Najmanje 97 ljudi je ubijeno, a stotine su ranjene u sukobima koji su se proširili u Sudanu.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava da nekim bolnicama ponestaje kritičnih zaliha za liječenje u ovoj afričkoj državi.
Borbe izblie u subotu
Borbe su izbile u subotu između vojnih jedinica lojalnih generalu Abdelu Fattahu al-Burhanu, čelniku sudanskog prijelaznog suverenog vijeća, i paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF), koje vodi general Mohamed Hamdan Dagalo, koji je zamjenik šefa vijeće.
Bile tu prve takve borbe otkako su ove grupe udružile snage kako bi svrgnule Omara al-Bashira 2019. godine.
Nasilje je izazvalo neslaganje oko integracije RSF-a u vojsku kao dio tranzicije prema civilnoj vlasti. To bi okončalo političko-ekonomsku krizu izazvanu vojnim udarom 2021. godine.
Burhan i Dagalo dogovorili su trosatnu pauzu u borbama. Time bi se omogućile humanitarne evakuacije koje su predložili Ujedinjeni narodi, saopćila je misija UN-a u Sudanu.
Međutim, dogovor je uveliko ignoriran nakon kratkog zatišja, prenosi Guardian.
U saopćenju rano u ponedjeljak, sindikat ljekara rekao je da je najmanje 97 civila ubijeno, a 365 ozlijeđeno otkako su izbile borbe.
UN-ov Svjetski program za hranu obustavio je rad u zemlji nakon što su tri njegova zaposlenika ubijena u sukobima u Darfuru. Zabilježene su i borbe u istočnoj pograničnoj državi Kassala.
U nedjelju su vođene teške borbe oko međunarodnog aerodroma u Kartumu i vojne komande.
Svjedoci su rekli da je vojska izvela zračne napade na kasarne i baze RSF-a. Uspjela je uništiti većinu njihovih objekata.
U saopćenju vojske navodi se da su u toku sukobi u blizini vojnog štaba u središtu Kartuma. Navodi se da su vojnici RSF-a postavili snajperiste na zgrade, ali da su "pod nadzorom".
Prekinuti nasilje
U Nyali, glavnom gradu Južnog Darfura i najnaseljenijem gradu u Sudanu nakon Kartuma, stanovnici kažu su da su bili prisiljeni pobjeći zbog borbi između dvije suparničke frakcije.
Napori susjeda i regionalnih tijela da se prekine nasilje pojačali su se u nedjelju.
Egipat je ponudio posredovanje. Regionalna međuvladina uprava za razvoj afričkog bloka planira poslati predsjednike Kenije, Južnog Sudana i Džibutija što je prije moguće da pomire sudanske grupe u sukobu, objavio je ured kenijskog predsjednika Williama Rutoa.
Nasilna kriza od koje se dugo strahovalo između dvije glavne frakcije vladajućeg vojnog režima prijeti destabilizacijom ne samo Sudana, već i velikog dijela regije, kao i pogoršanjem borbe za utjecaj koja uključuje velike zaljevske sile, Sjedinjene Američke Države, Evropsku uniju i Rusiju.