Bh. košarkaši rasturili Mađare. Protiv Izraela za finale olimpijskih pretkvalifikacija!

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras (21 sat) u poljskom gradu Gliwice igrala je protiv Mađarske meč posljednjeg, trećeg kola grupne faze pretkvalifikacija za Olimpijske igre.

Pobjeda Poljaka protiv Portugala (78:65) u duelu prije našeg, znači da "Zmajevima" u posljednjem meču grupe B odgovarao i poraz do pet poena razlike.

Ipak, naši su upisali uvjerljivu pobjedu (103:78) i ovjerili drugo mjesto u grupi B (Poljaci su osigurali prvo mjesto sa sve tri pobjede, mi smo na omjeru od 2-1, Portugal ima 1-2 i Mađarska 0-3).

Statistika bh. tima u pobjedi nad Mađarima (Foto: FIBA)

Igrat ćemo za dva dana polufinale protiv Izraela, pobjednika grupa A koja je igrana u estonskom Tallinu.

Poljska će u polufinalu za dva dana igrati protiv Estonije, koja je, kao domaćin grupe A u Tallinu, zauzela drugo mjesto.

Polufinale i finale pretkvalifikacijskog turnira bit će igran u Gliwicama. Finale je na rasporedu 20. augusta.

Pobjednik turnira će steći pravo nastupa u završnom krugu kvalifikacija za Olimpijske igre koji je na rasporedu u ljeto iduće godine.

TOK UTAKMICE

Drugo poluvrijeme

40 - Gotov je meč. BiH je slavila sa 103:78, a svi naši igrači upisali su se u strijelce.

39 - Alibegović ppogađa trojku, eto "stotke" (100:71)!

37 - Kamenjaš pogađa za 97:67.

36 - Halilović zakucava za 91:58.

34 - Pogađa i Delalić (89:58).

33 - Selektor Bećirafić povukao je na klup najjače adute, ali i njihove izmjene igraju sjajno.

30 - Kapiten Halilović pogađa iz dva uzastopan napada (83:52). Kraj posljednje četvrtine.

28 - Nezaustavljivi Musa još jednom precizan (77:45).

27 - Lazić pogađa za 73:37.

25 - Gegić precizan, vodimo sa maksimalnih 70:35.

24 - Sada Nurkić vraća asistenciju Atiću, koji pogađa trojku. Imamo ogromnih 67:33.

23 - Atić asistira za pogodak Nurkića (64:33).

21 - Musa dodaje još jednu trojku, vodimo sa 60:30.

Prvo poluvrijeme

20 - Poluvrijeme smo zaključili sa ogromnim vodstvom od 58:27. Imamo čak 29 poena prednosti. Musa najefikasniji sa 19 poena, Nurkić i Garza su dodali po 10.

17 - 53:22 za našu reprezentaciju nakon pogotka Garze.

17 - Musa pogađa polaganje kao i dodatno bacanje (51:22). Džanan je već na 19 poena.

13 - Trojka Atića, sada smo na 42:20.

10 - Gotova je prva četvrtina. Vodimo sa ogromnih 20 koševa prednosti (36:16)!

9 - Sada je nevjerovatnih 31:11!

8 - Musa je već na 11 poena uz po 4 skoka i asistencije. Nurkić je na 6 poena i 4 skoka. Garza ima 6 poena i 3 skoka.

7 - Evo nas već na plus 18 (26:8). Pogodio je Nurkić.

6 - Lazić na jednoj strani blokira, Musa na drugoj pogađa. Vodimo sa 24:8.

5 - Već drugi prekršaj Garze.

4 - Musa pogađa uz faul. Imamo 16:3.

3 - Već smo na plus 10. Vodimo sa 13:3.

1 - Trojka Muse, vodimo 5:0.

1 - Vodimo koševima Nurkića koji je ipak promašio dodatno bacanje.

1 - "Zmajevi" u petorci Atić, Lazić,. Musa, Garza i Nurkić.

21:00 - Počeo je meč u Areni Gliwice. Sretno, "Zmajevi"!

20:55 - Sudije večerašnjeg duela su Oskars Lucis (Latvija), Sergii Zashchuk (Ukrajina) i Ariadna Chueca (Španija).