Premijerka Srbije Ana Brnabić optužila je danas opoziciju da "politizuje" dva nedavna masovna ubistva u Srbiji kako bi napala predsjednika Aleksandra Vučića i vlast. Ona je poslije najave opozicije da će u ponedjeljak održati protest zbog situacije u Srbiji, podsjetila da je i u drugim zemljama bilo sličnih masovnih ubistava, ali da „niko nikada nije to iskoristio za politički obračun i napad na vlast“.
„To je nezamislivo. Skandalozno je i ljudski neshvatljivo da kažete da su za te zločine krivi Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka. Da li ste normalni, kako je on kriv? Požurili ste da politizujete i to ne doprinosi smanjivanju polarizacije u našoj zemlji“, navela je Brnabić za televiziju Hepi.
Upitala je da li je poslije masovnih ubistava 2002. u Leskovcu i 2007. godine u Jabukovcu kod Negotina, tadašnja opozicija pozivala na proteste.
„Žao mi je što se nismo svi ujedinili oko ovoga. Moramo naći način da se kao društvo okupimo i iz ovoga izađemo. Sigurna sam da ćemo riješiti mnogo problema i izaći jači ali to u ovom trenutku izgleda baš jako teško jer smo izgubili djecu i to u školi. To je na neki način prekretnica za svako društvo“, navela je Brnabić.
Ocijenila je da su masovna ubistva u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ i u Mladenovcu i okolini, „posljedica vremena u kome živimo“.
„U prvom redu društvenih mreža i atmosfere u kojoj se sloboda govora do te mjere zloupotrebljava i široko posmatra da je promocija nasilja na društvenim mrežama postala norma i standard sa kojim naša djeca moraju da žive“, navela je predsjednica Vlade Srbije.
Komentarišući najavu uvođenja novih mjera, ona je ocijenila da je najvažnije „potpuno razoružavanje“ Srbije.
„Mislim da smo donijeli jako dobre mjere. Izuzetno dobra mjera je i uvođenje 1.200 dodatnih policajaca samo u školama što će sigurno utjecati i na značajno smanjenje vršnjačkog nasilja. Trenutno imamo 373 školska policajca na 648 školskih ustanova i sad zamislite da imate još 1.200 i da idete na više od 1.500 policajaca. To su ozbiljne mjere“, kazala je premijerka.
Dodala je da „ljudski i kao roditelj“ razume zahtijeve za vraćanje smrtne kazne, ali i da postoje razlozi zbog kojih je takva kazna ukinuta u Srbiji.
„Mislim da ne treba da se vraća smrtna kazna ali mogu da razumem da ljudi sada to žele da vide“, kazala je Brnabić.