Sudeći prema saopćenju na stranici Vlade Republike Hrvatske nakon sastanka premijer Andrea Plenkovića i Dragana Čovića, upozoravanuće pismo državnog sekretara SAD Antonyja Blinkena - nije imalo efekta.
Naime, premijer Hrvatske i predsjednik HDZ-a BiH sastali su se danas u Zagrebu kako bi protabirili dnevnopolitičke teme.
Nezaobilazna tema je bio Izborni zakon BiH, odnosno njegove izmjene, kao i 'momentum' u kojem se od nas očekuju još dva zakona kako bi nam EU otvorila svoja vrata za pregovaračko predsoblje.
A, zanimljivo je da su se njih dvojica dotakli i južne interkonekcija, teme koja je žestoko posvađala Čovića i cijelu američku administraciju.
"Vezano za projekt Južne plinske interkonekcije, istaknuta je važnost ovog projekta za energetsku sigurnost i diverzifikaciju u BiH. Hrvatska je spremna poduprijeti ovaj projekt kojim bi se plin s LNG terminala na Krku dopremao u BiH. Plenković i Čović složili su se da je potrebno nastaviti s razgovorima kojima bi se postigao dogovor vezano za modalitete izvedbe projekta u BiH u interesu svih zainteresiranih strana. U vezi s time, Hrvatska podržava stav Dragana Čovića o potrebi uvažavanja interesa hrvatskog naroda u BiH", navodi se u saopćenju.
A, Čovićev stav je da se treba formirati novo javno preduzeće sa sjedištem u Mostaru kako bi ga mogli kontrolirati isključivo Hrvati. Jer je južna plinska intekonekcija, tobože, hrvatski nacionalni interes.
Upravo takav stav doveo je Čovića do granice nakon koje mu najvjerovatnije slijede američke sankcije. To su već nekoliko puta jasno istakli američki ambasador u BiH, ali i pomoćnih državnog sekretara SAD prilikom posjete Sarajevu.
Prije ovih direktnih poruka, Blinken je pokušao animirati šefa diplomatije Hrvatske, Plenkovićevog čovjeka od povjerenja, Gordana Grlića Radmana te ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića - da urazume Čovića.
Čović je to pismo komentirao sa podsmijehom tvrdeći da on nije za crne liste, nego za anđeoske bijele, te da ga niko ne može nagovoriti da odustane od svog ekonomski pogubnog plana.
A, očito je da ni Grlić Radman nije htio ubjeđivati Čovića, ili je Čović ubijedio Vladu Hrvatske da umjesto američki, prate njegov stav o južnoj interkonekciji.
Kako će to završiti i za jedne i za druge, vjerovanto će uskoro biti poznato.