Obavještajni podaci ukazuju na to da će obilježavanju neustavnog Dana RS, 9. januara, prisustvovati pripadnici ruske plaćeničke Wagner grupe, Ravnogorskog četničkog pokreta i članovi ruskog moto-kluba Noćni vukovi.
Potvrdio je to za Radio Slobodna Evropa (RSE) ministra sigurnosti BiH Selmo Cikotić, ističući da se radi o podacima obavještajnih i sigurnosnih struktura.
"To su manje-više ekstremne i radikalne grupe, koje su duže vrijeme prisutne na ovom prostoru i očekujemo da će i 9. januara biti tu. Koliko znam, niko od njih to nije zvanično najavio", kazao je Cikotić.
U RS, entitetu u Bosni i Hercegovini, obilježava se 9. januar kao Dan RS, iako je Ustavni sud Bosne i Hercegovine taj datum u dva navrata proglasio neustavnim.
Sigurnosna prijetnja
Centralna proslava uz svečani defile bit će održana u Istočnom Sarajevu. Ranijih godina 9. januar se obilježavao u Banjoj Luci.
Cikotić je u petak, 6. januara, uputio pismo komandantu EUFOR-a u BiH Antonu Wesselyju. U pismu upozorava na sigurnosne prijetnje povezane sa obilježavanjem 9. januara na području Istočnog Sarajeva.
U pismu je tada naveo da dostupne informacije obavještajnih i sigurnosnih struktura upućuju na "moguće prisustvo nekoliko radikalnih i ekstremističkih grupa iz entiteta RS, Srbije i Rusije".
Podsjetio je i na reakcije udruženja veterana u Kantonu Sarajevo. Ono smatraju ovaj događaj neprihvatljivim, s obzirom na to da je obilježavanje ovog datuma proglašeno neustavnim.
Cikotić je rekao da očekuje da "EUFOR poduzme mjere za osiguranje zakonskog i ustavnog funkcioniranja svih institucija, kao i mira i sigurnosti u BiH", kaže se u saopćenju.
"Upozorio sam na njihovo prisustvo. Smatram da je bolje da se prevenira, a ne eventualno prepusti da nekakve organizacije građana uspostavljaju red. EUFOR je pojačao aktivnosti nadzora situacije na tom prostoru", naglasio je.
Vlasti RS slave 9. januar, datum kada je 1992. godine u Sarajevu tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine. Cilj je bio da se taj dio BiH potom pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.
Početak etničkog čišćenja
Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik. Sve troje s su osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata.
Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini. Stava su da je to početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom na teritoriji RS.
Svečani defile najavljen je za 14 sati u Istočnom Sarajevu. Učestvovat će policijske snage RS, pripadnici Civilne zaštite RS, te predstavnici veterana i drugih javnih i nevladinih organizacija.