Politika

Na začelju Evrope: Gdje i koliko ima vakcina u BiH?

Ljekar Ednan Drljević, šef COVID odjeljenja u sarajevskoj Općoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš", prvi je doktor, ali i građanin Sarajeva, koji je 10. marta u bosanskohercegovačkoj prijestolnici primio prvu dozu vakcine protiv korona virusa.

Poslije njega, vakcinu je dobio vršilac dužnosti (v. d.) direktora Opće bolnice Ismet Gavrankapetanović.

Njih dvojica, sa još 170 zdravstvenih radnika ove medicinske ustanove, dobili su prvu dozu vakcine AstraZeneca koju je 2. marta bh. entitetu Federaciji BiH uručio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Vučić je u Sarajevo iz Beograda dopremio 5.000 vakcina ili 10.000 doza. Od ovog broja, Kanton Sarajevo je zaprimio 1.050 vakcina koje su raspoređene po prioritetima. Prvo se vakciniše zdravstveno osoblje u tzv. crvenoj zoni, odnosno medicinske sestre i liječnici koji su u svakodnevnom kontaktu s oboljelim pacijentima, piše RSE.

Prvovakcinisani Ednan Drljević na konferenciji za novinare, nakon primljene vakcine, kazao je da će "za 15 do 20 dana biti u manjem stresu, jer je svakodnevno izložen kontaktu sa oboljelima, a nema formirana antitijela na koronavirus".

"Najveći benefit svake vakcine je taj da niko ko primi vakcinu neće umrijeti, a da ne govorim o benefitu sprečavanja širenja infekcije", rekao je Drljević.

Ednan Drljević

U Bosni i Hercegovini je u posljednja 24 sata registrovano 1.110 zaraženih, a preminulo je 37 osoba. Ukupno je testirano 4.214 uzoraka.

Prema riječima v.d. direktora Opće bolnice Ismeta Gavrankapetanovića, epidemiološka situacija je teška.

"Samo u jučerašnjem danu (9. mart, op. a.) sedam medicinskih sestara i tri ljekara bili su pozitivni na testiranju, a udar epidemije je trostruko jači nego, primjerice, proteklog novembra", rekao je on.

Ismet Gavrankapetanović

Gdje je počela vakcinacija u Federaciji BiH?

U Federaciji BiH ima deset kantona: Kanton Sarajevo, Tuzlanski kanton, Hercegovačko-neretvanski kanton, Zapadnohercegovački, Bosansko-podrinjski, Zeničko-dobojski, Kanton 10, Srednjobosanski, Unsko-sanski i Posavski kanton.

Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH i kantonalni zavodi (ukupno deset njih) ranije su dogovorili raspodjelu vakcina protiv korona virusa koje je donirao Vučić.

Kanton Sarajevo je dobio 1.050 vakcina, Tuzlanski 1.000, Zeničko-dobojski 740. Hercegovačko-neretvanskom kantonu će pripasti 550 vakcina, a Srednjobosanskom i Unsko-sanskom kantonu po 500.

Livanjski kanton će dobiti 250 vakcina, Zapadnohercegovački 200, Posavski 100 i Bosansko-podrinjski 50.

Raspodjela vakcina je uslijedila nakon što ih je 5. marta Agencija za lijekove BiH odobrila za upotrebu.

Vakcinacija protiv COVID-a 19, doniranim vakcinama Vlade Republike Srbije (RS), počela je 10. marta i u pojedinim zdravstvenim ustanovama u Zeničko-dobojskom kantonu, u srednjoj Bosni, koji je dobio 740 vakcina AstraZeneca.

"U Kantonalnoj bolnici Zenica počeo je proces vakcinacije uposlenika vakcinom AstraZeneca, koje su donirane iz Srbije", potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) doktor Kasim Spahić, pomoćnik direktora za medicinske poslove.

Vakcinacija zdravstvenih radnika 11. marta počet će i u bolnici "Fra Mato Nikolić" u Novoj Biloj, nedaleko od Travnika, koji se nalazi u Srednjobosanskom kantonu, u srednjoj BiH.

"Naša ustanova je zaprimila 80 doza vakcina, a vakcinaciju započinjemo od 11. marta", rekla je Helena Toljušić iz ove bolnice.

Hercegovačko-neretvanski kanton, na jugu Bosne i Hercegovine, iz kontingenta kojeg je nedavno donirala Srbija, dobio je 550 vakcina AstraZeneca.

Kako je na vanrednoj konferenciji za novinare 10. marta u Mostaru rekao direktor Zavoda za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanskog kantona, prim. dr. Nermin Avdić, u naredna dva dana vakcine će biti distribuirane zdravstvenim ustanovama širom Hercegovačko-neretvanskog kantona.

Istovremeno, Bosansko-podrinjski kanton dobio je najmanju količinu vakcina, svega 50, tako da u Kantonalnoj bolnici Goražde, na istoku BiH, proces vakcinacije još neće početi.

"Čekamo da zdravstvene ustanove naprave prioritete, jer imamo 310 uposlenih, a dobili smo 50 vakcina", rekla je za RSE direktorica bolnice Medina Bičo.

U Tuzlanskom kantonu nema vakcinacije

Zbog nedostatka doza vakcina AstraZeneca potrebnih za revakcinaciju, proces imunizacije zdravstvenih radnika u Kliničkom centru Tuzla i dalje neće početi, potvrdili su za RSE iz ove zdravstvene ustanove.

Tuzlanski kanton dobio je 1.050 vakcina za potrebe vakcinisanja zdravstvenih radnika.

Vahid Jusufović, direktor tuzlanskog Kliničkog centra, zatražio je 9. marta pismenu garanciju od viših instanci da će u predviđenom roku imati osigurane dovoljne količine vakcina od istog proizvođača.

"Mi ako sutra (10. mart) počnemo vakcinaciju, optimalno u roku od četiri do šest, a maksimalno nakon 12 sedmica, možemo raditi revakcinaciju. Ovim vakcinama možemo aplicirati prvu dozu, a ljudima ne možemo garantovati da ćemo ih revakcinisati vakcinom istog proizvođača", kazao je Jusufović.

Jusufović je rekao kako doniranim vakcinama ističe rok upotrebe 29. marta.

Vakcina britansko-švedske kompanije AstraZeneca i Univerziteta Oxford odobrena je krajem januara za korištenje u Evropskoj uniji (EU), dok je Velika Britanija prije toga odobrila i krenula sa upotrebom ove vakcine.

Na uputstvu za korištenje AstraZeneca vakcina piše kako je rok upotrebe vakcine šest mjeseci.

Doktor Ednan Drljević iz sarajevske Opće bolnice kaže kako su dobili pisano obećanje iz Ureda predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da će novi kontingent od 5.000 vakcina, potrebnih za revakcinaciju, stići u roku od 12 sedmica. Tada će zdravstveni radnici dobiti i drugu dozu vakcine.

I direktor Zavoda za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanskog kantona, prim. dr. Nermin Avdić, dobio je zvaničnu potvrdu da će stići vakcine za revakcinaciju.

"Iz Federalnog ministarstva zdravstva sam dobio zvaničan dopis u kojem oni kažu da su već sve dogovorili sa njima i da je na tom sastanku bio i predstavnik AstraZenece, tako da je i on obećao da neće biti problem da dobijemo te vakcine", rekao je Avdić.

BiH i dalje čeka vakcine iz COVAX programa

Vakcine AstraZenece su, prema podacima Zavoda za javno zdravstvo, jedine vakcine koje su stigle u Federaciju BiH.

Bosna i Hercegovina i dalje čeka na prve isporuke vakcina koje su ugovorene u septembru 2020. godine sa COVAX mehanizmom [cilj mehanizma je osigurati ravnopravnu raspodjelu vakcina protiv korona virusa širom svijeta] u okviru Globalne alijanse za vakcine (GAVI). Na osnovu ovog dogovora, u BiH treba stići 153.600 doza vakcine AstraZeneca i 23.000 doza cjepiva Pfizer-BioNtech.

U tu svrhu su Federacija BiH i drugi bh. entitet Republika Srpska izdvojili oko 13 miliona dolara.

Republika Srpska je počela sa nabavkom i ruskih vakcina. U taj bh. entitet je 8. marta stigao novi kontingent od 20.000 ruskih vakcina Sputnik V. One su avionom dopremljene iz Moskve u Beograd, odakle su drumskim saobraćajem prevezene u Banju Luku.

Prvi kontingent od 20.000 doza ruskih vakcina Sputnik V u RS stigle su 1. marta. Nakon što je Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH odobrila vakcine za upotrebu, raspoređene su zdravstvenim ustanovama u ovom entitetu kako bi se započelo sa vakcinacijom. Vlasti RS-a naručile su ukupno 100.000 doza ove vakcine.

Ta vakcina nema dozvolu Svjetske zdravstvene organizacija (WHO) i Evropske agencije za lijekove (EMA).

Za razliku od Republike Srpske, vlada drugog bh. entiteta Federacije BiH je 8. marta donijela odluku o nabavci 400.000 vakcina protiv COVID-a 19.

Potvrđeno je i formiranje "ad hoc" tima koji će u ime Federacije BiH voditi pregovore o nabavci vakcina. Njegov zadatak je da razmotri sve ponude i putem Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH za sjednicu Vlade Federacije BiH, koja je zakazana za 11. mart, dostavi Prijedlog ugovora o nabavci vakcina sa odabranom kompanijom.

Prema procjeni Federalnog ministarstva zdravstva, ugovorom je potrebno osigurati nabavku do 400.000 vakcina, u protuvrijednosti do šest miliona eura.

Clicky