Američki državni sekretar Antony Blinken ovog vikenda leti u Peking uz mala očekivanja da će postići napredak na dugoj listi sporova između SAD-a i Kine. Ali on i njegove kineske kolege mogu postići barem jednu stvar, kažu analitičari - pokazati da najvažniji bilateralni odnos na svijetu neće iskočiti iz šina, javlja Reuters.
Blinken će održati sastanke u Kini od 18. do 19. juna i možda će se sastati sa kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, rekli su izvori. On će biti najviši zvaničnik američke vlade koji je posjetio Kinu otkako je Biden preuzeo dužnost u januaru 2021.
Na brifingu prije putovanja u srijedu, američki zvaničnici rekli su da ne očekuju da će putovanje donijeti proboj u načinu na koji se SAD i Kina odnose jedni prema drugima. To je uslijedilo nakon napetog večernjeg telefonskog razgovora s Blinkenom u utorak tokom kojeg je kineski ministar vanjskih poslova Qin Gang rekao SAD-u da se prestanu miješati u kineska pitanja.
Posjeta, koja bi mogla postaviti pozornicu za niz drugih diplomatskih angažmana, uključujući sastanak između Xija i američkog predsjednika Joea Bidena kasnije tokom godine, pokazala bi da dva rivala nisu odustala od diplomatije.
"Obje strane žele pokazati ostatku svijeta da odgovorno upravljaju odnosom", rekao je Andrew Small, viši saradnik u programu njemačkog Marshall fonda za Aziju.
"Za Kinu, najvažnija publika je globalni jug. Za SAD su to partneri i saveznici. Tako da čak i provođenje inicijativa ima neku korist i za Washington i za Peking", kazao je on.
Bilateralni odnosi su se pogoršali u cijelosti, što je izazvalo zabrinutost da bi njihovo rivalstvo moglo prerasti u sukob oko Tajvana, za koji Kina tvrdi da je njen. Dvije zemlje su također u sukobu oko pitanja koja se kreću od trgovine i mikročipova do ljudskih prava.