Politika

BH Telecom reagirao na izjave Mustafe Ružnića: Neprihvatljiva i neprimjerena retorika

Nakon što je premijer Vlade USK Mustafa Ružnić kazao da je njegova vlada bila primorana potpisati ugovor s m:telom jer BH Telecom nije htio potpisati ugovor, reagirali su iz ove kompanije:

Njihovu reakciju prenosimo u cijelosti:

Povodom teksta pod naslovom „Premijer USK pojasnio zašto su izabrali m:tel, a ne BH Telecom: Taj lager stranačkih uhljeba SDA nije htio potpisati ugovor“ koji je objavljen danas, 26.03.2021. godine, na Vašem portalu, ovim putem upućujemo demanti i ukazujemo na niz neistina i netačnih podataka koji su navedeni u istom.

Na samom početku želimo da istaknemo da je potpuno neprihvatljivo da jedan visokopozicionirani dužnosnik kao što je Premijer USK, gospodin Mustafa Ružnić, koristi neprimjerenu retoriku u javnom prostoru i uvredljivim kvalifikacijama bezrazložno označava zaposlenike BH Telecoma, među kojima je i veliki broj naših kolega iz Unsko-sanskog kantona. Mislimo da je nepotrebno posjećati Premijera da, upravo zahvaljujući radu navedenih zaposlenika, kompanija BH Telecom već godinama obezbjeđuje sredstva u budžet FBiH, pa i kantona, a čime se omogućava njihovo funkcionisanje, kao i funkcionisanje brojnih nevladinih organizacija kroz višestruke donacije i sponzorstva.

Vezano za ugovaranje usluga mobilne telefonije, moramo istaći da je Vladi USK iz kompanije BH Telecom više puta sugerisano da je najoptimalnije i najjeftinije rješenje da sve svoje telekomunikacione usluge tenderišu jednim lotom kao jedinstveno komunikacijsko rješenje. Suprotno preporukama, Vlada USK je odlučila da usluge fiksne i mobilne razdvoji, a usluge interneta nikada nisu javno tenderisane.

Prije tri godine je objavljen tender za fiksnu telefoniju gdje Vlada USK ugovorila usluge IP Centrex, a po isteku dvogodišnjeg ugovora ponovo su objavili tender samo za fiksnu telefoniju, iako im je sugerisano da spoje tender za fiksnu i mobilnu telefoniju zbog mogućnosti ostvarenja značajnih ušteda.

Krajem prošle godine, Vlada USK je po isteku ugovora sa BH Telecomom, objavila tender ponovo samo za mobilnu telefoniju i BH Telecom je na ovom tenderu izabran kao najpovoljniji poslije održane e-aukcije. Međutim, po okončanju postupka, iz Vlade USK su dostavili prijedlog okvirnog sporazuma na potpis, ali su kao prilog dostavili i korigovane jedinične cijene sa datim popustom koji podrazumijeva linearno snižavanje cijena. Iako je ovo u skladu sa Pravilnikom o e-aukcijama, praksa ugovornih organa je da se to ne radi kada su u pitanju usluge iz više razloga.

Prvenstveno, BH Telecom nije bio u mogućnosti primijeniti pravilo o linearnom snižavanju cijena nakon okončane e-aukcije, a na kojem insistira ugovorni organ, i to iz razloga što je raspisani zahtjev za uslugom mobilne telefonije sačinjen iz više različitih elemenata (mjesečne naknade, govorni saobraćaj i slično) te bi primjena linearnog principa snižavanja cijena dovela do neisplativosti ponude i direktnog gubitka po BH Telecom. S druge strane, potpisivanjem ovakvog sporazuma BH Telecom bi direktno prekršio pravila RAK-a o graničnim cijenama, obzirom da bi primjenom linearnog popusta cijene usluga bile ispod dozvoljene granice cijena koje je propisao RAK.

U skladu sa navedenim, BH Telecom nije mogao potpisati prijedlog okvirnog sporazuma i Vlada USK je, shodno ZJN, ugovor ponudila drugoplasiranom – kompaniji Mtel, koji je i potpisao ponuđeni okvirni sporazum.

Na kraju, još jednom ističemo da je razdvajanjem nabavnog zahtjeva po tehnologijama, Vlada USK pričinila sebi štetu jer su izgubili mogućnost uštede značajnih novčanih sredstava kroz ugovaranje VPN priključaka kojima je osigurana besplatna komunikacija izmedju svih priključaka koji se vode na ovom pravnom subjektu, a što je prednost povezanosti mobilne i fiksne telefonije.

Clicky