Svijet

Bivši radnik sve otkrio: Poznata banka ignorisala ubistva dok je istovremeno “prala” novac od prodaje kokaina

Credit Suisse je saznao za ubistva i krijumčarenje kokaina koji su navodno povezani s bugarskom bandom, ali je nastavio upravljati gotovinom koja je sada u fokusu kaznenog suđenja, rekao je bankar optužen za pranje novca švicarskom sudu tokom ovog slučaja, prenosi Reuters.

U prvom kaznenom suđenju velikoj banci u Švicarskoj, Credit Suisse i jedan od njezinih bivših zaposlenika suočeni su s optužbama da su dopustili navodnoj bugarskoj bandi za krijumčarenje kokaina da opere milione eura, od čega dio u korištenim novčanicama uguranim u kofere.

Banka i optuženi bankar negiraju da su to radili. Postupak, koji je započeo u ponedjeljak prošle sedmice, nastavljen je do ove sedmice i trebao bi trajati do početka marta.

Optužnica se usredotočuje na veze koje su Credit Suisse i njezin bivši zaposlenik imali s bivšim bugarskim hrvačem Evelinom Banevom i njegovim saradnicima, od kojih su dvojica također optužena u ovom slučaju.

Bankarka, koja je optužena da je pomogla u prikrivanju kriminalnog porijekla novca kroz više od 146 miliona švicarskih franaka u transakcijama, pojavila se na Federalnom kaznenom sudu u Bellinzoni u južnoj Švicarskoj zajedno sa svojim menadžerima koji su svjedočili. Događaji su se odvijali između 2004. i 2008. godine.

Glasnogovornik Credit Suissea rekao je da je banka odbacila sve optužbe i da je uvjerena da je njezin bivši zaposlenik nevin.

Credit Suisse osporava ilegalno porijeklo novca, rekao je za Reuters izvor blizak banci, rekavši da su Banev i njegov krug vodili legitimne poslove u građevinarstvu, leasingu i hotelima.

Banev se ne suočava s optužbama u Švicarskoj, ali je u Italiji osuđen za trgovinu drogom 2017. i u Bugarskoj 2018. godine zbog pranja novca. Uhapšen je u septembru u Ukrajini dok su zemlje uključujući Bugarsku i Rumuniju tražile njegovo hapšenje.

U Sofiji je njegov odvjetnik prošle sedmice rekao da je Banev negirao bilo kakvu umiješanost u pranje novca od trgovine drogom preko Credit Suissea.

Bivša bankarica Credit Suisse čiji se identitet ne može prijaviti prema švicarskim pravilima o privatnosti rekla je da je svojim menadžerima ispričala događaje, uključujući dva ubistva, ali da su ipak odlučili nastaviti s tim poslom.

U e-mailu iz juna 2005. pročitanom na sudu prošle sedmice, bankar Credit Suisse umanjio je medijske izvještaje koji povezuju ubistvo jednog od Banevovih saradnika mjesec dana ranije s trgovinom drogom.

"Nakon ubistva odlučili smo nastaviti poslovne odnose", napisao je bankar u mailu. "Navedeni (kratak i neprecizan) članak koji povezuje ubistvo sa španskim kokainom… nije potvrđen."

Otprilike dvije godine kasnije, žrtvina majka također je ubijena nedugo prije nego što je trebala dati izjavu u sklopu istrage o Banevu, rekla je bankarica kasnije na sudu, što ju je potaknulo da to pitanje pokrene pred svojim menadžerima.

Banev, čiji je odvjetnik u četvrtak odbio dalje komentarisati slučaj, u to je vrijeme bio u pritvoru, optužen za sudjelovanje u organizovanoj kriminalnoj grupi koja je imala za cilj pranje novca.

"Reakcija koju sam dobila kada sam razgovarala sa svojom nadređenim, pitanja su bila: je li ubijena osoba klijent banke? Ne, nije", rekla je bankarka na sudu.

"Je li ona na bilo koji način povezana s bankom, poznajete li je?" rekla je prisjećajući se razgovora. "Rekla sam: 'Ne, nikad je nisam upoznala'. I onda je reakcija bila, pa u čemu je onda tvoj problem?"

Sud je saznao da je bankara dobila bonuse od 122.000 švicarskih franaka 2006. i 180.000 franaka 2007. i 2008. godine.

Svjedočeći, menadžeri bankara rekli su ove sedmice da se malo toga sjećaju od događaja u to vrijeme i rekli su da su to pitanje povjerili pravnom odjelu banke i odjelu za usklađenost u skladu s internim pravilima u vezi s sredstvima pod istragom.

"Cijeli proces je proveden uz zakonitost i usklađenost", rekao je sudu jedan od bivših menadžera bankara. "Od voditelja odnosa se traži da ne obavještava kolege, osima kada zakon i usklađenost to zahtjeva , onda su obavezni da to čine."

Clicky