Ekonomija

CBBiH kaže da nam slijedi snažan inflatorni šok. Šta je to uopće? Stručnjaci: To ne slijedi, to je već tu

Prema dramatičnom upozorenju koje je danas stiglo iz Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) inflaciju za period prvog polugodišta procjenjuju na nivo od 9,2 posto.

Kako su naveli u svom zvaničnom saopćenju oni su značajno korigovali naviše brze procjene inflacije za prvo polugodište 2022. godine, u odnosu na očekivanja iz decembra.

"Na osnovu nepotpunih zvaničnih podataka za januar 2022. godine, i svih raspoloživih informacija do polovine marta, uključujući i vrijednosti fjučersa na naftu, plin i hranu na međunarodnim tržištima za isporuke do kraja polugodišta, kao i specifične cjenovne šokove vezane za zemlju, procjenjujemo inflaciju za period prvog polugodišta na nivo od 9,2 posto", navode iz Centralne banke BiH.

Očekivani rast cijena u prvom polugodištu je posljedica ekstremnog rasta cijena sirovina, energije, hrane i nafte, naročito izraženog nakon izbijanja rata u Ukrajini, ali i niske bazne osnovice iz prvog polugodišta 2021. godine kada je zabilježeno stagniranje potrošačkih cijena.

Dodaju kako Centralna banka BiH očekuje snažan inflatorni šok u prvoj polovini ove godine.

Šta je to uopće?

Na ove najnovije informacije reagirao je veliki broj ekonomskih stručnjaka te su kazali da je krajnje vrijeme da nadležne institucije poduzmu nešto. Dakle, upozoranje Centralne banke prognozira tmurno vrijeme. O tome kako će ovo utjecati na živote građane naše zemlje razgovarali smo sa ekonomskim analitičarom Igorom Gavranom.

Kako nam je kazao krajnje vrijeme je da vlasti prestanu da ignorišu ovaj problem i da govore da nije strašno. Dodaje kako ovo nije neki novi šok, nego samo nastavak onog što imamo od ranije.

"Iskreno da vam kažem, mnogo mi je drago što je ovo objavila Centralna banka jer već neko vrijeme imamo trand rasta inflacije, šokovi rasta mnogih cijena, od goriva pa sve do hrane, osnovnih životnih namirnica. To je sve ignorisano od nadležnih vlasti, koji su govorili da nije strašno i da analitičari prikazuju stiuaciju gore nego što jeste. Međutim, kada to objavi tako snažna institucija poput Centralne banke onda moramo dobiti neki odgovor od vlasti. Ne smiju imati izgovore. Ovo nije neki novi šok, ovo je nastavak onog što imamo od ranije", kazao je Gavran za naš portal.

Igor Gavran

Između ostalog, Gavran dodaje kako obavezno se mora nešto poduzeti jer se radi o daljnoj eskalaciji inflacije, rasta cijena...

"Postoja sve gore i teže. Ljudi su se već zadužili da bi podmirili povećanje troškove života, došli su do zida i sve teže se suočavaju sa ovim. Sve će nam zavisiti sada od toga, kako ćemo se mi ponašati u BiH. Primjera radi, kada je riječ o gorivu imamo blagi trend smanjenja. On se održava u RS, a u FBiH se još uvijek prave ludi. S druge strane, ukoliko ne dođe do novuh sankcija protiv Rusije trebalo bi da cijene nafte više ne rastu dramatično jer je ionako već na visokom nivou. Kada je riječ o cijenama hrane, definitivno kao posljedica rata i manja dostupnost žitaricama i nekim drugim proizvodima, će doći do do još većeg rasta cijena koji se može odraziti i u BiH", kazao je Gavran za naš portal.

Pitali smo ga koja su najidealnija rješenja za ovaj problem te da li misli da će vlasti krenuti u rješavanje istog.

"Imamo već u proceduri prijedlog ukidanja akciza na gorivo koji bi znatno snizio cijene goriva. Generalni rast cijena je očekivan. Međutim, ukidanjem akciza, niža stopa PDV-a, pomoć privredi su samo neke od mjere koje mogu pomoći. Kada je riječ o inflaciji, definitivno je najviša stopa u posljednih 30 godina i u Velikoj Britaniji. U EU se objavljuju slični podaci. Dešava se povratak inflacije koja nije bila problem decenijama. Bilo je očekivano da će doći do toga nakon pandemije. Mi nemamo faze oporavka, čim krene jedan oporavak, dođe druga kriza. Istina je da mi ne možemo doći do pada vrijednosti valute. Također, ne bi bilo logično da inflacija bude puno veća nego u EU. To garantuje neku stabilnost", zaključio je Gavran za Raport.

O ovoj temi se na svom zvaničnom Facebook profilu oglasio i ekonomski analitičar Faruk Hadžić, koji je istaknuo da je o ovome govorio još prije nekoliko mjeseci.

"Na ovo upozoravam mjesecima. Također, prije sam najavio da ovaj nivo inflacije posljednjih mjeseci nije prvi inflacijski udar, već nam slijedi i drugi, pogotovo kada radnici budu opravdano tražili veće plate zbog rasta troškova života.

Faruk Hadžić

U oktobru prošle godine sam u autorskom tekstu najavio da ako se ovaj nivo rasta cijena nastavi kretati, da ćemo ući i u period stagflacije (istovremena stagnacija i inflacija), što se sada već može pročitati i u zvaničnom saopštenju CBBH, gdje je navedeno da "U okolnostima ustrajnih inflatornih šokova na ionako nizak nivo raspoloživog dohotka, buduća ekonomska aktivnost će usporavati". O prijedlozima i idejama sam prije detaljno pisao, koje su sada već zakašnjele i efekti neće biti ni približni da smo to kojim slučajem prije uradili. Velika će biti sada odgovornost na donosiocima odluka, prije svega ministrima, zamjenicima ministara i njihovim savjetnicima da formulišu mjere u vremenu kada smo na početku galopirajuće inflacije. Nadam se da nećemo ući u tu fazu", napisao je Hadžić.

Clicky