Kriminal

Biznismen iz BiH na britanskoj crnoj listi: Ko je Slobodan Tešić? Trgovac oružjem zbog kojeg je suspendovan Barašin

Ko je Slobodan Tešić portret

Vlada Velike Bratnije uvela je sankcije kontroverznim biznismenima povezanim sa Srpskom naprednom strankom Aleksandra Vučića. Zvonko Veselinović, Milan Radoičić i Slobodan Tešić našli su se pod sankcijama. Odluka je objavljena je na zvaničnoj stranici Vlade Velike Britanije.

Za Milana Radoičića, potpredsjednika Srpske liste i čovjeka kog predstavnici Srpske napredne stranke predstavljaju “kao zaštitnika Srba na Kosovu”, Britanci navode da je profitirao od zloupotrebe državnih ugovora i da je iskoristio utjecaj da građevinskim kompanijama u njegovom vlasništvu dodjeljuje unosne ugovore.

Ko je Slobodan Tešić

Za Zvonka Veselinovića, biznismena iz građevinske industrije s Kosova, Britanci navode da koristi javne ugovore za prisvajanje državnih sredstava.

U obrazloženju odluke, navodi se da je Slobodan Tešić, trgovac oružjem iz Srbije, optužen za podmićivanje državnog tužioca iz druge zemlje.

Rođen je 1958. u Kiseljaku, gdje je radio kao kondukter u lokalnom saobraćaju. U posao sa oružjem uveo ga je stric Đorđe Tešić. Oženjen je, kćerka Danijela je 2012. bila na izbornoj listi SNS-a, a sada je uposlenica Ministarstva vanjskih poslova Srbije.

Firma Vectura Trans, bliska Tešiću, dobila je 15 dozvola za izvoz u Armeniju od 2017. godine. Prema potvrdama UN-a imao najmanje tri različita pasoša Srbije i pasoš BiH. Srbijanski pasoši izdavani su mu 2008., 2009. te 2010. Posjeduje i diplomatski pasoš Srbije koji mu je dodijeljen 2013. godine. To je registrovao UN, s obzirom na to da se s tim dokumentima pojavljivao na različitim graničnim prijelazima

Od decembra 2017. godine, Tešić ponovo izaziva interesovanje javnosti, kada su ga vlasti Sjedinjenih Američkih Država stavile na crnu listu zbog "koruptivnih radnji i prijetnji po sigurnost u vezi sa trgovinom oružjem" i zabranile mu ulazak u SAD. Iz istih razloga, decembra 2019. godine State Department uveo je embargo Tešiću i svim kompanijama koje kontroliše, kao i njegovim najbližim saradnicima.

Šverc oružja

Za Slobodana Tešića u široj javnosti čulo se 2003., odnosno u vrijeme čuvene afere Orao. Tada je Zastavino pješadijsko naoružanje umjesto u Nigeriju koja je, navodno, bila “krajnji korisnik”, izvezao u Liberiju. Liberija je tada bila pod međunarodnim embargom.

O razmjeri te afere govore činjenice da su Ujedinjene nacije nedugo potom Tešića i njegovu tadašnju firmu Temeks stavile na "crnu listu". O tom švercu oružja dokumentarni film snimio je engleski BBC. Glavnu “rolu” u filmu igrao je naravno Tešić, a "proslavili" su se i pojedini Zastavini direktori.

Domaća vojna industrija našla se na međunarodnom stubu srama, a Srbija je jedva izbjegla novi embargo.

Šest godina kasnije, u vrijeme dok je još uvijek bio na "crnoj listi" UN pokušao je preko svoje nove firme Melvale, da režimu Moamera el-Gadafija, sa kojim je, kako se tvrdilo, bio u srdačnim odnosima, isporuči Zastavino naoružanje i Slobodine rakete, u ukupnoj vrijednosti od oko 50 miliona dolara.

Uloga Vučića i Nikolića

Država je, pod pritiskom spolja, a uprkos protestima oružara, spriječila taj aranžman. Tešićeva firma je u oktobru 2009. sa Ministarstvom odbrane Jemena, potpisala ugovor vrijedan 78 miliona dolara. Ni on, kaoni prethodni sa Gadafijem, nije realizovan.

U oružarski biznis u Srbiji na velika vrata su ga, 2013. vratili Srpska napredna stranka, odnosno Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić. Vučić je te godine, u Jugoimportov izvoz naoružanja iz Srbije i opreme u Libiju, vrijedan blizu 100 miliona dolara, uveo Tešića. Nakon toga je Jugoimport, bez ikakvog obrazloženja, ispao iz igre.

Bivši glavni tužilac Tužilaštva BiH Milorad Barašin je bio suspendiran nakon što je 2011. godine otkriveno da se tajno sastaje s Tešićem. On je tada povezivan sa zagonetnom hrvatskom firmom Scout. Na tu je firmu ukazivao i Amnesty International. Naveli su da se bavi posredovanjem u ilegalnoj trgovini oružja iz skladišta u BiH.

Šta kažu Britanci

Ministar James Cleverly najavio je novi val sankcija koje su usmjerene na „korumpirane aktere i one koji krše i zloupotrebljavaju ljudska prava, kao i na počinioce seksualnog nasilja u sukobu“.

„Ovaj val sankcija, u koordinaciji sa međunarodnim partnerima, obilježava Međunarodni dan borbe protiv korupcije i Dan ljudskih prava“, navodi se u saopštenju.

Paket sankcija uključuje pojedince uključene u „širok spektar kriminalnih aktivnosti – uključujući mučenje zatvorenika, mobilizaciju trupa za silovanje civila i sistematska zvjerstva“.

„Ove sankcije pokazuju posvećenost Ujedinjenog Kraljevstva da brani slobodna društva i ljudska prava svih, svuda“, dodaje se u saopštenju.

„Naša je dužnost da promovišemo slobodna i otvorena društva širom svijeta. Danas naše sankcije idu dalje u otkrivanju odgovornosti onih koji stoje iza gnusnih kršenja naših najosnovnijih prava. Posvećeni smo upotrebi svake poluge koja nam je na raspolaganju da osiguramo budućnost slobode nad strahom“, saopštio je ministar vanjskih poslova Velike Britanije.

Kako se ističe, na listi sankcija Velike Britanije nalazi se 30 političkih ličnosti, prekršilaca ljudskih prava i počinilaca seksualnog nasilja u vezi sa sukobima širom svijeta.

„Korumpirani akteri imaju korozivni efekat na zajednice oko sebe – podrivaju demokratiju i uskraćuju zemljama vitalne resurse radi sopstvene dobiti. Кao rezultat toga, preko 2 odsto globalnog BDP-a gubi se zbog korupcije svake godine“, navodi se u zvaničnom obrazloženju.

Clicky