BHDoktor

Bore na vratu ne nastaju samo od starosti: Provjerite imate li ‘tech neck‘

tech neck žena u bijelom gleda u mobitel

Moderno digitalno doba donijelo nam je mnoge pozitivne promjene u području komunikacija i poslovanja. Mobiteli, tableti i računari svake su godine sve napredniji, u velikoj mjeri nam olakšavaju život i teško se bez njih možemo baviti bilo kojom djelatnošću. Ipak, svakodnevno korištenje tehnologije ima svoju i ne tako dobru stranu. Takozvani tech neck ili tehnološki vrat, postao je globalni zdravstveni problem. Javlja se zbog specifičnog položaja glave tokom gledanja u računar ili mobitel.

Naime, velik dio dana provodimo s glavom nagnutom prema naprijed, što je za naše tijelo neprirodan položaj. Vratni ligamenti i mišići u tom se slušaju previše naprežu i oni tada moraju nositi težinu od 25 do 30 kg. To sebi možete predočiti kao da vratu stalno nosite vreću krompira.

Napetost i peckanje u vratu, ramenima i gornjem dijelu leđa prvi su simptomi ove pojave, a nakon dužeg vremena javlja se velika bol, trnci, slabost u mišićima ruku i deformacija kičme. Bolovi zbog tech necka vrlo su neugodni i mogu biti konstantni. Sve to dovodi do još posljedica - postajemo nervozni, opada nam koncentracija i smanjuje nam se kvaliteta života.

Kako olakšati bolove i riješiti se tech necka?

Prvo i najočitije rješenje za prevenciju tech necka, ili olakšavanje bolova ako ste ga već iskusili, jest da smanjite korištenje računala, tableta i mobitela. Naravno, to vjerojatno nije moguće dok radite, no vaše slobodno vrijeme možete iskoristiti na puno zdraviji i bolji način. Šetajte, bavite se sportom, volontirajte, družite se s voljenim osobama, a ne ekranom!

Dok ste na poslu, potrudite se da vam je ekran računala u visini očiju kako bi vam pogled išao ravno, a ne prema dolje. To će vratiti kičmu u normalan položaj te maknuti opterećenje s vratnim pršljenovima. Ako radite na laptopu, trebali biste imati dodatnu tipkovnicu ili da računalo priključite na dodatan ekran.

Tech neck nastaje zbog neprirodnog položaja glave tokom rada na računalu, tabletu ili mobitelu.

Osim toga, pauze bi trebale biti češće, makar trajale samo minutu-dvije. Svakih pola sata bilo bi dobro da ustanete i prošećete, a za olakšavanje bolova pomoći će vam i lagane vježbe istezanja vrata.

Prva vježba

Glavu nagnite na desnu stranu tako da vam uho gleda prema desnom ramenu. Desnu ruku položite na lijevo uho, a glavu lagano pritišćite prema dlanu dok ne osjetite istezanje. Položaj zadržite oko pet sekundi pa ponovite na drugoj strani. Vježbu ponovite tri puta.

Druga vježba

Glavu okrenite prema dolje, ukrstite dlanove i stavite ih na potiljak. Ne pritišćite glavu rukama, već zadržite položaj, bez da se pogrbite u prsnoj kralježnici. Zadržite položaj pet sekundi i ponovite vježbu tri do pet puta.

Treća vježba

Stanite uspravno. Glavu polako okrećite s jedne na drugu stranu. Na svakoj strani zadržite položaj oko sekundu do dvije. Vježbu ponovite u tri serije po pet puta.

Tehnološka ovisnost, međutim, ima još jednu posljedicu. Zbog neprestanog gledanja u ekran trpi naša koža lica i vrata. Licu mnogi od nas pridaju vrlo mnogo pažnje i njeguju ga na različite načine, no vrat nerijetko ostane zanemaren. Uz nadlanice i područje oko očiju, vrat je dio tijela na kojemu se najprije vide znakovi starenja, poput opuštene kože, manjka elastičnosti, izraženih bora i nabora.

Kako bismo popravili što se popraviti može i spriječili daljnje posljedice tech necka, važno je u rutinu njege kože uvesti redovitu masažu lica i vrata. Njome se poboljšava cirkulacija tog područja, potiče se stvaranje kolagena i elastina, što dovodi do smanjenje vidljivosti bora i ljepšeg izgleda kože.

Clicky