Vijesti

Čampara: Šef Bakirovog kabineta izdao SDA, informacije je odavao Konakoviću uz rečenicu “Allah te pomogao”

Jedna od najzanimljivijih i najneizvjesnijih političkih utakmica trenutno se odigrava u SDA. Jedan od aktera koji u njoj privlači najviše pažnje je Aljoša Čampara, član predsjedništva SDA i trenutno ministar unutrašnjih poslova FBiH.

Svojim otvorenim izjavama, često drugačijim stavovima od stranačkih, često se nađe usred medijskog spekuliranja o tome da li za njega ima još mjesta u SDA.

Čampara je, između ostalog, o tome govorio u intervjuu za Dnevni list.

Na pitanje šta se događa na političkoj sceni u FBiH jer svjedočimo međustranačkim prepucavanjima po raznim pitanjima, Čampara kaže:

"Uvijek je bilo, i uvijek će biti političkih prepucavanja, mada kada se govori o važnim i bitnim pitanjima na kraju se ipak dođe do zajedničkog rješenja, što je za građane jedino i važno. Logično je da se u ovako složenom sistemu i turbulentnom vremenu imaju različiti politički stavovi, ali ja uvijek preferiram konstruktivan dijalog i prihvatljiv kompromis, te argumentirano iznošenje vlastitih, ali i uvažavanje tuđih mišljenja, kao najefikasniji put do najboljih rješenja. Nerijetko je to teška zadaća za sve nas, ali trudimo se usuglasiti oko krucijalnih pitanja i ne kočiti procese.

Vi nerijetko iznesete mišljenje koje se ne sviđa ljudima u stranci čiji ste član. Je li istina da u SDA postoje frakcije kontra i za Izetbegovića?

Kao slobodan i misleći građanin imam potpuno pravo da iznosim svoje mišljenje, te ohrabrujem i druge da alternativa poltronstvu bude iznošenje vlastitog mišljenja i argumentirana odbrana vlastitih stavova. To naravno, znači da sam ja uvijek spreman i otvoren da saslušam i prihvatim i drugačije mišljenje ili stav ako taj neko ima bolje argumente. Jedino što ne prihvaćam su laži, “teorije zavjere”, kafanski tračevi i spletkarenja koja su nažalost, postala dio političke prakse. Pa i vi ste svjedoci da već nekoliko godina svaki put kada bih javno iznio svoje mišljenje koje se ne podudara sa “očekivanim” mišljenjem, o meni bi se izmišljale zlurade i maliciozne neistine da predstavljam neku imaginarnu frakciju u SDA koja je, tobože, kontra Bakira Izetbegovića. Ne postoji nikakva frakcija. Postoji, kao što i treba biti u svakoj demokratskoj stranci, mogućnost i sloboda, barem kod mene, da iznesem svoj stav koji može biti različit od većine, ali to je osnov demokracije i pluralizma, i po meni jedini način da se, kroz takvo brušenje argumenata, dođe do najboljih odluka. Sve dok je tako moći ćemo donositi bolja, efikasnija i za građane kvalitetnija rješenja.

Sloboda misli, sloboda govora su osnovno demokratsko pravilo i mislim da je to nasljedstvo koje nam je ostavio i naš predsjednik Alija Izetbegović, koji je često govorio da društvo ne mogu mijenjat ulizice i poltroni nego hrabri, časni i pomalo buntovni ljudi.

Nedavno ste nakon gostovanja na FTV ‘optuženi’ da prelazite u tabor Elmedina Konakovića. Potom ste rekli da imate još nezavršenog posla u SDA. Na šta tačno mislite pri tome?

"Moj “transfer” kod Elmedina Konakovića komentirali smo ovih dana i kolega Konaković i ja. To je naravno samo još jedna “teorija zavjere” i loš i pogrešno kanaliziran spin. Ali, znajući nivo obrazovanja onih koji izmišljaju takve laži, nisam iznenađen prizemnošću i primitivizmom njihovih spinova. Prije nekoliko godina su govorili i o mom prelasku u DF itd. Evidentno je da ste meta onda kada imate svoj stav, ako ne klimate glavom kada znate da nešto nije ispravno, kada odbijate da napišete i objavite saopćenje ili status na Facebooku ili Twitteru za koje vam se unaprijed sugerira koga treba napasti i oklevetati. Ja odbijam biti takav, ne želim živjeti takvim životom ni u politici niti u bilo kojoj drugoj sferi života.

U prilog ovome o čemu govorim je i apsurd da odnose s javnošću i odnose s medijima SDA vodi jedan Zoran Blagojević, odnedavni član SDA, koji još drži profilnu fotografiju ispred banera SDP-a, jer je očito da “prva ljubav nema zaborava”, a sada, nekim čudom savjetuje premijera Fadila Novalića i Vladu KS. Ili novopečeni historičar i moralista, trenutni šef kabineta Bakira Izetbegovića u Domu naroda PSBiH Elvis Kondžić, koji je u izbornoj kampanji 2018. godine iz Centrale SDA izvlačio povjerljive dokumente, materijale i analize i dostavljao ih predsjedniku NiP-a Elmedinu Konakoviću. Jedine reference ovog dvojca su njihova bezuvjetna poslušnost političarima koji su u datom trenutku na vlasti i činjenica da ne smiju imati svoj stav ni o čemu.

O tome kako je Zoran Blagojević svojim “medijskim” savjetima uništio SDP, manje-više svi znamo, a o tome kako je Elvis Kondžić izdao SDA u vrijeme kampanje, namjeravam ovih dana informirati Predsjedništvo SDA, uz jasne dokaze korespondencije, obećanja i podrške koju je, kao član SDA, davao Elmedinu Konakoviću i NiP-u.

Takva korespondencija je uvijek počinjala sa, citiram: “Allah te pomogao”; a završavala sa, citiram: “Ali vidi ovo, samo nemoj molim te reći da dolazi od mene”.

Upravo su ovakvi pojedinci, između ostalog, ono na što sam mislio kada sam rekao da u SDA imam još nedovršenih poslova. Naravno, osnovno na što sam aludirao je najveća političko-koruptivna afera ‘Asim’, priča koja tek treba da dobije svoj epilog ukoliko SDA želi da zadrži, odnosno da vrati povjerenje svojih glasača. Mnogo je nedovršenog posla i na jačanju države Bosne i Hercegovine, euroatlantskim integracijama i poboljšanju života građana, te obaveznim promjenama stranačke kadrovske politike.

Hoće li Vlada FBiH u ovom ‘starom’ sastavu dočekati slijedeće Opće izbore? Kako komentirate činjenicu da još do kraja nisu provedeni rezultati prošlih Općih izbora, a na pragu su nam lokalni izbori? Puno je tu besmislenih stvari koje frustriraju građane BiH.

Ne mislim da će se to desiti, zapravo ne bi smjelo da se desi jer bi to značilo potpunu suspenziju demokracije i demokratskog procesa. Ukoliko bi ostala ova vlada, a da se ne formira nova, na osnovu rezultata izbora iz 2018. godine, građani bi s pravom postavljali pitanja zašto uopće postoje izbori.

Pozdravljam odluku o raspisivanju lokalnih izbora u listopadu na kojima će građani dati mišljenje o politikama koje se trenutno provode u Bosni i Hercegovini. Bit će to vrlo ozbiljan test za sve nas zajedno. Istovremeno, izražavam ogorčenost i zabrinutost zbog još uvijek neriješenog pitanja izbora u Mostaru i smatram da to bez odlaganja mora biti riješeno.

Clicky