Ruski naftni tajkun koji je postao disident Mihail Hodorkovski optužio je u utorak EU da je počinila ogromnu grešku sa naftnim sankcijama protiv Moskve koje sada ekonomski potkopavaju blok od 27 zemalja, a ne iscrpljuju ratni kovčeg Kremlja.
Bivši najbogatiji čovjek Rusije rekao je da je EU trebala osigurati alternativne opskrbe prije nego što je krenula s embargom, ili je trebala razmotriti potpuno drugi pristup kao što je uvođenje carina na rusku energiju umjesto uvođenja potpune zabrane. Bušeći rupu u sopstvenim finansijama, Hodorkovski tvrdi da je Evropa sada manje sposobna da uloži gotovinu u najvažniji zadatak kupovine više oružja za Ukrajinu, prenosi Politico.
Nakon jednomjesečnih pregovora, zemlje članice EU složile su se da zabrane pomorsku isporuku nafte iz Rusije do kraja ove godine — što je ekvivalentno preko 90 posto uvoza — krajem maja.
"U ovom trenutku energetske sankcije štete Evropi, a ne Rusiji", rekao je on, govoreći za Politico tokom svog prvog putovanja u EU od početka rata u Ukrajini. "Moje gledište je bilo i ostaje isto - šta je zaboga radiš?"
Hodorkovski, bivši šef naftnog giganta Jukosa, proveo je 10 godina u zatvoru na osnovu onoga što se smatralo izmišljenim optužbama nakon što je postao otvoreni kritičar Kremlja. Nakon puštanja na slobodu 2013., Hodorkovsky je vodio kampanju za promociju demokratije i ljudskih prava u Rusiji kroz svoju organizaciju Otvorena Rusija.
"Problem je u tome što sadašnji zapadni političari nikada nisu razgovarali sa gangsterom", rekao je on, misleći na ruskog predsjednika Vladimira Putina. „Možete da počnete da pregovarate sa njim samo kada se osjeća kao da je u slabijoj poziciji.
Hodorkovski, u Briselu na dvodnevnim sastancima sa zvaničnicima EU i drugima u organizaciji istraživačkog centra GLOBSEC sa sjedištem u Bratislavi, tvrdi da je blok mogao bolje potrošiti novac na oružje za Ukrajinu.
“Koliko je Zapad izgubio na prihodima uvođenjem svih vrsta energetskih sankcija? 100 milijardi dolara, 200 milijardi dolara?" rekao je on. "Da je Ukrajina umjesto 10 milijardi dolara dobila oružje u vrijednosti od najmanje 50 milijardi dolara, situacija bi sada bila potpuno drugačija - bez uvođenja ikakvih energetskih sankcija."
EU je smanjila svoja predviđanja rasta za ovu godinu za oko 1 posto u aprilu usred rata u Ukrajini — što je ekvivalentno oko 160 milijardi eura, na osnovu nedavnih procjena BDP-a Međunarodnog monetarnog fonda. U međuvremenu, blok izdvaja 2 milijarde evra na oružje za Ukrajinu.
U skladu sa razmišljanjem Hodorkovskog, nekoliko eksperata je tvrdilo da bi nametanje carina bilo pametno jer bi preusmeravanje nafte u druge zemlje sa trenutno postojećom infrastrukturom za Moskvu bilo teško. To znači da bi ruske energetske kompanije vjerovatno apsorbirale veće troškove izvoza u Evropu, smanjujući svoje marže i na kraju urezujući vojni budžet Moskve.
Konačno, bivši milijarder je rekao da je Evropa trebala uložiti više usklađenih napora da pronađe alternativne zalihe nafte i gasa prije uvođenja sankcija. Umjesto toga, zemlje EU su morale zamijeniti ruske isporuke energije žurnim pregovorima o ad hoc ugovorima.
„Bio sam zapanjen kada sam otkrio da nije bilo dogovora ni o kakvom alternativnom snabdjevanju, a tada i [sada] uvodite sankcije?“ rekao je Hodorkovski.