U Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu danas je održana konstituirajuća sjednica novog saziva Sabora Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Za predsjednika Sabora za mandatni period 2022-2026. godina izabran je Edhem Bičakčić.
Potpredsjednici su Mirza Šabić i Mustafa Gobeljić. Za sekretara Sabora ponovo je izabran Faruk Hašimović.
Raditi na jačanju IZ
Izbor Bičakčića na poziciji predsjednika je itekako zanimljiv. On je naslijedio Safeta Softića, SDA-ovog državnog delegata i bliskog saradnika Bakira Izetbegovića.
A Bičakčić je upravo poznat kao žustar kritičar politike Izetbegovića.
"Izabran sam sa predsjedavam Saborom, kao najvišim tijelom Islamske zajednice. U domenu obaveza Sabora, nastojat ću da dam punu aktivnost i da dalje radimo na jačanju Islamske zajednice i rješavanju pitanja iz domena Sabora", rekao je Bičakčić.
Odmah nakon izbora, održana je i radna sjednica Sabora na kojoj su usvojeni izvješaji iz proteklog perioda, kako kaže, Bičakčić, "praktično jednoglasno".
Kaže da je usvojen pravilnik o članarinama i plaćama, kao sistemski akt koji je nedostajao, a koji će omogućiti izjednačavanje u pravima i obavezama svih članova IZ, kako u BiH tako i u dijaspori.
"Izabrali smo i muftiju za Sjevernu Ameriku, Senaida efendiju Ćemana. Donijeli smo inicijativu za izmjenu Ustava Islamske zajednice. Imenovali smo komisiju koja će predložiti test amandaman na Ustav.
Jedan smjer definiše mandat muftija, koji je do sada bio dva mandata. Ovom inicijativom ostavlja se prostor i za treći mandat. Imamo potrebu za tim na terenu. Nekada ljude bespotrebno skidamo sa funkcije", kaže Bičakčić.
Osnivanje ustanova
Drugom inicijativom je obuhvaćeno osnivanje ustanova koje osniva Sabor, uglavnom predškolskog karaktera i ustanova za starije osobe.
"Sad se dijelom prenosi na nadležnost nižih organa, naravno uz prethodnu saglasnost i dokazivanje da su lokalnog karaktera", kaže Bičakčić.
IZ je u posljednje vijeme pokrenula i neke poslovne projekt. Hoće li nastaviti u tom smjeru?
"Nije bilo neke posebne rasprave o tome, ali u okviru strategije koju iznio i reisu-l-ulema, a hoću to da izvučem na nivo Sabora, to bi bilo uređivanje odnosa sa državom BiH, ugovor sa Islamskom zajednicom, jedna stvar, kao i Zakon o restituciji.
Dosta je bilo eksproprijacija, konfiskacija... Vrijeme je da se vrati ono što je vakufsko i da se zaštiti i da vakufi postepeno postanu osnovna ekonomska kategorija u prihodima IZ. Za velike strateške ciljeve treba naporno raditi", kaže Bičakčić.
Bičakčić: Nećemo se ustručavati
Bilo je kritika i o političkom angažmanu IZ i njene uloge u politici. Kako je izvući iz dnevno-političkog konteksta?
"Što se tiče politike, Sabor će dati podršku svim potlačenim i ugroženim narodima u svijetu, od Palestine do Ukrajine.
Ovdje u BiH, pružit ćemo podršku međureligijskom vijeću. Cijenimo da dijalog na nivou vjerskih zajednica otvara prostor i za dijalog na nivou poltiike i može olakšati taj dijalog.
Ono što je u domenu Islamske zajednice i dalje ćemo raditi. Nećemo se nikoga ustručavati i slobodno ćemo istupati. Važna je solidarnost, gdje će se dati ono što se može dati, ne samo materijalno.
Kad su u pitanju političke stranke, mi smo otvoreni za sve politčke stranke. Tu nema nikakvog preferiranja", rekao je Bičakčić.