Pandemija stoljeća ugrozila je gotovo sve globalne i lokalne ekonomske tokove, ali nekima je, ipak, i otvorila puteve ka istinskom "poslu stoljeća".
Za konačnu pobjedu nad Covidom-19 na svijetu će biti potrebna vakcina za najmanje milijardu ljudi. To je nedavno iznio u svojoj epidemiološkoj procjeni ugledni slovenski infektolog koji radi u Berlinu Andrej Trampuž.
Ova frapantna brojka baca malo drugačije svjetlo na brojne svjetske farmaceutske kuće, istraživače vakcina, filantrope i investitore koji posljednjih sedmica ubrzano rade na projektima pronalaska vakcine kojom bi se zauvijek dotukao koronavirus.
Iza njihovog entuzijazma, naravno, ne stoji samo veliki humanizam i gola briga za budućnost svijeta, nego i miris golemog novca. Patentirana vakcija protiv korone je biznis koji kao nijedan dosad unaprijed garantira astronomsku, neviđenu, zaradu.
Američki milijarder i osnivač Microsofta Bill Gates objavio je nedavno kako će investirati u sedam različitih kandidata za proizvođače vakcina kako bi se što brže pobijedila pandemija. Polazeći od premise da su privatne inicijative značajno brže od tradicionalno sporih vlada, njegova humanitarna fondacija Melinda & Bill Gates izgradit će različite laboratorije za sedam kompletnih tvorničkih pogona koji već rade na razvoju vakcine, zajedno sa svom specijalnom tehnološkom opremom koja može izbaciti svaku od mogućih varijanti buduće vakcine.
Gates je unaprijed svjestan da neće svih sedam uspjeti pronaći adekvatnu vakcinu, te da će se za komercijalnu proizvodnju vakcine na kraju moći upotrijebiti samo jedna ili dvije od ukupno sedam tvornica.
Drugi najbogatiji čovjek svijeta će, međutim, svjesno baciti u vjetar 5 ili 6 novih proizvodnih kompleksa i vlastite milijarde dolara, samo da bi bio među prvima kad se s lijekom protiv koronavirusa krene u serijsku proizvodnju.
Čim farmaceutske laboratorije dizajniraju i patentiraju vakcinu, njeno masovno „štancanje“ moći će u tom slučaju započeti odmah, bez čekanja na adekvatne proizvodne trake. Bill Gates dobro zna da će tek masovna vakcinacija svjetskog stanovništva moći vratiti svijet u donedavne mirnodopske tračnice i otkloniti blokade koje ga guraju u masovnu nezaposlenost i duboku privrednu recesiju.
Istovremeno je, međutim, itekako svjestan i istine da će onaj koji bude kontrolirao ključ takve deblokade moći u tom slučaju zaraditi kao niko dosad.
Više od 20 farmaceutskih divova u laboratorijama širom svijeta već intenzivno radi na kreiranju učinkovite supstance protiv virusa SARS-CoV-2. Američke kompanije ModeRNA, Novio, NovaVax, Altimmune, VaxArt te Johnson&Johnson, britanski GlaxoSmithKline i Imperial College, njemački CureVac, danski Expres2ion, kineska Stermina Therapeutics i indijska Zydus Cadilla… samo su neki od najvećih igrača u ovoj ključnoj utakmici svjetskog korona prvenstva.
Ne rade, međutim, svi na istoj stvari: globalni proizvođači vakcina su međusobno navodno ipak podijelili zone odgovornosti, pristupe i metodologije, te se svako kreće unutar svog sektora i područja rada, razmjenjujući najvitalnije informacije o dosad postignutom s ostalima.
Ključna mana ove moderne potrage za Svetim Gralom je njena sporost, kako zbog same hemijsko-biološke prirode posla, tako i zbog stroge administrativne procedure za licenciranje takvog lijeka.
Proces „legalizacije“ već pronađene vakcine podrazumijeva, naime, i strogu fazu kliničkog ispitivanja, kad se pri upotrebi vakcine testiraju neželjene reakcije, propituje njena učinkovitost i potom sve terenski primjenjuje na širim područjima zahvaćenim epidemijom.
Sve bi to moglo biti najranije dovršeno tek krajem ove godine, no kad god da se desi, nečiji će profiti eksplodirati snažnije od Etne i Vezuva zajedno.