Putovanje koji je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden upriličio na obilježavanje godišnjice rata u Ukrajini naglašava veliki izazov.
To je nova era istovremenih i ponekad isprepletenih američkih sukoba s nuklearnim rivalima Rusijom i Kinom.
Biden: Dramatična posjeta Kijevu
Bidenov dramatičan posjet Kijevu u ponedjeljak uz zavijanje sirena za zračnu uzbunu i njegov brzi govor u Varšavi dan kasnije ojačali su podršku Zapada ukrajinskom otporu Rusiji. Time su direktno odbacili ruskog predsjednika Vladimira Putina.
No, Putin je uzvratio u jučerašnjem govoru naciji, uokvirujući rat u Ukrajini kao širu egzistencijalnu bitku protiv Zapada, prenosi CNN.
Nakon što je Biden obećao da će SAD biti uz Ukrajinu koliko god bude potrebno, Putinov govor je naglasio koliko bi to moglo biti. Povećao je mogućnost da rat traje godinama.
Kina u međuvremenu ubacuje vlastitu stratešku igru u odnose velikih sila. Poslala je svog glavnog diplomatu Wang Yia u Moskvu na razgovore na visokom nivou, čak i dok tinja kinesko-američka špijunska svađa.
Ovaj trenutak zatekao je SAD kako istovremeno pregovaraju o sve gorim vanjskopolitičkim krizama sa svojim bivšim hladnoratovskim protivnicima u Kremlju i ratobornim novim rivalom predvođenim Xi Jinpingom.
Oba ova suparnika otvoreno osporavaju međunarodnu vladavinu prava. Odbacuju norme koje su decenijama podržavale međunarodni sistem.
Što se tiče predsjedničkog umijeća, Biden je ove sedmice zasjenio Putina svojim odvažnim noćnim putovanjem vozom u Kijev i govorom u glavnom gradu Poljske.
Putinovo obraćanje
Putinovo obraćanje ruskom parlamentu bilo je praćeno njegovim sada već poznatim nuklearnim prijetnjama i teorijama zavjere o Zapadu.
Činilo se da Biden u svom govoru razgovara direktno s ruskim čelnikom, pokušavajući ga razotkriti Rusima, Evropljanima i Amerikancima kao tiranina odgovornog za katastrofalne greške i nehumanost u Ukrajini godinu nakon njegove invazije.
Naveo je strateške posljedice invazije koje su Kijev približile Zapadu i ojačale NATO – upravo suprotno od Putinovih ratnih ciljeva.
Rugao se bivšem pukovniku KGB-a zbog toga što je njegova agresija dovela do to ga da se jedna skandinavska država (Finska), čijim je nacionalnim suverenitetom nekada dominirao Sovjetski Savez, sada želi priključiti zapadnom vojnom savezu NATO-u.
I Biden je obećao:
"Putinova žudnja za zemljom i moći će propasti,. Ljubav ukrajinskog naroda prema njihovoj zemlji će prevladati. Ukrajina nikada neće biti pobjeda za Rusiju.”
To i može biti tako. No, Putin je u svom govoru jasno rekao da nema izgleda da će rat uskoro završiti. Pripremio je pozornicu za još više mjeseci krvoprolića.
"Želim ponoviti: oni su pokrenuli rat. I koristili smo i nastavljamo koristiti silu da to zaustavimo”, rekao je on.
Potpuni prekid veza
Bidenovo putovanje također je pokazalo da je prekid veza između SAD i Rusije gotovo potpun.
Putin je, primjerice, u utorak najavio da će Rusija suspendirati učešće u novom nuklearnom sporazumu START sa SAD.
Nije jasno kakav će praktični učinak imati budući da je Moskva prestala provoditi dogovor.
S obzirom na to da se njena ekonomija pati, a njene su konvencionalne snage pod velikim pritiskom, Rusiji također nedostaju resursi da započne novu utrku u nuklearnom naoružanju s Washingtonom.
No, urušavanje jednog od posljednjih blokova posthladnoratovskog otopljavanja između Rusije i SAD primjer je gotovo potpunog nedostatka komunikacije između rivača.
Prošlosedmična optužba Bidenove administracije da je Rusija počinila zločine protiv čovječnosti znači da neće biti povratka u normalu između Washingtona i Moskve čak i rat u Ukrajini završi.
Opasno je svaki put kada dvije vodeće nuklearne sile ne razgovaraju. To je jedan od razloga zašto je američki državni sekretar Antony Blinken rekao u utorak da je Washington voljan razgovarati o nuklearnoj situaciji s Rusijom bez obzira na sve drugo.
Čak i dok se suočava s Rusijom u Ukrajini, SAD nastoji ublažiti svoju najnoviju krizu s Kinom – zbog, kako Washington kaže, kineskog špijunskog balona koji je lebdio nad kontinentalnim dijelom SAD ranije ovog mjeseca.
Također, SAD su upozorile Kinu da ne snabdijeva Rusiju oružjem koje bi mogla upotrijebiti u ratu u Ukrajini.
"Prijateljstvo bez ograničenja"
Rusija i Kina dogovorile su "prijateljstvo bez ograničenja" prije ruske invazije prošle godine. Igrali su na dugoročne američke strahove od ujedinjenog fronta između Moskve i Pekinga.
Svaki pokušaj Kine da opskrbi Rusiju oružjem za rat u Ukrajini ne bi promijenio stratešku ravnotežu na vojnom polju. Međutim, bio bi ozbiljan i neprijateljski pokazatelj novog savezništva.
Američka ambasadorica pri Ujedinjenim narodima Linda Thomas-Greenfield upozorila je da bi takav korak prešao američku crvenu liniju. No, nije precizirala do kakvih bi posljedica moglo doći.
Još nema javnih dokaza da je Kina, iako je nudila retoričku potporu Rusiji oko Ukrajine, isporučila oružje.
Američke sankcije
A ideja o formalnom savezništvu Rusije i Kine protiv Washingtona i dalje se čini malo vjerojatnom - s obzirom na neravnotežu moći između Pekinga i Moskve u korist Kine.
Kina, koja ima vlastitih privrednih problema, možda neće biti voljna riskirati američke sankcije koje bi mogle proizaći iz slanja oružja Moskvi.
Međutim, Peking također može imati interes da se rat produži u uvjerenju da bi to moglo odvratiti pažnju SAD i njegovih vojnih resursa od nastrojanja da odgovori na kinesku dominaciju u Aziji.
Dugotrajni sukob također bi mogao izazvati podjele između SAD i Evrope. To bi dodatno pogodovalo vanjskopolitičkim ciljevima Kine.
Dakle, postoji mnogo razloga zašto Kina, koja je dugo gledala na rat u Ukrajini kroz prizmu svog rivalstva sa SAD, možda ne žuri da vidi kraj sukoba u Ukrajini.