Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenbereg je nakon sastanka s članom Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisom Bećirovićem u Briselu rekao da najjači vojno-politički savez na svijetu podržava suverenitet i teritorijalni integritet BiH.
Pohvalio je i aktivnosti koje su našu državu primakle članstvu u Evropskoj uniji, no i kritizirao secesionističku politiku pojedinih snaga.
Secesionistička politika
"Secesionistička politika i retorika ugrožavaju napredak BiH i narušavaju stabilnost i države i Zapadnog Balkana.
Svi politički predstavnici moraju raditi na miru i stabilnosti", naglasio je Stoltenberg, dodajući je je NATO spreman na saradnju u stvaranju uspješne zajedničke budućnosti.
Bećirović je pozdravio riječi Stoltenberga, naglašavajući da je NATO donio mir i stabilnost BiH, da građani to cijene i da nije čudno da većina stanovnika naše države podržava ulazak u ovu organizaciju.
"Posebnu zahvalnost dugujem generalnom sekretaru Stoltenbegu na velikoj posvećenosti BiH.
NATO potpuno podržava nezavisnost i suverenitet BiH i u tome je uloga NATO-a višestruka", rekao je Bećirović.
Naglasio je da NATO prema Dejtonskom sporazumu ima mandat i ovlaštenja da djeluje u slučaju da procijeni da je narušena sigurnosna situacija u BiH, te dodao da postoje i mjere odvraćanja.
"Članstvo u NATO-u je jedan od strateških ciljeva BiH, za što postoji jasan pravni okvir, jer su predstavnici iz oba entiteta i svih naroda za to glasali i usvojili sve potrebne zakonske, strateške i konceptualne dokumente u odbrani BiH", kaže Bećirović.
Zakonska obaveza
Pojasnio je da i u Zakonu o odbrani piše da je cilj BiH ulazak u NATO, te rekao da je samim tim to i zakonska obaveza.
"ZA 20 godina smo prešli veliki dio puta i to moramo iskoristiti. Pokazali smo da smo pouzdan partner NATO-a. Ispunjeni su formalni uvjeti da se i BiH uputi poziv za članstvo u NATO-u", rekao je Bećirović.
Kaže da je iznio i konkretne prijedloge Stoltenbegru, kroz sveobuhvatniju saradnju i moguće više sigurnosne garancije, o čemu bi moglo biti riječi na NATO samitu u Washingtonu.
"Predložio sam periodično održavanje sastanaka i eventualno prisustvo NATO-a u vojnim bazama u BiH kako bi se preveniralo narušavanje mira", rekao je član Predsjedništva BiH.