Vijesti

Bevanda tvrdi da odgoda PDV-a nema smisla. Poslodavci: Ostalo bi nam 200 miliona KM

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić uputio je danas u proceduru dopune Zakona o PDV-u. Tim dopunama predviđeno je da se rok za plaćanje ovog poreza pomjeri sa 10. u mjesecu na kraj mjeseca.

Upozorenje MMF-a

Predsjedavajući Zvizdić u svom obrazloženju uz prijedlog izmjena i dopuna Zakona o PDV-u je naveo da je i sam MMF već izvijestio svjetsku javnost da će „globalna pandemija koronavirusa (COVID19) izazvati pad globalnog BDP-a u ovoj godini, te da je svijet već zakoračio u recesiju, potencijalno goru od one iz 2008. godine“.

On je naveo da je jedan od najizraženijih problema sa kojima se Bosna i Hercegovina susreće, kao i ostatak svijeta, pad likvidnosti koji je nastao usljed zastoja.

Prijedlog je, kako se navodi, rađen uz procjene makroekonomskih analitičara u organima institucija Bosne i Hercegovine, i s udruženjima poslodavaca i privrednim komorama.

Osnovni motiv je pokušaj amortizacije ekonomskih udara na privredne subjekte u Bosni i Hercegovini i njihove radnike, s obzirom na to da će oni, navodi se, biti najpogođeniji ekonomskom krizom uzrokovanom globalnom pandemijom koronavirusa (COVID-19).

Odmah nakon što je objavljeno da je Zvizdić u parlamentarnu proceduru uputio prijedlog ovih izmjena i dopuna, oglasio se Vjekoslav Bevanda, ministar finansija BiH.

On je kazao da to ne podržava, te da ne vidi baš neki smisao u prijedlogu.

"Po mojoj procjeni ovo bi imalo trenutni efekt na nelikvidnost svih nivoa vlasti, a ne bi imalo ama baš nikakav efekt na pomoć gospodarstvu", rekao je Bevanda.

Zanimljivo je da jedino Bevanda ne vidi smisao u takvom potezu, jer su isto tražili i premijer Federacije BiH, Fadil Novalić, komandantica Kriznog ekonomskog štaba FBiH Edita Đapo, kao i Udruženje poslodavaca FBiH i Unija udruženja poslodavaca RS.

"Možda Bevanda zna nešto što mi ne znamo"

Kakav bi efekt takva odluka imala, objasnio je za Raport predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović.

"Mi smo pravili kalkulaciju. Bilo bi efekta oko 200 miliona KM za likvidnost privrede. Dakle, samo ako pomjerimo taj datum sa 10. u mjesecu na kraj, privrednicima ostaje 200 miliona kojima mogu raspolagati tokom mjeseca. To su značajna sredstva", kaže Smailbegović.

"Pročitao sam tu izjavu Bevande. Nije mi jasno takvo razmišljanje. Naša kalkulacija pokazuje 200 miliona KM, to je značajna injekcija za privredu u ovo vrijeme. Ali, možda Bevanda zna nešto što mi ne znamo".

Smailbegović ističe kako isti taj zahtjev imaju svi privrednici u BiH.

"U ovoj sad situaciji to ima još veći značaj".

Na pitanje zašto bi se onda Bevanda ili bilo ko tome protivio, Smailbegović kaže:

"Taj novac koji će do kraja mjeseca ostati privrednicima na raspolaganje blago če udariti na likvidnost budžeta. Dakle, tu se neko boji za svoje prihode i plaće. Ali, ako nema privrede, nema ničega", zaključuje Smailbegović.

Clicky