Pljesnivu hranu obično odmah bacamo.
Ali to nije uvijek neophodno. Otkrivamo koji se proizvodi još mogu sačuvati.
Gotovo svi znaju problem: izvadite hljeb i radujete se ukusnoj večeri - ali, na ivici su zelenkaste boje. Nažalost, odmah bacamo. Spore plijesni lako prodiru u tkivo i mogu se nevidljivo širiti po hljebu. Ali zaraza plijesni nije smrtonosno zvono za svu hranu! Određena hrana ide u smeće, a druga se ipak može spasiti odsijecanjem zahvaćenih područja.
Kako bi izbjegli rasipanje previše hrane, mnogi ljudi odrežu područja zahvaćena plijesni i nadaju se da će problem nestati. Ali to se ne preporučuje za mnoge namirnice jer, ovisno o vrsti plijesni, mogu se formirati toksini. Oni uzrokuju zdravstvene probleme kao što su gastrointestinalne tegobe, problemi s cirkulacijom, oštećenje jetre i bubrega, rak ili slabljenje imunološkog sistema. Posebno je opasan za trudnice, osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom i djecu. Stoga se trebate suzdržati od pokušaja spašavanja ove namirnice ako je zahvaćena plijesni:
- sočno voće kao što su jagode i breskve
- meko povrće poput paradajza
- meso
- Mliječni proizvodi kao što su krem-sir, jogurt i meki sir
- narezani hljeb i tost
- orasi
- začini kao što su biber i paprika u prahu
Ovu hranu možete jesti uprkos plijesni:
Kod tvrdog sira plijesan nije odmah znak da se baci. Naprimjer, plijesan se ne može širiti po parmezanu. Stoga, možete velikodušno odrezati zahvaćeni komad i još uživati u njemu. Isto važi i za sušene mesne proizvode kao što su salama ili šunka. I, naravno, tu je i plemenita plijesan, koja je također bezopasna: camembert i gorgonzola i plemenita stoga su sigurni za jelo.