BHDoktor

Čaj od dunje: Brza pomoć kod proljeva, kašlja i akni

Čaj od dunje u šolji tri dunje pored

Dunja (lat. Cydonia oblonga) je drevno voće jedinstvenog, trpkog okusa koje dozrijeva u jesen. Od plodova dunje pripremaju se kompoti, sirupi i starinske poslastice. Poznato je da ljekoviti čaj od dunje zimi čuva probavu i imunološko zdravlje.

Dunje, kao simbol ljubavi i plodnosti, na selu su često krasile ormare spavaćih soba i kuhinja kako bi ispunile prostor svojim predivnim aromatičnim mirisom i donijele sreću u dom.

Listopadno stablo dunje pripada porodici ruža, a porijeklom je iz Azije i Mediterana. U proljeće cvate dekorativnim ružičasto-bijelim cvjetovima, a u jesen daje žuti plod nalik kruški ili jabuci. Upravo zbog oblika ploda kod nas su najpoznatije dvije sorte – jabukolika i kruškolika dunja.

Zavisno o podneblju, dunja je kao sezonsko voće dostupna od rane jeseni pa sve do januara.
Svi dijelovi stabla – lišće, plod i sjemenke – imaju ljekovita svojstva. Dunja i njezini listovi bogati su antioksidansima, vitaminom C i B, beta karotenom te raznim mineralima kao što su bakar, cink, kalij, magnezij, kalcij, sumpor i željezo.

Iako sadrži hranjive tvari, ugljikohidrate, bjelančevine i vlakna, voće ima vrlo malo kalorija pa je odlično za mršavljenje.

Tanini i sluz u dunji i njezinom lišću štite od crijevnih zaraznih bolesti i dobro djeluju na tanko crijevo. Zbog toga je čaj od dunje vrlo koristan kod problema s probavom.

Tanini (polifenoli) su biljni spojevi koji su učinkoviti u borbi protiv gljivica, bakterija i virusa. Inhibicijom tih mikroba čaj od lišća dunje štiti organizam i poboljšava imunitet.

Također poboljšava cjelokupno zdravstveno stanje pa ima i preventivno djelovanje.

Ljekovita svojstva lišća dunje

Listovi dunje popravljaju krvnu sliku i daju organizmu potrebne vitamine i minerale koji se svojim protuupalnim djelovanjem učinkovito bore protiv raznih bolesti.

Imaju diuretičko, antibakterijsko i prirodno antibiotsko djelovanje na mokraćni sistem. Zbog toga čaj od lista dunje pomaže u liječenju urinarnih problema, poput cistitisa i drugih infekcija mokraćnog sistema.

Čaj od lišća dunje ujedno se koristi kod:

prehlade
bronhitisa
akni
bolne menstruacije
ekcema
psorijaze
upale sluznice želuca
upalne bolesti crijeva
hemeroida
anemije
povišenog šećera u krvi
bolesti i suhoće očiju (kompjuterski vid)
mršavljenja
nesanice.

Listovi dunje bogati su antioksidansima kojima podupiru zdravu funkciju srca, jetre i bubrega.

Zbog sadržaja pektina, čaj od dunje pomaže u cirkulaciji i regulaciji krvnog pritiska. Istraživanja su pokazala da ekstrakt lišća dunje normalizira krvni pritisak i sprečava hipertenziju.

Pektin je biljni spoj koji poboljšava metabolizam i smanjuje količinu holesterola u krvi.

Uklanja soli i druge štetne tvari iz orgnizma.

Visok nivo polifenola i protuupalna svojstva u lišću dunje štite osjetljivu kožu, poboljšavaju njenu strukturu i daju joj sjaj. Ujedno liječe kožne infekcije, svrbež, peckanje i prištiće.

Kao biljna tekućina koristi se za obloge kod blažih opekotina.

Čaj od dunje za kašalj

Listovi dunje svojim antibakterijskim i protuupalnim svojstvima liječe upale gornjih dišnih puteva. Smanjuju ozbiljnost simptoma povezanih sa prehladom kao što su povišena tjelesna temperatura i iscrpljenost tijela.

Čaj od lišća dunje preporučuje se kod upaljenog grla i promuklosti jer njeguje grkljan i glasnice. Ovaj topli napitak ublažava napadaje kašlja, ali i teže simptome poput bronhitisa. Pijte ga prije spavanja kao sredstvo za smirenje da biste lakše utonuli u san.

Također, opušta tijelo i smanjuje stres.

Protiv proljeva

Proljev je vrlo neugodna pojava koja može izazvati dehidraciju i gubitak elektrolita (soli), naročito kod djece, bolesnih i starijih osoba. Narodna medicina preporučuje čaj od dunje za proljev jer je bogat taninom koji steže sluznicu probavnih organa i čini je otpornijom. Zbog toga ovaj čaj odlično i brzo rješava neugodan poremećaj probave.

Zbog ljekovitih svojstava, vitamina i minerala povoljno djeluje na cjelokupni probavni sistema, otklanja upalu sluznice želuca i crijeva, regulira probavu, a posebno se preporučuje kod ljudi koji se bore sa sindromom iritabilnog crijeva. Ovaj čaj nema kontraindikacija i potpuno je siguran za djecu.

Kada se bere list dunje?

Ako imate dunju u svojem vrtu, lišće nemojte baciti. Listove dunje možete početi brati od sredine maja. Beru se sve do sredine septembra, tj. kad plodovi dozrijevaju iz zelene u zlatno-žutu boju.

Birajte samo zdrave, neoštećene listove. Sušite ih na prozračnom i sjenovitom mjestu dok se ne počnu mrviti pod prstima. Suhe listove spremite u staklenke ili papirnate vrećice i koristite tokom godine.

Čaj od dunje ima lijepu crvenkastu boju i zdrav je jutarnji napitak. Iako se ljekovite dobrobiti lišća dunje danas koriste u obliku kapsula ili ekstrakta, nema ljepšeg osjećaja kad sami uberete lišće i pripremite jednostavan kućni lijek za sebe i svoje najmilije.

U čaju možete uživati već od proljeća, a tokom ljeta je vrlo koristan kod crijevnih viroza. U zimskim mjesecima pak pomaže kod kašlja, gripe i prehlade.

Kako je nježan i blagotvoran, čaj od dunje mogu konzumirati i djeca.

Recept za čaj

Skuhajte 400 ml vode u lončiću i pustite da voda zavrije. Stavite dvije kašike osušenog i usitnjenog lišća dunje u ključalu vodu. Maknite lončić s vatre i ostavite poklopljeno 15–30 minuta. Na taj će način listovi optimalno otpustiti ljekovita svojstva. Procijedite čaj u šolje i poslužite toplo.

Ako vam se ne sviđa okus, možete dodati malo meda ili svježeg soka limuna. Pijte 2–3 šolje čaja tokom dana. Oni koji pate od nesanice mogu piti čaj od dunje prije spavanja.

Čaj od lišća dunje je općenito siguran. Ipak, posavjetujte se sa svojim ljekarom ako koristite neki lijek.

Slične vijesti

Clicky