Željezo je ključni mineral za normalno funkcioniranje našeg organizma. Koriste ga crvene krvne stanice, odnos eritrociti, koje prenose kisik iz pluća u ostale dijelove tijela.
Prema izvještaju New York Timesa objavljenom prošlog mjeseca, više od trećine žena mlađih od 50 godina pati od nedostatka željeza. Uzročnici povećane potrošnje željeza u organizmu u toj su fazi života menstruacija, ali i trudnoća. Također i žene u premenopauzi trebaju provjeriti razinu željeza u krvi jer nerijetko mogu imati obilnija krvarenja zbog nepravilnih ciklusa koji su posljedica promjene u razini hormona.
Posljedice dugotrajnog manjka željeza mogu biti ozbiljne i brojne - od oslabljenog imuniteta do sniženih kognitivnih sposobnosti. Dakle, nedostatak ovog esencijalnog minerala može utjecati čak i na naše pamćenje, fokus i orijentaciju. Iz toga se lako da zaključiti da nedostatak željeza može narušiti naše svakodnevno funkcioniranje i time kvalitetu našeg života.
Zabrinjavajuće je pak što se nerijetko događa da se ovo stanje ne dijagnosticira na vrijeme. Zato je važno slušati svoje tijelo i reagirati primijetiš li ove znakove:
7 znakova nedostaka željeza
- Kratak dah - simptomi manjka željeza često su nespecifični, kao što je kratak dah ili zaduha;
- Blijeda koža - blijeda koža lica posljedica je loše prokrvljenosti i čest je znak nedostatka željeza;
- Smušenost - uzrok osjećaju dezorijentiranosti i zbunjenosti je nedovoljna opskrba mozga kisikom;
- Osjetljivost na hladnoću - ako ste postali zimogrozni to može biti simptom anemije koja se razvila iz nedostatka željeza (sideropenična anemija) zbog koje nema dovoljno crvenih krvnih stanica za transport kisika pa stanice teže podnose hladnoću;
- Vrtoglavica, glavobolja i mučnina - "Poznato je da je vrtoglavica najčešći simptom nedostatka željeza. Nakon što vrtoglavica prođe, možete osjetiti jaku glavobolju", objavila je američka klinika North Houston Internal Medicine.
- Umor - naučnici iz klinike Cleveland potvrdili su kako umor ili osjećaj iscrpljenosti također mogu biti znak nedostatka željeza;
- Nepravilni otkucaji srca - ovaj simptom može nas uplašiti i biti prilično neugodan, a znak je da srce uslijed nedostatka željeza mora intenzivnije raditi kako bi nadoknadilo nedostatak kisika u krvi.
Ako osjećate ove simptome, trebate se obratiti liječniku kako bi provjerio vašu krvnu sliku. Više je mogućih uzroka nedostatak željeza pa se nikako ne preporučuje pokušati ovo stanje tretirati na svoju ruku. U međuvremenu, možete i sami poduzeti ovaj bezopasan i siguran korak koji je dobar za razinu željeza u krvi - naime, možete promijeniti prehranu. Ako osjećate navedene simptome, na vašem bi se jelovniku trebale naći ove namirnice:
Namirnice bogate željezom
- Školjke - sadrže 28 mg željeza u 100 grama
- Sjemenke konoplje - sadrže 19,9 mg željeza u 100 grama
- Jetrice (ne preporučuje se jesti često) - sadrže 18 mg željeza u 100 grama
- Tamna čokolada - sadrži 11,7 mg željeza u 100 mg
- Sjemenke bundeve - sadrže 11,2 mg željeza u 100 grama
- Žumance - sadrži 5,5 mg željeza u 100 grama
- Sardine - sadrže 5 mg željeza u 100 grama
- Grah - sadrži 5,1 mg željeza u 100 grama
- Bademi - sadrže 4,7 mg željeza u 100 grama
- Šipnat - sadrži 3,6 mg željeza u 100 grama
- Proso - sadrži 3 mg željeza u 100 grama
- Tofu - sadrži 2,8 mg željeza u 100 grama
- Govedina - sadrži 2,7 željeza u 100 grama
- Amarant - sadrži 2,2 mg željeza u 100 mg
Preporučuje se namirnice bogate željezom konzumirati u kombinaciji s namirnicama bogatim vitaminom C jer ovaj vitamin pospješuje njegovu apsorpciju.