Svijet

Četiri ključna zaključka iz nezapečaćene izjave Donalda Trumpa

U petak je objavljena temeljito redigirana izjava pod prisegom koja se odnosi na FBI-jevu pretragu rezidencije bivšeg predsjednika Donalda Trumpa u Mar-a-Lagu od 8. augusta, bacajući malo svjetla na istragu o rukovanju dokumentima Bijele kuće, piše Newsweek.

Savezni sudac Bruce Reinhart naredio je da se izjava pod prisegom objavi nakon što je prihvatio značajne redigacije od Ministarstva pravosuđa (DOJ) kako bi zaštitio svjedoke i integritet istrage.

Dokument od 38 stranica pružio je neke nove informacije o istrazi o mogućim kršenjima Zakona o predsjedničkim zapisima i Trumpovom rukovanju povjerljivim materijalom.

Evo četiri ključna zaključka iz izjave pod prisegom.

'Dokaz opstrukcije'

Izjava pod prisegom dostavljena je sucu Reinhartu kako bi poduprla zahtjev za nalog za pretres i dokazala da postoji vjerovatan razlog za pretres. Jedan aspekt tog vjerovatnog uzroka bio je taj da su se "dokazi o opstrukciji" mogli pronaći u Mar-a-Lagu, prema izjavi pod zakletvom.

"Također postoji vjerovatan razlog za vjerovanje da će se u prostorijama pronaći dokazi o ometanju", stoji u dokumentu.

Ometanje u ovom slučaju moglo bi biti zasebno kazneno djelo s mogućim pravnim implikacijama ako se nakon pretresa podigne optužnica.

Više od 100 povjerljivih dokumenata pronađeno u maju

U izjavi je navedeno da je FBI pronašao više od 100 povjerljivih dokumenata u kutijama koje je Nacionalni arhiv uzeo iz Mar-a-Laga ranije ove godine.

FBI je pregledao te dokumente u maju i pronašao 184 jedinstvena dokumenta s oznakama tajnosti. Od toga je 67 s oznakom povjerljivo, 92 s oznakom tajno i 25 s oznakom strogo povjerljivo.

Agenti su pronašli povjerljivi materijal u 14 od 15 dotičnih kutija. Neki od dokumenata sadržavali su informacije o nacionalnoj odbrani (NDI), prema izjavi pod zakletvom.

Izjava je rekla da je dio materijala označen kao "HCS" - što se odnosi na tajne ljudske izvore ili osoblje obavještajne službe. Ostali dokumenti nosili su oznaku "SI", što znači informacije prikupljene praćenjem stranih komunikacijskih kanala.

Redakcije radi zaštite 'svjedoka civila'

Sudski podnesak DOJ-a također je objavljen u petak u kojem se objašnjava zašto su napravljene redigacije izjave pod zakletvom. Neke od tih redakcija bile su radi zaštite svjedoka.

U podnesku DOJ-a stoji da "materijali koje je vlada označila za redigiranje u priloženom dokumentu moraju ostati zapečaćeni kako bi se zaštitila sigurnost i privatnost značajnog broja civilnih svjedoka, pored osoblja za provođenje zakona."

Američki državni odvjetnik Juan Antonio Gonzalez napisao je da bi identitet svjedoka "mogao biti izložen povredama, uključujući odmazdu, zastrašivanje ili uznemiravanje, pa čak i prijetnje njihovoj fizičkoj sigurnosti", napisao je da bi se otkrio identitet svjedoka.

Sudac Reinhart je u četvrtak priznao potrebu zaštite identiteta svjedoka putem redigiranja.

Te redakcije mogu pridonijeti špekulacijama da u Mar-a-Lagu djeluje "krtica" koja je dostavila informacije vladi, ali to nije dokazano.

Mar-a-Lago nije 'sigurna lokacija'

Izjava pod zakletvom sadrži dio pisma advokata DOJ-a upućenog Trumpovom advokatu od 8. juna u kojem se navodi da "Mar-a-Lago ne uključuje sigurnu lokaciju ovlaštenu za pohranjivanje povjerljivih podataka".

U pismu se dalje tražilo da se "soba u Mar-a-Lagu u kojoj su bili pohranjeni dokumenti osigura i da se sve kutije koje su premještene iz Bijele kuće u Mar-a-Lago (zajedno sa svim drugim predmetima u toj prostoriji) čuvaju u toj prostoriji u trenutnom stanju do daljnjega."

Trump je rekao da je na zahtjev DOJ-a dodana brava u prostor u kojem su bili pohranjeni dokumenti i da su agenti FBI-a razbili tu bravu tokom pretrage 8. augusta.

Čini se da izjava pod prisegom kaže da područje nije bilo sigurno čak ni s tom bravom.

Agent FBI-a koji je napisao podnesak istakao je da "na temelju ove istrage, ne vjerujem da je bilo koji prostor unutar PROSTORIJA odobren za pohranjivanje povjerljivih podataka barem od kraja predsjedničke administracije FPOTUS-a 20. januara 2021."

Clicky