Investitori koji se nadaju laganoj božićnoj sedmici mogli bi biti jako razočarani jer dionice i cijene nafte padaju pred rastućim prijetnjama globalnoj ekonomiji, piše CNN u svojoj analizi pod naslov 'Mračni oblaci nadvijaju se nad globalnom ekonomijom'.
DOW indeksi su pali za 575 bodova — ili više od 1,6% — do 5 ujutro po istočnom vremenu u ponedjeljak, dok je referentna nafta Brent pala za oko 3% na 71 dolar po barelu. Indeksi glavnih berzi u Evropi i Aziji pali su za oko 2%, iako je Shanghai Composite prošao nešto bolje, dobijajući skromnu podršku od kineskog smanjenja kamatnih stopa.
Činilo se da su dva faktora potaknula oštru rasprodaju.
Sve veći broj slučajeva Omicron varijante u Evropi i Sjedinjenim Državama već napada preduzeća i prisiljava vlade da pooštre ograničenja u kritično doba godine za industriju zabave i maloprodaje. A izgledi za američku ekonomiju su se zamračili nakon što je demokratski senator Joe Manchin rekao da će se usprotiviti prijedlogu zakona Bidenove administracije od 1,75 triliona dolara.
"Kombinacija rastućeg straha zbog Omikrona, posebno u Velikoj Britaniji i Evropi, i neuspjeha plana potrošnje predsjednika Bidena… dovela je do toga da azijske dionice krenu direktno u pad u kao i Wall Streeta u petak", napisao je Jeffrey Halley, viši tržišni analitičar.
Goldman Sachs nije gubio vrijeme u smanjenju prognoze rasta američke ekonomije nakon Manchinove izjave na Fox News-u u nedjelju. Firma sa Wall Streeta rekla je klijentima da više ne pretpostavlja da će potpisani zakon predsjednika Joea Bidena proći kroz Kongres.
Goldman Sachs sada očekuje da će američki BDP rasti godišnjim tempom od 2% u prvom tromjesečju, u odnosu na 3% iz ranije prognoze.
Sumor koji se okuplja je prijetnja koju Omicron predstavlja za poslovanje. Vrlo prenosiva varijanta identificirana je u najmanje 45 američkih država do nedjelje, kao i Portoriku i Washingtonu, DC. A s obzirom da je Delta još uvijek prisutna, broj slučajeva Covid-19 raste u nekim područjima. New York je postavio novi rekord slučajeve Covid-19 u jednom danu treći dan zaredom u nedelju, saopštila je kancelarija guvernera Kathy Hochul.
Omicron se takođe brzo širi u Evropi, što je navelo vlade širom regiona da uvedu nove mere ograničavanja putovanja i društvenih aktivnosti. Nizozemska je u nedelju uvela stroge mere izolacije, dok je Francuska u petak saopćila da će zabraniti velike događaje na otvorenom i okupljanja u novogodišnjoj noći. Danska je ove sedmice zatvorila kina i pozorišta i ograničila broj ljudi u radnjama.
Njemačka, najveća privreda u Evropi, već se nalazi na ivici recesije.
"Čak i ako su pojačane vakcinacije efikasne u smanjenju zdravstvenih rizika, brzo širenje Omikrona i dalje bi moglo preopteretiti zdravstvene sisteme i prisiliti zemlje da slijede Nizozemsku i usvoje ekonomski štetnija ograničenja", napisao je glavni ekonomista Berenberga Holger Schmieding u istraživačkoj bilješci u ponedjeljak.
Ako bi se to dogodilo, i eurozona i Ujedinjeno Kraljevstvo mogle bi vidjeti da će se njihove ekonomije smanjiti za 1% u prvom kvartalu 2022. godine, u poređenju sa posljednja tri mjeseca ove godine, dodao je.
Zamjenik britanskog premijera Dominic Raab izjavio je u ponedjeljak za Sky News da ne može isključiti daljnja ograničenja Covid-19 koja se primjenjuju prije Božića u Engleskoj.
U Londonu su neki barovi i restorani primorani da se zatvore zbog porasta zaraze među osobljem i pada broja kupaca. Šest utakmica engleske Premijer lige odloženo je tokom vikenda zbog izostanaka igrača zbog Covid-19.
Kina već doživljava veliko ekonomsko usporavanje, pogođeno krizom nekretnina, suzbijanjem privatnih preduzeća, izbijanjem Covid-19 koje su poremetile proizvodnju i otpremu, te nestašicom električne energije. Analitičari kažu da bi druga najveća svjetska ekonomija sljedeće godine mogla rasti najsporijim tempom od 1990. godine.
Narodna banka Kine smanjila je u ponedjeljak svoju referentnu kamatnu stopu za zajam po prvi put u 20 mjeseci, ali je olakšanje na berzi brzo nestalo.