Srpska premijerka Ana Brnabić ocijenila je da je dokument, potpisan u Washingtonu između Srbije i Kosova, "historijski sporazum", navodeći da se njegov značaj u ovom trenutku ne može "shvatiti u potpunosti".
Brnabić je za TV Prvu rekla da je sporazum dobar za obje strane, ocijenivši da je to "pobjeda i za Beograd i za Prištinu", premda je, po njezinu mišljenju, prištinska delegacija bila pod pritiskom da potpiše.
"Više radnih mjesta i bolje plaće"
"Ono što je važno je da smo mi potpisali sporazum o normaliziranju s Prištinom, čiji su jamac Sjedinjene Države", odgovorila je Brnabić komentirajući dileme u domaćoj i međunarodnoj javnosti je li sporazum potpisan sa Sjedinjenim Državama ili s Prištinom. Brnabić drži da je Bijela kuća posredovala te da Beograd nije ništa potpisao s Prištinom.
Prema svjetskim novinskim agencijama dvije su strane potpisale izjavu u Bijeloj kući kojom su se obavezale na niz mjera kojima će se poboljšati transportna infrastruktura i granični prijelazi, smanjiti nameti u trgovini, razmjenjivati energetski i vodni izvori te provesti raniji sporazumi o otvaranju cestovnih i željezničkih veza.
Brnabić je ocijenila da je, "tačka 10", koja je navodno predviđala uzajamno priznanje, bila "iznenađenje" i "crvena linija" za izaslanstvo Srbije predvođeno predsjednikom Aleksandrom Vučićem i da je on to "jasno rekao" sugovornicima u Bijeloj kući.
Brnabić je izrazila zahvalnost administraciji u Washingtonu što su čuli stajalište Srbije i nepristajanje na priznanje neovisnosti Kosova i povukli to.
Premijerka je ocijenila da će sporazum Beograda i Prištine donijeti više radnih mjesta i bolje plaće te da je sporazum "kreativan način da se okrenete budućnosti, a da ne priznate takozvanu Republiku Kosovo".
Prvi potpredsjednik vlade i šef diplomatije Ivica Dačić ustvrdio je da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Avdulah Hoti nisu potpisali nikakav sporazum, već dva odvojena teksta, kao dvije strane.
"Nikakav dokument s Kosovom nije potpisan", rekao je Dačić u Kragujevcu, naglasivši kako ne postoji sporazum koji su potpisali Vučić i Hoti.
Dačić je na novinarsko pitanje što je potpisano u Washingtonu - bilateralni sporazum Srbije s Amerikom, kako tvrdi predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, ili bilateralni sporazum s Kosovom, što tvrdi specijalni izaslanik američkog predsjednika za pregovore Beograda i Prištine Richard Grenell - odgovorio kako ne zna što je Grenell napisao na Twitteru.
Prebacivanje ambasade u Jerusalem
U pojedinim srpskim medijima danas je emitirana Grenellova izjava poslije potpisivanja sporazuma u Bijeloj kući u kojoj je on izrijekom rekao da je riječ o sporazumu Srbije i Kosova.
"Obje strane su potpisale sporazum da surađuju na normaliziranju ekonomskih odnosa", rekao je Grenell, naglasivši da je sporazum 99,9 posto isti, osim u posljednjoj tački, koja se tiče Izraela.
"Srbija će do srpnja sljedeće godine prebaciti svoju ambasadu (u Jerusalem) – to je srpski dio sporazuma, a za Kosovo, sve je isto do posljednje tačke koja glasi da će imati međusobno priznanje s Izraelom", naglasio je Trumpov specijalni izaslanik za dijalog Beograda i Prištine.
Grenell je rekao kako "ne bi ni pokušavao razjasniti što je predsjednik Vučić mislio kada se obraćao srpskim medijima".
"Ono što je rekao u sali za sastanke je da je ovo historijski sporazum koji će normalizirati regiju. Pričao je o mini-Schengen zoni", naveo je Grenell.
Komentirajući tvrdnje o navodnoj tački 10 koja se dovodila u vezu s uzajamnim priznanjem, Grenell je kratko objasnio: "Što se tiče tačke 10, pogrešno je reći da je postojala tačka 10. Nijedna od njih nije bila numerirana. Ne znam otkud to."