tragičan kraj

Bizarni eksperiment jezivo završio. Naučnici usvojili čimpanzu da je odgajaju kao sestru svoje bebe pa gorko požalili

Zapanjujući videosnimak pokazuje kako su dva roditelja naučnika pokušala odgojiti svog malog sina uz čimpanzu u sklopu bizarnog eksperimenta iz 1931. godine.

Psiholozi Winthrop i Luella Kellogg proveli su studiju na svom desetomjesečnom sinu Donaldu i sedmomjesečnoj čimpanzi Gua u svom domu na Floridi.

Par je pokušavao ustanoviti je li moguće školovati majmune i naučiti ih da komuniciraju kao ljudi.

Naglo obustavljen

Međutim, eksperiment, koji su namjeravali provoditi pet godina, obustavljen je nakon samo devet mjeseci kada je par primijetio jezive promjene u ponašanju svog sina.

Winthrop je osmislio eksperiment nakon što je postao fasciniran "djecom vukovima" u Indiji - grupom djece koja su usvojila ponašanje divljih životinja nakon što su odrasla daleko od civilizacije.

Nakon što su utvrdili da bi odgajanje djeteta u divljini bilo neetično i opasno, par je umjesto toga odlučio dovesti majmuna u svoj dom i odgajati ga kao svog malog sina.

Beba Donald i čimpanza Gua su u isto vrijeme hranjeni. Čimpanza je bila odjevena poput bebe, nosila je sportske hlače ili pelene, pa čak i male cipele.

Uživala je u obrocima u visokoj stolici. Vozili su je u kolicima i spavala je u krevetu. I na kraju dana, ona je - kao i Donald - dobila poljubac za laku noć.

Par je tada pokušao naučiti Guu istim vještinama kao malo dijete.

Postali bliski

Naučila je jesti kašikom, piti iz čaše i otvarati vrata - mnogo prije nego što je čak i Donald stekao iste sposobnosti. Beba i čimpanza ubrzo su postali nevjerovatno bliski. Razvili su vezu poput brata i sestre jer su bili u blizini po cijele dane.

Međutim, Donald i Gua također su bili podvrgnuti nizu neobičnih i često okrutnih eksperimenata koji su imali za cilj usporedbu njihovih refleksa i reakcija na razne situacije. Pri tome su Donaldovi roditelji svoja otkrića bilježili u detaljnim bilješkama i na filmu.

Video snimljen iz jednog eksperimenta pokazao je pucanje iz pištolja samo nekoliko centimetara od njihovih glava dok su naučnici pokušavali saznati ko će prvi reagirati na glasnu buku.

Kad je oružje opalilo, oboje su se trgnuli prije nego što je Gua dramatično skočio u ruke jednog od naučnika radi sigurnosti.
Sličan okrutan test uključivao je zadirkivanje Donalda do tačke boli.

Opsjednuti govorom

Ostali testovi čine se benignijima, uključujući nuđenje kašike i Gui i Donaldu dok sjede na visokoj stolici kako bi provjerili koja je ruka dominantna.

Par je bio opsjednut učenjem Gue da govori. Luella je često pokušavala pomicati usne kako bi oblikovala riječi.

Tokom eksperimenta njih dvoje također su testirani na "krvni pritisak, pamćenje, veličinu tijela, reflekse, percepciju dubine, vokalizaciju, kretanje, reakcije na škakljanje, snagu, manuelnu spretnost, rješavanje problema, strahove, ravnotežu, ponašanje u igri, penjanje, poslušnost, hvatanje, razumijevanje jezika, i drugo,' prema bilješci psihologa.

U početku je Guin tempo razvoja bio mnogo brži od Donaldovog, posebno kada su u pitanju motoričke sposobnosti.

Naučila je odgovoriti na 95 fraza, uključujući "pokaži mi nos" i "poljubi Donalda". No, na kraju je počela zaostajati i Donald ju je prestigao, ponajviše kada je riječ o govoru.

Uprkos svim naporima para, Gua nikada nije mogala izgovoriti nijednu riječ. Samo je komunicirala gunđanjem. I prije mnogo prije nego što je par to shvatio, njihov sin usvojio neke životinjske osobine.

Tajni jezik

Donald je počeo hodati na sve četiri, vukući zglobove poput majmuna. Često bi počeo gristi ljude kada bi postao agresivan. On i Gua dijelili su tajni jezik zvukova nalik lavežu koji bi koristili za komunikaciju.

Donald je počeo zaostajati za svojim vršnjacima u razvoju. Često je izbjegavao drugu djecu da bi se igrao s Guom. Također, Gua je cijelo vrijeme jačala i postajala sve nepredvidljivija.

Na kraju je par postao toliko zabrinut Donaldovim ponašanjem i mogućnošću da se Gua obruši na njega da su odlučili prijevremeno prekinuti eksperiment.

Također su navodno izgubili interes za eksperiment nakon što nisu uspjeli naučiti Gua da govori. Gua je vraćena u zatočeništvo i postala je predmet još jednog eksperimenta. Ostatak života provela je u laboratorijskom kavezu.

"U vrlo kratkom vremenskom razdoblju, Guin život je prošao put od odgoja u ljudskom domu, u porodici s dva roditelja, bratom, kućom, odjećom i krevetom, do laboratorijskog primata u kavezu", piše Andrew Halloran u svojoj knjizi iz 2021. "The Song of the Ape: Understanding the Languages of Chimpanzees".

Upala pluća

Dvije godine kasnije Gua je dobila upalu pluća i umrla. Rezultati Kelloggsove studije objavljeni su 1933. pod naslovom "Majmun i dijete".

Studija je zaključila da "postoje određene granice stepena humanizacije koji mogu postići neljudske vrste bez obzira na količinu socijalizacije i humaniziranja".

Malo se zna o utjecaju eksperimenta na Donalda. Međutim, on je sebi tragično oduzeo život u januaru 1973. u dobi od 43 godine.

Njegovo samoubistvo dogodilo se nakon smrti oba roditelja u ljeto 1972. godine.

Clicky