Denis Bećirović, delegat u Domu naroda Parlamenta BiH, osvrnuo se večeras na aktuelna političku situaciju u Bosni i Hercegovini te posslao svojevrsnu poruku međunarodnoj zajednici i stranim diplomatama i zvaničnicima.
Bećirović je istakao kako međunarodna zajednica treba insistirati na sankcionisanju političara koji ruše mir i ustavnopravni poredak u BiH.
- Države svjedoci Dejtonskog mirovnog sporazuma trebaju insistirati na njegovoj zaštiti i sankcioniraju političara koji ruše mir i ustavnopravni poredak. Popuštanje i povlačenje pred političkim ekstremistima nikada u Evropi nije donijelo nikome i ništa dobro, rekao je Bećirović.
Bećirović smatra da glavni fokus međunarodne zajednice u ovom trenutku mora biti zaustavljanje rušenja ustavnog poretka, te da rasprava o izmjenama Izbornog zakona sada nije prioritet.
- Predstavnici međunarodne zajednice i organa vlasti u Bosni i Hercegovini moraju, u ovom trenutku, biti fokusirani na:
1. Hitno i odlučno zaustavljanje rušenja ustavnog poretka države Bosne i Hercegovine i zakonsko sankcioniranje onih koji su drsko nasrnuli na temeljne postulate Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH.
2. Urgentno zaustavljanje antidejtonskog i antiustavnog blokiranja državnih organa vlasti.
3. Osiguranje demokratskog ambijenta za raspravu o važnim državnim pitanjima bez prijetnji, ultimatuma, uvreda i posezanja za vaninstucionalnim formama djelovanja, ističe on.
Bećirović smatra da rješenja ovig problema mogu postati temelj za ozbiljne rasprave o izmjenama Izbornog zakona.
- Ovo su tri temeljne pretpostavke i condicio sine que non za početak bilo kakve ozbiljne rasprave o izmjenama i dopunama izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine, kaže Bećirović.
Bećirović je na kraju zaključio kako građanima u BiH trebaju rješenja i standardi EU, a ne nove podjele i aparthejdi.
- Bez ispunjavanja ove tri pretpostavke pregovori o izbornom zakonodavstvu bili bi krajnje neozbiljni i ličili bi na seriju "Selo gori, a baba se češlja". Građanima i narodima Bosne i Hercegovine trebaju rješenja i standardi EU, a ne nove podjele i aparthejdi samo da bi neki međunarodni zvaničnici pravili svoje političke biografije preko "leđa" državljana Bosne i Hercegovine, zaključio je on.