Christine Lambrecht pozvala je danas na uvođenje jačih sankcija Rusiji koja je rasporedila desetine hiljada vojnika blizu svoje granice sa Ukrajinom.
Novoimenovana njemačka ministarka odbrane kazala je to pred odlazak u posjetu Litvaniji.
Lambreht koja je došla u Litvaniju u svoju prvu inostranu posjetu, obići će vojne jedinice u toj zemlji članici NATO, zabrinutoj kao i ostale baltičke zemlje Estonija i Latvija, za regionalnu sigurnost.
Odgovorni za bilo koju agresiju treba da snose "lične posljedice" rekla je Lambreht za njemački Bild am Sonntag i dodala da Njemačka i njeni saveznici imaju "na meti" ruskog predsjednika Vladimira Putina i njegovo okruženje.
"Treba da iscrpimo sve mogućnosti diplomatskih i ekonomskih sankcija", dodala je ministarka, koja iz redova Socijaldemokrata, a na tu dužnost je stupila ; u decembru, kada je formirana nova vladajuća koalicija u Njemačkoj.
Rekla je da svaki dodatni korak treba da se sprovede u saglasnosti sa saveznicima.
Ministarka Lambreht će se sastati s svojim litvanskim kolegom Arvidasom Anusauskasom, a razgovaraće o bezbjednosnoj situaciji i bilateralnim odnosima, saopštilo je litvansko ministarstvo odbrane.
Oko 550 njemačkih vojnika raspoređeno je u vojnoj bazi Rukla u Litvaniji, a Njemačka je na čelu multinacionalnog bataljona u toj zemlji.
Slične vojne jedinice poslate su u druge baltičke zemlje i u Poljsku 2017. godine da odvrate Rusiju od moguće agresije poslije njenog pripajanja Krima tri godine ranije. Zapadne zemlje optužuju Rusiju i da pomaže separatistima na istoku Ukrajine, što Moskva negira.
Rusija je nagomilala oko 100.000 vojnika kod Ukrajine i prošle sedmice iznijela je predloge oko ograničavanja uloge SAD i NATO u Ukrajini i istočnoj Evropi apelujući za hitne pregovore sa Vašingtonom.
Moskva traži da NATO više ne prima nove članove i da ne otvara baze u bivšim sovjetskim republikama. Zapad je zaprijetio Rusiji snažnim sankcijama ako njeni vojnici uđu u Ukrajinu.
U četvrtak su NATO i EU upozorili Moskvu na "teške posljedice" u slučaju vojne intervencije pošto su odbacili zahtjev Rusije o zabrani mogućeg prijema Ukrajine u Alijansu.
Na samitu EU produžene su za šest meseci ekonomske sankcije uvedene Rusiji poslije pripajanja Krima 2014. godine.