Svijet

Biden u tajnosti formirao operativnu grupu Tigar. Zadatak im je da smisle odgovor ako Putin krene u nuklearni rat

Bijela kuća je okupila tim službenika nacionalne sigurnosti da skiciraju scenarije o tome kako bi Sjedinjene Države i njihovi saveznici trebali reagirati ako predsjednik Rusije Vladimir Putin — frustriran nedostatkom napretka u Ukrajini ili odlučan da upozori zapadne nacije protiv intervencije u ratu - oslobađa svoje zalihe hemijskog, biološkog ili nuklearnog oružja, piše New York Times.

Tim Tigrova, kako je grupa poznata, također ispituje odgovore ako Putin posegne na teritoriju NATO-a da napadne konvoje koji donose oružje i pomoć Ukrajini, prema nekoliko zvaničnika uključenih u proces. Sastajući se tri puta sedmično, na povjerljivim sesijama, tim također razmatra odgovore ako Rusija želi proširiti rat na susjedne nacije, uključujući Moldaviju i Gruziju, i kako pripremiti evropske zemlje za izbjeglice koje pristižu u obimu koji nije viđen u decenijama.

Prije samo mjesec dana takvi scenariji su izgledali više teoretski. Ali danas, od Bijele kuće do sjedišta NATO-a u Briselu, došlo je do priznanja da bi se Rusija mogla okrenuti najmoćnijem oružju u svom arsenalu kako bi se izvukla iz vojnog zastoja.

Generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg, naglasio je hitnost pripremnih napora u srijedu, rekavši novinarima po prvi put da čak i ako Rusi upotrijebe oružje za masovno uništenje samo unutar Ukrajine, ono može imati "strašne posljedice" za ljude u zemljama NATO-a. Činilo se da je razgovarao o strahu da bi hemijski ili radioaktivni oblaci mogli da pređu preko granice. Jedno pitanje koje se ispituje je da li bi se takva kolateralna šteta smatrala „napadom“ na NATO prema njegovoj povelji, što bi moglo zahtijevati zajednički vojni odgovor.

Trenutni tim je osnovan memorandumom koji je potpisao Jake Sullivan, savjetnik za nacionalnu sigurnost Bidena, 28. februara, četiri dana nakon početka invazije, prema zvaničnicima uključenim u proces, koji su govorili pod uvjetom anonimnosti kako bi razgovarali o osjetljivom planiranju. Prethodna iteracija radila je mjesecima, iza kulisa, da pripremi američku vladu za vjerovatnoću ruske invazije na Ukrajinu.

Taj tim je igrao centralnu ulogu u osmišljavanju planova dubokih sankcija, gomilanja trupa u zemljama NATO-a i naoružavanja ukrajinske vojske, koja je iskoristila ruske slabosti i stavila njenu vladu i ekonomiju pod ogroman pritisak.

Stoltenberg je rekao da očekuje da će se "saveznici složiti da pruže dodatnu podršku, uključujući pomoć u sajber-sigurnosti i opremu koja će pomoći Ukrajini da se zaštiti od hemijskih, bioloških, radioloških i nuklearnih prijetnji."

Dok je Biden u srijedu odletio u Evropu, i on i Stoltenberg upozorili su na sve više dokaza da se Rusija u stvari sprema da koristi hemijsko oružje u Ukrajini.

To su pitanja s kojima se Evropa nije suočila od dubina Hladnog rata, kada je NATO imao daleko manje članica, a Zapadna Evropa bila zabrinuta zbog sovjetskog napada na Njemačku. Ali nekoliko lidera koji su se trebali sastati u Briselu u četvrtak ikada se moralo suočiti s tim scenarijima - a mnogi nikada nisu morali razmišljati o nuklearnom odvraćanju ili efektima detonacije nuklearnog oružja na bojnom polju, dizajniranom da bude manje moćno od onih koje su uništile Hirošima. Strah je da je veća vjerovatnoća da će Rusija koristiti to oružje, upravo zato što nagriza razliku između konvencionalnog i nuklearnog oružja.

Senator Jack Reed, demokrata iz Rhode Islanda koji je na čelu Komiteta za oružane snage, rekao je u srijedu da bi, ako bi Putin koristio oružje za masovno uništenje — hemijsko, biološko ili nuklearno — "bilo posljedica" čak i ako je upotreba oružja ograničena na Ukrajina. Reed je rekao da bi radijacija iz nuklearnog oružja, na primjer, mogla doprijeti do susjedne zemlje NATO-a i smatrati se napadom na članicu NATO-a.

"Bit će to veoma težak poziv, ali to je poziv koji će morati da uputi ne samo predsjednik, već i čitav Savet NATO-a", rekao je gospodin Reed novinarima, misleći na upravno tijelo zapadne alijanse.

"Suština je da je ovo odluka NATO-a", rekao je Reed. “To neće biti odluka samog predsjednika. Mislim da on ne bi želio jednostrano poduzeti akciju.”

Jedno od glavnih pitanja koje Tim Tiger razmatra je prag koji bi mogao potaknuti alijansu da koristi vojnu silu u Ukrajini. Biden je jasno stavio do znanja da se silno oklijeva da to učini, strahujući da bi direktna konfrontacija s Rusijom mogla eskalirati sukob van kontrole. „To je Treći svjetski rat“, primetio je nedavno.

Drugi tim zvaničnika, takođe stvoren memorandumom Salivana od 28. februara, gleda na dugoročne prilike za Sjedinjene Države da poboljšaju svoju geopolitičku poziciju kao rezultat invazije Putina. Unutar Bijele kuće postalo je uvjerenje da je ruski lider napravio ogromnu stratešku grešku - onu koja će umanjiti ugled Rusije, osakatiti njenu ekonomiju i godinama otuđiti potencijalne saveznike. Ali to je rano u sukobu, upozoravaju drugi zvaničnici, a taj zaključak bi se mogao pokazati preuranjenim.

Neposredna zabrinutost je šta bi Putin mogao sljedeće da uradi — vođen željom da spase neuspjeli vojni napor ili da ponovo uspostavi svoje akreditive kao sila kojih se treba bojati.

Zvaničnici vjeruju da su šanse da će Putin pribjeći detoniranju nuklearnog oružja male. Ali stalni tok podsjetnika Rusije da ima svoj arsenal spreman i da bi ga mogao upotrijebiti kao odgovor na sve što smatra "egzistencijalnom prijetnjom", doveo je Washington u stanje visoke pripravnosti, piše New York Times.

Clicky