Hladnije vrijeme koje dolazi s jeseni, više boravka u zatvorenim prostorima, početak škole, sve to pogoduje bržem širenju virusa i bakterija. Tome treba pridodati i činjenicu da je ovo prva jesen nakon dvije godine da ne moramo nositi maske. Stoga ne čudi da su čekaonice domova zdravlja pune i djece i odraslih koji imaju stomačne infekcije.
Bez panike
Glasnogovornik JU Dom zdravlja Sarajevo Arman Šarkić kaže nam kako su stomačni virusi, uz respiratorne infekcije, nešto što je karakteristično za ovo doba godine.
"Još ne možemo govoriti o gripi, ali infekcija virusima ima. Međutim, to nije ništa alarmantno i normalno je za ovaj period godine", kazao je Šarkić.
Šarkić kaže kako se trenutno bilježi porast pacijenata koji se javljaju u domove zdravlja zbog stomačnih viroza te savjetuje da u slučaju pojave simptoma ne treba paničiti, jer infekcije u najvećem broju slučajeva prođu bez komplikacija.
Ono što je karakteristično za stomačni virus jeste da ne postoji lijek koji će pomoći da ekspresno ozdravite i izbjegnete neprijatne simptome. Iako je u ovom periodu najčešća virusna infekcija, nisu isključene ni bakterijske infekcije gastrointestinalnog trakta koje se mogu javiti konzumiranjem hrane i pića sumnjivog kvaliteta, kao i boravkom u nehigijenskim uslovima.
Stomačni virus počinje spontano i prati ga više faza. Sve počinje uopćenim simptomima poput mučnine, malaksalosti i blago povišene tjelesne temperature. Druga faza usljed razvoja bolesti pokazuje ozbiljniju kliničku sliku. U trećoj fazi, koja se ne dešava svakome, usljed komplikacija može doći i do dehidratacije organizma, što povremeno zahtjeva bolničko liječenje. Kako ne biste dozvoli da do ovoga dođe, pokušajte sebi na vrijeme da pomognete.
Neki karakteristični simptomi su:
U prvoj fazi to su simptomi karakteristični za većinu virusnih, ali i mnoge bakterijske infekcije: glavobolja
gubitak apetita, blago povišena tjelesna temperatura, nesvjestica.
U drugoj fazi javljaju se nešto intenzivniji i konkretniji simptomi poput: mučnine i bolova u želucu i crijevima, gađenje i odbijanje hrane i pića, povraćanje, abdominalni grčevi, učestali prolivi (uglavnom bez prisustva krvi).
U trećoj fazi javljaju se izraženiji i ozbiljniji simptomi koji zahtijevaju hitnu ljekarsku intervenciju a to su: povišena tjelesna temperatura praćena groznicom, dehidratacija organizma, bolovi u mišićima i opšta iscrpljenost organizma, a moguća je dezorijentisanost i gubitak svijesti.
Šta će vam pomoći
Pranje ruku je najbolja preventiva, kao i konstantno jačanje imuniteta ishranom i izborom zdravih namirnica.
U takvim situacijama, savjetuju ljekari, najvažnije je paziti da tijelo ne dehidrira, što se može dogoditi vrlo lako, jer je želudac iritiran i ne podnosi hranu i piće, pa tako sve što uđe u tijelo bukvalno projuri kroz njega i izađe napolje. Da ne bi došlo do dehidratacije, važno je unositi što više tečnosti - supe i čajeve.
Lagana hrana je za izmučeno tijelo spas, stoga riža, obarena samo u vodi, sa dodatkom malo soli ili kocke za supu predstavlja idealno jelo ako imate stomačni virus. Idealno bi bilo da rižu skuhate u većoj količini tečnosti, tako da možete i da je pijete.