen je Vladimir Joković iz SNP-a, a za potpredsjednika Vlade zaduženog za politički sistem i unutrašnju politiku i ministra odbrane Raško Konjević iz SDP-a.
Za potpredsjednika Vlade zaduženog za regionalni razvoj i ministra kapitalnih investicija predložen je Ervin Ibrahimović iz Bošnjačke stranke.
Kandidat za ministra pravde je Marko Kovač iz SNP-a, za ministra unutrašnjih poslova Filip Adžić (URA), ministra finansija Aleksandar Damjanović (SNP), ministra vanjskih poslova Ranko Krivokapić (SDP), za ministra ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović (URA).
Nestranačke ličnosti
Za ministra sporta i mladih predložen je Vasilije Lalošević iz SNP-a, za ministra javne uprave Maraš Dukaj iz Albanske alternative, za ministra rada i socijalnog staranja Admir Adrović iz Bošnjačke stranke, dok je za ministra prosvjete predložen Miomir Mijo Vojinović iz SNP-a.
Kandidat za ministra zdravlja je Dragoslav Šćekić iz SNP-a, dok je kao nestranačka ličnost za ministarku kulture i medija predložena Maša Vlaović.
Za ministarku ekologije, prostornog planiranja i urbanizma predložena je Ana Novaković-Đurović (URA), dok je kandidat za ministra za ljudska i manjinska prava Fatmir Đeka iz Demokratske partije.
Kao nestranačka ličnost za ministarku nauke i tehnološkog razvoja predložena je Biljana Šćepanović.
Za ministre bez portfelja predloženi su Zoran Miljanić iz organizacije CIVIS i Adrijan Vuksanović iz Hrvatske građanske inicijative.