preživjela rat

Bosanka u Londonu upozorava na masakre u Gazi: Tužba protiv Srbije mogla bi postati presedan za druge slučajeve genocida

Kao dijete koje je živjelo pod opsadom u Sarajevu, njeni rođaci bili su među 100.000 ubijenih tokom rata

Nakon što je prošle sedmice gledala slučaj Južnoafričke Republike na sudu Ujedinjenih naroda u kojem se Izrael optužuje za počinjenje genocida u svojoj vojnoj kampanji u Gazi, Bosanka Arnesa Buljušmić-Kustura osjetila se prisiljenom djelovati.

Kao dijete koje je živjelo pod opsadom u Sarajevu, njeni rođaci bili su među 100.000 ubijenih tokom rata od 1992. do 1995. godine, prenosi britanski Guardian.

Pucao snajper

Dok je njen otac preživio zatvaranje u koncentracijskom logoru, posmrtni ostaci ostalih rođaka još nisu pronađeni.

Sjeća se da je na nju u dobi od pet godina pucao snajper dok je sipala vodu iz kamiona s humanitarnom pomoći.

Podsjećajući se na zločine i genocid u Srebrenici, ona se boji da će tužba pokrenuta protiv Srbije za genocid u Haagu prije nekoliko decenija – kojom je utvrđeno da se genocid dogodio u Srebrenici, ali je Srbija oslobođena direktne namjere da počini genocid – postati presedan za druge slučajeve genocida.

“Ludo je da smo 30 godina kasnije još uvijek u istoj poziciji, da vodimo iste rasprave”, rekla je Buljušmić-Kustura, edukatorica o genocidu u Londonu.

"Trenutno smo stvarno na rubu gdje se ne sudi samo Izraelu, već na neki način cijelom međunarodnom humanitarnom pravu i njegovom okviru", dodala je ona.

Nakon što je prošle sedmice pratila proces u nizozemskom Haagu, Buljušmić-Kustura je prikupila više od 1.000 potpisa preživjelih bosanskih žrtava genocida i rata širom Bosne i Hercegovine, Sjedinjenih Američke Država i Velike Britanije u otvorenom pismu Međunarodnom sudu pravde (ICJ).

Poziv sudu

Poziva sud UN-a da spriječi ponavljanje historije provedbom "privremenih mjera" koje je iznijela Južna Afrika koje zahtijevaju radnje poput prekida vatre, kako bi se ublažio rizik od genocida.

Izrael je rekao da bi privremene mjere trebale biti odbačene, nazivajući ih "nesavjesnim" i rekavši da one nastoje "osjetiti pravo Izraela da se brani".

U pismu se mjere nazivaju "ključnim za sprečavanje daljnjih masovnih zločina".

“Hiatorija nam je pokazala da je neuspjeh međunarodne zajednice da nametne obustavu vojnih aktivnosti bivšoj Saveznoj Republici Jugoslaviji 1993. rezultirao genocidom, prisilnim etničkim raseljavanjem i raznim zločinima protiv čovječnosti.

Pravovremeni prekid vatre, kako je predložila Republika Bosna i Hercegovina 1993. godine, nedvojbeno je mogao spasiti mnoge živote”, navodi se u pisjmu.

Izraelski rat u Gazi, potaknut Hamasovim masakrom 7. ktobra, ubio je više od 22.000 Palestinaca.

Gledanje rata online u stvarnom vremenu izvuklo je na površinu traumatična sjećanja za mnoge preživjele bh. aktiviste i prosvjetne radnike, rekla je Buljušmić-Kustura.

"Svi s kojima razgovaram imaju vrlo slične osjećaje. A kako i ne bi, morali su to gledati uživo na svom telefonu? Ne možete pobjeći od toga”, rekla je ona.