Jezik je esencijalni dio igranja fudbala. Treneri daju instrukcije igračima, a saigrači razgovaraju jedni s drugima na terenu.
Neko bi se zapitao, kako belgijski višejezični tim komunicira?
Vjerovali ili ne, igrači ne govore niti nizozemski, niti francuski, već engleski jezik u svlačionici, kako bi izbjegli percepciju favoriziranja jednog jezika naspram drugog.
Većina belgijskih igrača priča nizozemski i potiče iz flamanskog sjevera. Ostatak priča francuski, a tu je manja zajednica koja govori njemački.
Ova podjela može se vidjeti na maternjim jezicima najvećih zvijezda reprezentacije.
Igrač Manchester Cityja Kevin De Bruyne govori nizozemski, a rođen je u Ghentu u flamanskoj regiji, dok kapiten Eden Hazard govori francuski, pošto potiče iz Valonije.
Pitanje jezika i belgijske reprezentacije već je ranije bilo u fokusu.
Na jednoj press konferenciji 2014. godine defanzivac Thomas Vermaelen i Axel Witsel govorili su različitim jezicima, Vermaelen na nizozemskom, a Witsel na francuskom.
Glasnogovornik belgijskog Saveza rekao je New York Timesu da "intervjue organiziraju odvojeno za francuske i flamanske govornike."
U mnogim zemljama to bi se smatralo bizarnim, ali u Belgiji je sve podijeljeno po jezičkim linijama - od političkih stranaka do škola, časopisa i novina.
Zemlja također ima veliki broj migranata koji ne govore ni nizozemski ni francuski kao maternji jezik, pa se engleski može koristiti i za njihovu integraciju.
Zapravo, etnička raznolikost tima - nekoliko igrača je iz migrantskih porodica - daje mu zanimljiv spoj jezika i širok spektar jezičkih sposobnosti.
Napadač rođen u Antwerpenu Romelu Lukaku poznat je po tečnom vladanju šest jezika - nizozemskom, francuskom, engleskom, španskom, portugalskom i svahiliju.
No, neki igrači koji govore francuski su jednojezički - čak ne govore ni holandski.