Region

Beogradski mediji objavili šok vijest da Milo Đukanović napušta politiku. Šta se krije iza toga?

Lideri Građanskog pokreta (GP) URA, Saveza građana Civis, Socijalističke narodne partije (SNP) i manjinskih stranaka potpisali su danas Memorandum o saradnji čiji je cilj, kako je saopćeno, pomirenje u Crnoj Gori i ekonomski razvoj države. Manjinske stranke su bošnjačke i albanske, hrvatske nemaju predstavnike u Narodnoj Skupštini zbog odluke da na izbore izađu podijeljene pa nijedna opcija nije uspjela prijeći izborni prag za manjine, piše u svojoj analizi Jutarnji list.

Objava ove vijesti 15. decembra bila je neupitan signal da se priprema odgovor na udarac Demokratskog fronta (DF), prosrpske i proruske stranke koja pokušava srušiti sadašnju vladu. Navedene stranke imaju premalo glasova da bi same formirale vladu, ali se odmah počelo šuškati da bi mogle dobiti podršku Demokratske partije socijalista, DPS, stranke koju vodi Milo Đukanović, istodobno i predsjednik Crne Gore.

Beogradski Blic na mrežnim stranicama u subotu donosi vijest koja bi se mogla uklapati u priču o formiranju nove vlade. Prema njihovim informacijama, Đukanović bi se u januaru povukao s čelnog mjesta u DPS-u te se ne bi kandidirao na sljedećim predsjedničkim izborima. Ništa nisu objavili o pitanju ostanka Đukanovića na čelu države do kraja mandata.

DPS bez Đukanovića bio bi prihvatljiva opcija za političku skupinu koja je dogovorila saradnju, a nije isključeno da bi im se mogla pridružiti stranka Demokrate koju vodi Aleksa Bečić, trenutno predsjednik Skupštine.

Crnogorska se vlada našla u teškoj situaciji jer, bez DF-a, nema dovoljno glasova da prihvati budžet. A ne želi da joj DPS koji vodi Đukanović bude podrška. Dritan Abazović, lider URA, jedini političar od stranaka koje su formirale koaliciju nakon izbora u augustu 2020. godine koji je ušao u vladu, bio je prije oko dva mjeseca u Washingtonu i razgovarao s Wendy Sherman, zamjenicom državnog sekretaru Blinkena. U Podgorici je u posjetu bio i Gabriel Escobar, posebni izaslanik SAD za Zapadni Balkan.

Ilir Harasani, visoki dužnosnik URA, izjavio je za podgoričku Pobjedu 23. decembra kako im je Escobar rekao da saradnja s DF-om ne dolazi u obzir. Harasani prenosi kako se očekuje da u januaru iduće godine SAD proglasi “neke osobe nepoželjnima“, a pojasnio je i da je većina iz DF-a.

Harasani je rekao i da nakon parlamentarnih izbora nisu mogli formirati koaliciju s DPS-om jer su se borili za njegovu smjenu, ali je i istaknuo da ideološki nisu daleko jer je riječ o dvije stranke koje su proevropski i proevroatlantski opredijeljene.

DPS je, ne treba zaboraviti, podržao odluku da se u Skupštini osudi genocid u Srebrenici nakon čega je bio smijenjen ministar pravosuđa blizak DF-u koji je genocid dovodio u pitanje. Otad traje politička kriza koja bi se mogla razriješiti formiranjem manjinske vlade uz podršku DPS-a.

Nova bi vlada bila uključiva jer su u njoj predstavnici svih naroda, a ne bi imala prosrpski ni proruski naboj.

Harasani je rekao kako uvjete za novu političku arhitekturu ne postavlja DPS, već okupljeni oko nove političke snage, a njihov je jedini uvjeti da se Đukanović povuče iz političkog života.

“Mislim da će on prihvatiti taj uvjet, oni se moraju reformirati, imaju mnogo mladih ljudi koji su kulturni, obrazovani i mi njih ne možemo zaobići, jer ih je skoro 40% biračkog tijela podržalo i većina tih građana je proevropski i pro-NATO orijentirana. I mi moramo s njima sarađivati, ali ne kako su oni radili do sada”, rekao je Harasani.

Posljednja anketa, objavljena prije desetak dana, potvrdila je da je DPS i dalje najjača stranka u Crnoj Gori. Anketu prema kojoj bi DPS na izborima dobio 30.5% glasova, proveo Centar za demokraciju i ljudska prava (CEDEM). Slijedi DF s 20,04% te Demokrati s 19,3%.

Blic navodi da bi DPS u decembru preuzeo Ivan Vuković, sadašnji gradonačelnik Podgorice, a ne neki od starih kadrova.

“Ideja je da se sačuva ‘zdravo tkivo’ DPS-a i zato je veća šansa da na čelo stranke dođe Vuković. To je manevar kojim bi pomlađena i pročišćena stranka, bez Đukanovića, mogla ponovo biti ključni partner u vlasti”, rekao je beogradskom "Blicu" izvor upoznat s prilikama u Crnoj Gori. “Takav DPS imao bi veći koalicijski potencijal, jer s aktualnim predsjednikom Đukanovićem niko ne želi sarađivati”, zaključuje izvor.

Priprema terena

Indikativno je da je vijest puštena preko beogradskih medija, Blica, koji nastoji biti korektan i nepristran. Tako će se probiti i u Crnu Goru. Čime će, ako je informacija tačna, otvoriti prostor ‘pripremi terena’ za povlačenje Đukanovića. Koji se našao u neugodnoj poziciji jer se njegovo i ime sina mu pojavilo i u ‘Pandora Papers’ gdje je otkriveno da je osnovao tvrtke u poreznim oazama. U ‘Panama Papers’ se pojavila njegova sestra. Sadašnja vlada je počela povlačiti depozite iz ‘Prve banke’ u vlasništvu Ace Đukanovića, njegova brata. Nakon čega je insceniran skandal na Cetinju vezan uz hirotoniju, ustoličenje novog mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija.

Nije isključeno da se Đukanović našao pod američkim pritiskom i da će se morati povući. Jer, on je trenutno strateški problem Crne Gore. DPS će i dalje biti snažna stranka koja bi s ostalim strankama crnogorskog profila mogla formirati koalicije, ali bez presudnog utjecaja obitelji Đukanović. Što je on dosad odbijao. Posljedica je bila njegova međunarodna izolacija pa je mogao putovati jedino u Hrvatsku, od zapadnih zemalja. Gdje mu je domaćin bio Zoran Milanović.

U tom bi scenariju Đukanović vjerovatno dobio jamstva da protiv njega i članova obitelji neće biti vođeni pravosudni postupci. Takav bi dogovor mogao biti problem za novu vladu koja će se, kako tvrde, zalagati za politiku čistih ruku i borbe protiv korupcije. S druge strane, takav bi kompromis gotovo u potpunosti zaustavio poguban srpski i ruski utjecaj na crnogorsku politiku.

'Izdaja'

Demokratski front je odmah nakon potpisivanja Memoranduma rekao da je riječ o ‘izdaji vladajuće koalicije’. Koju nastoje srušiti kako bi preuzeli vlast kao najjača stranka u koaliciji.

Harasani je naveo tri scenarija razvoja crnogorske krize: nastavak rada sadašnje vlade, ali bez DF-a; manjinska vlada uz podršku DPS-a; izbori koje URA ne želi. Kako se čini, niti zapadni pokrovitelji nove političke opcije na crnogorskoj sceni.

Clicky