i to je moguće

Britanska kompanija pokreće livestream iz svemira

Najnovija teretna misija dostave opreme i namirnica na Međunarodnu svemirsku postaju stigla je tamo SpaceX-ovom kapsulom Dragon.

To je već 30. misija tog tipa, koju SpaceX provodi za NASA-u, a ovoga puta na njoj se, u 2,5 tone korisnog tereta, našla i oprema za video streaming.

Privatna britanska kompanija Sen.com, čija je misija "demokratizirati svemir koristeći video", na ISS je poslala čak tri svoje 4K videokamere.

Jednom kada to dođe na red, posada postaje raspakirat će kamere i postaviti ih izvana, na europski modul Columbus, uz pomoć robotske ruke CanadaArm-2. Jedna 4K kamera bit će usmjerena prema horizontu, pa će snimati izlaske i zalaske Sunca kako ih vidi posada Međunarodne svemirske postaje.

SpaceTV-1

Druga će biti usmjerena prema dolje, ka Zemlji, s ciljem snimanja površine našeg planeta. Ona će davati "zumirani" pogled, pa će u svakom trenutku biti vidljivo područje veličine otprilike 180x240 kilometara, s rezolucijom od oko 60 metara – što će omogućiti prilično detaljan pogled na naš planet iz orbite, prenosi Bug.hr. Kontrolni će softver mijenjati ekspoziciju snimanja, pa će tako, kada postaja uđe u sjenu, noćni pogled na Zemlju nuditi i prikaz svjetlosti gradova.

Treća kamera bit će usmjerena prema priključnom doku ISS-a, na koji pristaju kapsule poput SpaceX-ovog Dragona. Sve kamere snimat će video u rezoluciji 4K. Projekt nosi kodni naziv SpaceTV-1.

Nakon što kamere budu postavljene, vjerovatno tokom maja, plan je pokrenuti i 4K video stream izravno iz svemira, koji će se moći gledati 24 sata na dan. Video će se na Zemlju slati putem satelitskih repetitora Europske svemirske agencije, a bit će dostupni putem stranica i aplikacije britanske kompanije. Oni planiraju snimke i komercijalizirati, odnosno prodavati ih za korištenje u filmovima, dokumentarcima i slično.

Iz tvrtke Sen.com za BBC kažu da im je želja omogućiti ljudima potpuno novi doživljaj svemira, Zemlje i Mjeseca.

To će učiniti tako što planiraju svoje video kamere trajno postaviti ne samo u Zemljinu orbitu, nego i u Mjesečevu orbitu te na njegovu površinu, kako bi snimili sve buduće ljudske misije na našem prirodnom satelitu.

Clicky