Ukoliko se Evropska unija ne uozbilji i brzo ne nađe svrsishodan zajednički odgovor na pandemiju koronavirusa, mogla bi propasti. To je upozorio premijer Italije Giuseppe Conte.
Govoreći za BBC on je istakao da je pandemija za EU "najveći izazov od Drugog svjetskog rata".
On je drugi premijer koji je upozorio na ovu opasnost. Jučer je isti stav iznio i predsjednik Vlade Španije Pedro Sanchez.
"Ako ne iskoristimo priliku da udahnemo novi život evropskom projektu, rizik propasti je realan", rekao je Conte.
On je za BBC govorio nakon neuspjeha ministara finansija EU da se dogovore o raspodjeli pomoći pogođenima pandemijom. Italija predlaže da se emitiraju euro-obveznice kojima bi se pokrilo emitiranje novca, a teret otplate duga bio bi solidarno podijeljen između država. Tome se oštro suprotstavila Nizozemka, što je dovelo do razmimoilaženja.
Ministri finansija EU trebali bi se ponovo danas online sastati kako bi pokušali naći rješenje.
Dok se razmirice povećavaju, projekat EU postaje sve nepopularniji širom kontinenta. Dok na sjeveru rastu populisti koji plasiraju priču da ih se opet pokušava "opljačkati", na jugu se skidaju zastave EU i Bruxsellesu poručuje da je nesposoban i da ne može reagirati čak ni u stanju globalne krize, kakva je pandemija koronavirusa.
Conte se tokom razgovora za BBC založio i za postepeno ukidanje mjera zabrane na području Unije. Istakao je da bi se one postepeno ukidale za privredne grane koje se brzo mogu obnoviti i početi zarađivati, ali uz uslov da naučnici kažu da je takva mjera opravdana.
Italija, inače, ima nešto više od 140.000 zaraženih i skoro 18.000 mrtvih. Među njima je i čak 100 doktora.