Legendarni nogometni trener Miroslav Ćiro Blažević rekao je da mu je razdoblje provedeno na Kosovu bilo najzanimljivije u njegovoj dugogodišnjoj karijeri.
Blažević je vodio Prištinu sredinom osamdesetih, kada je klub imao misiju opstanka u nogometnoj eliti bivše Jugoslavije, piše Koha Ditore.
Ćiro Blažević uspješno obavio misiju
Misija je uspješno obavljena. Blažević je na Kosovu stekao brojne prijatelje.
Još uvijek ga pamte kao jednog od najvećih trenera koji su vodili Prištinu u njenom zlatnom dobu.
Blažević je u intervjuu u martu 2020. govorio o razdoblju u Prištini. Kazao je da su mu, unatoč dugom vremenu provedenom na Kosovu, Kosovari u srcu.
“Bila je to prava avantura, jer je moja karijera dugo trajala. Ali kad me pitaju koji period mi je bio najbolji, kažem da je najzanimljivije bilo na Kosovu. Sam početak je bio čudan”, izjavio je Blažević.
Hrvatska legenda ispričala je da 1986. uopće nije imala na umu Prištinu. Rekao je da su ga dočekale dvije osobe koje su mu rekle da su obećale da će ga dovesti u Prištinu.
“Znam što je obećanje, ali u početku ja to nisam shvaćao ozbiljno. Njihovo insistiranje da im samo ja mogu pomoći da izbjegnu ispadanje dovelo je do nekih sumnji.
Na kraju sam prihvatio i ne kajem se”, rekao je Blažević.
Došao kao zvijezda
Prema njegovim riječima, radilo se o ljudima iz kluba, ali i iz tadašnjeg Odbora koji su u to vrijeme bili glavni ljudi.
Stekao je dobre prijatelje, a njihova su mu se djeca obraćala s velikom ljubavlju.
Prema legendi, to je bio znak da je ostavio trag:
“I mi treneri ovisimo o okolnostima. Tada su svi bili na nogama i živjeli su za ono što Priština može spasiti. Došao sam kao svojevrsna zvijezda. Osvojio sam naslov s Dinamom 1982. Očekivanja su bila velika da ćemo ih spasiti od ispadanja.
Možete sad misliti, 35 hiljada ljudi je stalno bilo na stadionu i još toliko izvan njega. Bila je to nezapamćena nogometna euforija.
Mi treneri uvijek želimo takvu atmosferu, takvu klimu. A kakvu su mi klimu moji prijatelji stvorili, to je nezaboravno”.
Blažević je rekao da su svi igrači Prištine bili jednostavni. Naglasio je da nije dozvolio da se ističe ni legenda Fadil Vokrri.
Prema njegovim riječima, trenerova je greška kada se favorizira bilo koji igrač. Potvrdio je da su ga navijači nosili od stadiona do hotela Grand.
Tereza Kesovija se šokirala
“Kod hotela Grand su me bacili u zrak dovoljno da dođem do drugog sprata. Tereza Kesovija, koju sam pozvao da izvede početi udarac na terenu, bila je na prozoru na drugom spratu, dok su me navijači bacali. Kad je vidjela kako letim, šokirala se.
To je jedan od trenutaka koje sam doživio na Kosovu. Na svakom mjestu osjećao sam puno ljubavi. Dok mi treneri ovisimo o rezultatima. Kad ih imaš, onda si jedno, kad ih nemaš, skupi stvari i bježi”, govorio je Blažević.
Govorio je o odnosima s političarima tog vremena i opasnostima vođenja Prištine. Rekao je da je uz sebe uvijek imao čuvare koje mu je dala Priština.
“Naravno da je to bio rizik", rekao je Ćiro.
Rekao je da je Prištinu preuzeo na posljednjem mjestu i prvenstvo Jugolsavije završio u sredini tabele.
Blažević je preminuo u srijedu, dan prije svog 88. rođendana, nakon duge borbe s rakom.