Pomoćnica direktora Memorijalnog centra Srebrenica Amra Begić obratila se okupljenima danas u Srebrenici povodom obilježavanja 20. godišnjice zvaničnog otvaranja Centra, Spomen-obilježja i mezarja za žrtve genocida iz 1995. godine, izražavajući nadu da će sve majke koje su izgubile svoju djecu biti ponosne na ono u šta je izrastao Memorijalni centar.
"Njima dugujemo veliku zahvalnost jer su nas zadužile za dva života. Vrata Memorijalnog centra otvorena su za sve one koji žele da znaju istinu i činjenice o počinjenom genocidu u Srebrenici. On nudi niz izložbenih postavki i svjedočenja o zločinima", dodala je.
Povodom obilježavanja 20. godišnjice u bivšoj proizvodnoj hali Fabrike akumulatora u Srebrenici organiziran je danas prigodan program, a okupljenima su se obratili predsjedavajući Upravnog odbora Memorijalnog centra Hamdija Fejzić, bivši američki predsjednik Bill Clinton i Menachem Z. Rosensaft, potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa.
Obratila se i majka Munire Subašić, predsjednica Udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa", Hasan Hasanović, preživjeli svjedok genocida, Alice Nderitu, specijalna savjetnica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija za prevenciju genocida.
Prije zvaničnog programa obilježavanja godišnjice visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt donio je nekoliko odluka kojima će aktivnosti Centra biti proširene Institutom za istraživanje i edukaciju, te najavio da će nametnuti odluke o registraciji počinitelja ratnih zločina, zabrani njihovog imenovanja na javne funkcije i zabrani dodjele priznanja ukoliko to u narednih nekoliko sedmica ne urade bh. političari.
U okviru obilježavanja te godišnjice prikazan je i kratkometražni film u produkciji Memorijalnog centra - video arhiv 1992-1995, a upriličena je i promocija knjige "Genocid: Osnovni aspekti u poimanju, shvatanju i istraživanju zločina" autora Omera Gabele.
Memorijalni centar osnovan je kao memorijalni kompleks čija je uloga njegovanje i čuvanje sjećanja na nevine žrtve genocida, a koji je, istovremeno, i svojevrsni podsjetnik i opomena budućim generacijama kako se tako što više nikome i nikada ne bi ponovilo.
Ovaj memorijalni kompleks, smješten u Potočarima nedaleko od Srebrenice, osnovan je Odlukom visokog predstavnika, a zvanično ga je 20. septembra 2003. godine otvorio Bill Clinton, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država.
Godine 2007. odlukom visokog predstavnika donesen je Zakon o Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari, Spomen-obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine. Tim zakonom ustanovljen je kao pravni sljednik prvobitne Fondacije sa sjedištem u Potočarima, a definiran je i njegov službeni naziv.
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari do sada je ukopana 6.751 žrtva genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima prema odlukama preživjelih članova porodica.