Svijet

CNN: Sudbina Ukrajine više nije u njenim rukama. Predviđanja su mračna

zelenski sudbina Ukrajine

Jedna od najvećih tragedija Ukrajine dok vodi kritičnu ofanzivu, koja do sada nije ispunila njena sopstvena i zapadna očekivanja, je da ne može sama odlučiti o svojoj sudbini, piše CNN u svojoj analizi.

Vlada predsjednika Volodimira Zelenskog ovisi o masivnom dotoku američkog i zapadnog naoružanja. I ruski predsjednik Vladimir Putin, čije su historijske opsesije i lične kalkulacije moći gurnule Ukrajinu u ovaj užasni rat, također će imati veliku riječ o tome da li i kada se on završi. Dakle, dok će žrtve na bojnom polju odlučiti koliko će Ukrajina osloboditi zauzete teritorije, ishod rata će također oblikovati vanjski faktori, uključujući promjene političkih snaga u SAD, Moskvi i evropskim prijestolnicama.

Ogroman pritisak je na Ukrajini, evo zašto

Zaustavljena ofanziva i zimski ćorsokak, na primjer, imali bi posebne posljedice u Sjedinjenim Državama jer bi mogli pojačati pitanja o podršci SAD ratu koji će biti gurnut u žestoku izbornu godinu. Amerikanci su spremni za potencijalni sukob između predsjednika Joea Bidena, koji je oživio zapadnu alijansu i najžešća je pristalica Ukrajine, i bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, skeptika NATO-a koji se divi Putinu koji je obećao da će okončati rat vjerovatno za 24 sata pod Putinovim uslovima. Čak i ako Trump ne bude kandidat Republikanaca 2024., smanjenje javne podrške ratu moglo bi naštetiti Bidenu.

Stoga, iz političkih, ali i strateških razloga, postoji ogroman pritisak na ukrajinsku dugo očekivanu kontraofanzivu ovog ljeta da proizvede značajne prodore na bojno polje. Ali do sada je taj pritisak više slogan nego blickrig, što povećava mogućnost da bi rat mogao potrajati barem do duboko u narednu godinu. Ako je tako, elastična jednadžba koja podupire cijeli sukob – uključujući sposobnost Ukrajine da se bori, apetit Amerikanaca za paketima pomoći od više milijardi dolara i Putinovu toleranciju prema užasnim žrtvama – bit će još zategnutija.

Izvještaj CNN-a u utorak je obuhvatio kritičku prirodu sposobnosti Ukrajine da pokaže zamah u utjecaju na politiku rata u vanjskom svijetu. Visoki američki i zapadni zvaničnici govorili su o sve 'otrežnjujućim' procjenama o sposobnosti ukrajinskih snaga da preuzmu značajnu teritoriju. Jedan visoki zapadni diplomata je mračno rekao da, iako postoji prilika za Ukrajinu da napravi napredak, da je 'izuzetno, vrlo malo vjerovatno' da će to promijeniti ravnotežu sukoba u narednim sedmicama. Zvaničnici i unutar i izvan Ukrajine sada priznaju da napredak u ofanzivi dolazi sporije nego što su se nadali.

Borbe Ukrajine – i veliki gubici u borbi – dijelom potiču od ukorijenjenih, slojevitih odbrambenih položaja, rovova i minskih polja koje je Rusija imala mjesecima da izgradi i realnosti na bojnom polju da je sila koja napada potrebna brojčana prednost u odnosu na dobro ukopane trupe. Dok su ruske snage bile izložene u svojoj početnoj invaziji i neuspjelom napadu na Kijev, rat je sada ušao u težu fazu za Ukrajinu.

Kao znak važnosti vanjskih percepcija o ukrajinskom ratu, Zelenski je osjetljiv na svaku ideju da je kontraofanziva bila razočaranje, iako karakteristično naglašava da mu je potrebno više zapadnog oružja visokog kvaliteta.

“Protivofanziva je teška. To se događa vjerovatno sporije nego što neki ljudi to žele ili mogu vidjeti”, rekao je Zelenski na sastanku s latinoameričkim medijima, čiji je video objavljen u utorak. Ali pozivajući na strpljenje među saveznicima, obećao je da će njegove snage trijumfovati nad demoralisanim Rusima: "U našim očima je umor, ali u njihovim očima postoji strah. A to su dvije vrlo različite stvari."

Prerano je reći da ukrajinska ofanziva ističe vrijeme uprkos nadolazećem jesenjem vremenu koje bi moglo otežati velike manevre.

Vojni analitičari: Potrebno je vrijeme za ofanzivu

Penzionisani general-potpukovnik Mark Hertling, na primjer, istakao je na CNN-u u utorak da su "mnogi analitičari vjerovali da Ukrajina ne može zaustaviti Rusiju na početku ovog rata", a snage Kijeva su dokazale da su pogriješili. Rekao je da Ukrajina vodi ogromnu ofanzivu na području koje je ekvivalentno udaljenosti između Washingtona i Bostona i da joj je potrebno vrijeme.

"Postoji mnogo mrkih komentara o tome šta se trenutno dešava, ali ono što Ukrajina radi je najteža od svih misija i potrajaće mnogo vremena“, rekao je Hertling.

Ali da li Zapad ima strpljenja da Ukrajini da vrijeme koje joj je potrebno? Nedostatak velikih pomaka protiv Rusije u narednim sedmicama ostavit će zapadnim kreatorima politike mali izbor da razmotre širi politički kontekst rata, čak i ako mu se ne nazire kraj.

Uprkos međunarodnoj konferenciji na visokom nivou u Saudijskoj Arabiji za istraživanje potencijalnih mirovnih rješenja tokom vikenda, za sada nema jasnog puta čak ni do prekida vatre. Ukrajina nema dovoljno apetita za popuštanje, jer traži povratak na svoje granice iz 1991. godine – aspiracija koja bi zahtijevala protjerivanje ruskih snaga sa anektiranog Krima, što trenutno izgleda malo vjerovatno. Putin, nakon što nije uspio u svom pokušaju da efektivno zbriše naciju Ukrajine sa mape, tek treba da postigne napredak koji bi mu omogućio da proglasi verziju pobjede koja bi mogla biti od vitalnog značaja za učvršćivanje njegove vladavine kod kuće. U konačnici, kapacitet i Rusije i Ukrajine da izdrže velike gubitke na bojnom polju bit će kritičan u odlučivanju o tački u kojoj bi bilo koja strana mogla biti otvorena za nagodbu – kada bi trošak nastavka borbe mogao biti prevagnut nagradama njenog okončanja.

Trenutak kada dođe ovaj scenario može imati mnogo veze sa postojanošću ili dugotrajnom krhkošću američke podrške, koja je od vitalnog značaja ne samo za naoružavanje Ukrajine, već i za održavanje jedinstva NATO-a i evropske odlučnosti.

Bez obzira da li osvoji drugi mandat ili ne, Bajdenovim naslijeđem će dominirati njegova uloga u odgovoru na rusku invaziju, u najznačajnijoj demonstraciji vodstva Zapada od strane američkog predsjednika barem od Georgea H.W. Bush na kraju hladnog rata.

Biden već radi na novom zakonu o dodatnom finansiranju koji će vjerovatno biti spreman za razmatranje Kongresa do kraja godine. Ta mjera će biti do sada najvažniji test spremnosti većine Republikanaca u Predstavničkom domu da nastavi bacati milijarde dolara na rat, uprkos dubokom skepticizmu među mnogim republikancima. Svaki nagoveštaj da je ukrajinska ofanziva zaustavljena produbiće taj skepticizam u vezi sa produženim američkim angažmanom. Dok je vanjska politika rijetko odlučujući faktor na predsjedničkim izborima i rat u Ukrajini nije dominantno pitanje na predizborima u Republikanskoj stranci, neke pristalice stranaka u državama s ranim glasanjem poput Ioww i New Hampshirea to pokreću i dovode u pitanje američku velikodušnost nakon mjeseci visoke inflacije , što je, čak i ako je zahlađeno, doprinijelo upornim lošim pogledima na američku ekonomiju.

Šta kažu ankete u SAD?

Nova anketa CNN/SSRS prošle sedmice odrazila je političke složenosti u SAD zbog rata, pri čemu 55% glasača sada kaže da Kongres ne bi trebao odobriti dodatna sredstva za podršku Ukrajini. Nekih 51% je reklo da su SAD već učinile dovoljno da pomognu, dok 48% kaže da bi trebalo da učine više. Ubrzo nakon ruske invazije u februaru 2022., 62% je reklo da bi SAD trebale učiniti više da podrže Ukrajinu. Kao i gotovo sve ostalo u SAD, podrška ratnim naporima je duboko polarizirana. Anketa CNN-a pokazala je da 71% republikanaca smatra da Kongres ne bi trebao odobriti nova sredstva, dok 62% demokrata kaže da bi trebalo. Anketa ukazuje na to da može postojati slatka tačka dovoljne podrške republikanaca i demokrata za nova finansiranja. Ali pitanje je da li je predsjedavajući Predstavničkog doma Kevin McCarthy, koji ima malu većinu i koji služi samo kao zadovoljstvo najviše pro-Tramp republikanaca, voljan ili u stanju da usvoji veliki zakon o pomoći na dvostranačkoj osnovi. Politička dinamika u Predstavničkom domu predstavlja prilično nesigurnu osnovu za vitalnu američku podršku Ukrajine, naglašavajući zašto bi zaustavljena ofanziva mogla predstavljati političku katastrofu za Zelenskog u Sjedinjenim Državama, kao i strateški gubitak za Ukrajinu kod kuće.

Bijela kuća umanjuje važnost ideje da Ukrajina gubi zamah i da za sada ima luksuz vremena. John Kirby, koordinator Vijeća za nacionalnu sigurnost za strateške komunikacije, rekao je u utorak za CNN Wolf Blitzer da Ukrajina ostvaruje određeni napredak i nagovijestio da bi novi paket pomoći, koji bi potencijalno uključivao opremu za čišćenje mina i HIMARS artiljerijske komplete, mogao doći ove sedmice.

Ipak, s obzirom na slabljenje američke javne podrške ratu, Biden bi se mogao suočiti sa komplikovanim zadatkom u objašnjavanju produžene američke podrške Ukrajini tokom još jednog krvavog ljeta dok se kandiduje za ponovni izbor sljedeće godine. U ratu se ne bore nikakve američke trupe, a predsjednik se dugo protivio umiješanosti SAD u prekomorske sukobe. Izbjegavanje direktnog sukoba SAD s Rusijom učinio je središnjim dijelom svoje strategije, ali ipak Trump vidi šansu.

Uprkos svojoj političkoj ranjivosti prema Putinu, koji je optužen za ratne zločine, bivši predsjednik je glasno upozoravao da bi Bidenov stav o Ukrajini mogao dovesti do Trećeg svjetskog rata i nuklearnog sukoba. Čak i ako on nije kandidat za Republikanaca, najglasnije pristalice Ukrajine na republikanskom polju – uključujući bivšeg guvernera New Jerseya Chrisa Christieja, koji je posjetio Kijev prošle sedmice, bivšeg guvernera Južne Karoline Nikki Haley i bivšeg potpredsjednika Mikea Pencea – su na poleđini primarnog pakovanja.

Dakle, kada američki birači odluče o svojoj budućnosti u novembru 2024., postoji velika šansa da će i oni igrati veliku ulogu u određivanju sudbine Ukrajine.