sastanak u skoplju

BiH želi svoj dio: Koplja se lome oko diplomatsko-konzularne imovine bivše SFRJ

Muhamed Hasanović, zamjenik ministra finansija i trezora Bosne i Hercegovine, prisustvovao je sastanku Stalne komisije viših predstavnika država nasljednica bivše SFRJ u Skoplju

“Danas sam u Skoplju prisustvovao sastanku Stalne komisije viših predstavnika država nasljednica bivše SFRJ kao šef Pregovaračkog tima za provedbu Sporazuma o pitanjima sukcesije, te predstavljao i zastupao interese Bosne i Hercegovine.

Provesti sve anekse

Na sastanku smo diskutovali o provođenju svih aneksa, kao i izazova koje imamo", naveo je Hasanović.

Roiječ je u aneksima - pokretna i nepokretna imovina, diplomatska i konzularna predstavništva, finansijska potraživanja i dugovanja bivše SFRJ, arhivska građa bivše SFRJ, penzije, ostala prava, interesi i obaveze te privatna svojina i stečena prava.

"Svi sagovornici na današnjem sastanku su izrazili spremnost za saradnju, ali je bilo i određenih izazova u procesu dogovora", kaže Hasanović.

Aneksom A je precizirana raspodjela nepokretne imovine bivše SFRJ ili njenih organa i institucija.

Primijenjen je princip da nepokretna imovina koja se nalazi na teritoriji države nasljednice pripada toj državi.

Hasanović: Štitio interese države BiH i svih njenih građana

Aneksom A regulisana je i raspodjela pokretne imovine biše SFRJ, a tu je posebno interesantna pokretna vojna imovina bivše SFRJ.

Ovim je regulisano da će se o ovom pitanju voditi razgovori bez odlaganja. Do sada se nije osnovala zajednička radna komisija za Aneks A, jer se nije postigla saglasnost s predstavnicima svih država nasljednica čak ni nakon 20 godina od potpisivanja Sporazuma.

Aneksom B uređena je raspodjela diplomatsko-konzularne imovine bivše SFRJ. Po pitanju Aneksa B imamo napredak u pregovorima, ali još uvijek imamo mnogo i izazova.

Kod Aneksa C ključna su dugovanja prema Libiji i Češkoj, te podjela sredstava Jugobanke. Bosna i Hercegovina ima jasan stav gdje je ključno da imamo dostupnu svu dokumentaciju i da budemo transparentni u utvrđivanju dugovanja.

Arhivska građa

Svi smo se danas složili da je za Aneks D potrebna digitalizacija arhivske građe, kako bi se ubrzao proces razmjene dokumentacija svih država nasljednica bivše SFRJ.

Kod Aneksa E je postignut dogovor već ranije kada su u pitanju penzije.

Sva prava i koristi iz Aneksa F koji su pripadali bivšoj SFRJ i koja nisu inače obuhvaćena Sporazumom (uključujući patente, zaštitne znakove, autorska prava, honorare, žalbe i dugovanja bivšoj SFRJ) podijelit će se između država nasljednica vodeći računa o omjeru za podjelu potraživanja u Aneksu C Sporazuma.

Privatna svojina i stečena prava koje podrazumjeva Aneks G odnosi se na sve države nasljednice bivše SFRJ, a Bosna i Hercegovina ima najviše otvorenih pitanja sa Hrvatskom.

Bosna i Hercegovina štiti interese svakog pojedinca koji je imao vlasništvo nad bilo kojom vrstom imovine do 31.12.1991. godine.

Pristup imovini

"Očekujemo da će sve države nasljednice bivše SFRJ omogućiti pristup imovini i doprinijeti bržem potpisivanju Sporazuma.

Nastavak dijaloga i dalje će biti ključan kako bi se postigao prihvatljiv dogovor za sve države nasljednice bivše SFRJ. Kao predstavnik Bosne i Hercegovine glasno i jasno sam zauzeo stav po pitanju svakog Aneksa, kako bi zaštitio interese države Bosne i Hercegovine i svih njenih građanki i građana.

Dogovoreno je da će naredni sastanak Stalne komisije viših predstavnika država nasljednica bivše SFRJ biti održan u Ljubljani početkom naredne godine”, poručio je Hasanović.

Clicky