Prije nego što je rat između Izraela i Hamasa preuzeo gotovo svu pozornost međunarodne zajednice, ruska invazija na Ukrajinu bila je najhitnija kriza koju su diplomati pokušavali riješiti.
U Briselu je ove sedmice označen kao veliki trenutak za europifikaciju Ukrajine, budući da se države članice EU sastaju na posljednjem ovogodišnjem summitu Vijeća kako bi dale zeleno svjetlo i za više sredstava za Kijev i, konačno, za otvaranje pregovora za članstvo Ukrajine bloka, piše CNN.
Sve je to dovela u pitanje jedna država članica: Mađarska.
Mađarski populistički premijer Viktor Orban već je neko vrijeme prvo 'problematično dijete' zapadne Evrope. Čak i prije rata u Ukrajini, Mađarska je imala formu da ostatak EU drži pod otkupninom. Za većinu velikih odluka koje donosi Brisel potrebno je jednoglasno odobrenje svih 27 država članica. To znači da svaka država članica zapravo ima pravo veta koje može koristiti za blokiranje temeljne politike EU, poput slanja milijardi eura u ratom razorenu zemlju ili puštanja zemlje u klub.
U teoriji, ovaj bi se veto trebao koristiti samo ako država članica ima stvarni prigovor na glavnu politiku EU, ali se sve više koristi kao alat za političke vođe da dobiju ono što žele u drugim područjima. U slučaju Orbana, obično se radi o osiguravanju oslobađanja središnjih fondova EU koje je Brisel uskratio Mađarskoj zbog raznih indiskrecija – poput potkopavanja vladavine prava ili igranja s temeljnim pravima EU za LGBT+ građane.
Čini se da je to slučaj ove sedmice, budući da su diplomati i dužnosnici EU proveli početak sedmice pregovarajući o oslobađanju milijardi eura koji su bili zamrznuti zbog korupcije i zabrinutosti u vezi s vladavinom prava.
Vjerovatno je da će se ovo pitanje donekle riješiti i da će EU moći završiti sedmicu pres-konferencijom na kojoj će slaviti svoju kontinuiranu podršku Ukrajini i njezinu putu ka pridruživanju bloku.
Ali za neke ukrajinske i zapadne dužnosnike koji blisko sarađuju s Kijevom, ova je epizoda samo posljednji dokaz da se ono čega su se najviše bojali konačno događa: zamor od Ukrajine.
Viši savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog rekao je za CNN da je, budući da je u očima Ukrajine pridruživanje EU direktno povezano s članstvom u NATO-u, svako oklijevanje njenih evropskih saveznika “loš signal koji će potaknuti Rusiju da nastavi”.
Visoki dužnosnik NATO-a koji izravno radi s Ukrajinom rekao je za CNN da je ovo dio dugoročnijeg trenda prema najgorem ishodu: Zapad gubi fokus na Ukrajinu.
Za više dokaza o tome trebate samo pogledati rasprave koje se upravo sada odvijaju u Washingtonu u vezi s finansiranjem Ukrajine. Morate samo zamisliti kako će te rasprave evoluirati u nadolazećoj godini predsjedničkih izbora. U svijetu političkih dobitaka bez zbroja, ono što je loše za Ukrajinu dobro je za Rusiju i ruski dužnosnici to znaju.
Do kraja sedmice, EU će bez sumnje imati nešto pozitivno za reći o Ukrajini. Novac će biti poslan, razgovori o pristupanju će se nastaviti. I naravno, EU bi se suprotstavila tvrdnjama o umoru Ukrajine tako što bi vam rekla koliko je točno novca i pomoći poslala Kijevu.
Ali teško je pobjeći od osjećaja da zapadni saveznici Ukrajine - čak i u Evropi - gube interes za ono što je nekoć bio njihov glavni prioritet. A ako čak i Evropljani gube interes za kopneni rat na vlastitom kontinentu, što bi ostatak svijeta trebao misliti?